Engie thotë se Gazprom do të reduktojë dërgesat e gazit duke filluar nga e marta

Gjigandi rus i energjisë Gazprom PJSC ka informuar Engie SA për një reduktim të dërgesave të gazit duke filluar nga e marta për shkak të mosmarrëveshjeve rreth disa kontratave, tha kompania franceze, duke sinjalizuar një shtrëngim të mëtejshëm në furnizimet me energji të Evropës.

Njoftimi vjen pas thirrjes të së hënës nga kryeministrja franceze Elisabeth Borne për bizneset që të shkurtojnë përdorimin e energjisë ose të përballen me racionime të mundshme këtë dimër, nëse Rusia ndalon dërgesat e gazit.

Siç ishte paralajmëruar më parë, Engie kishte siguruar tashmë vëllimet e nevojshme për të përmbushur angazhimet e saj ndaj klientëve dhe kërkesave të veta, dhe kishte vendosur disa masa për të reduktuar ndjeshëm çdo ndikim të drejtpërdrejtë financiar dhe fizik që mund të rezultojë nga një ndërprerje e furnizimit me gaz nga Gazprom ”, tha kompania në një deklaratë të martën.

Dërgesat e Gazprom për Engie tashmë ishin ulur “thellësisht” që nga fillimi i luftës në Ukrainë, me furnizimin mujor të fundit prej rreth 1.5 teravat-orë, shtoi kompania me bazë pranë Parisit. Kjo krahasohet me furnizimet totale vjetore të grupit në Evropë mbi 400 teravat-orë, tha ai.

Gazprom planifikon të ndalojë furnizimet në gazsjellësin Nord Stream në Gjermani nga 31 gushti për tre ditë mirëmbajtje të planifikuar.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here