Jeff Bezos ka punuar në McDonald’s kur ishte 16 vjeç – ja çfarë mësoi ai për menaxhimin

CEO i Amazon dhe miliarderi i vetë-bërë Jeff Bezos ishte gjithmonë unik, edhe kur ishte fëmijë. Nëna e tij Jacklyn, e cila mbeti shtatzënë me Bezos në moshën 16-vjeçare, kujton magjepsjen e tij me zbulimin e mënyrës se si punonin makineritë dhe lodrat.
E dija që herët se ai ishte pak më ndryshe,” thotë ajo. “Kur ai u përpoq të ndante djepin e tij me një kaçavidë, mendoj se kjo i vuri vulën.”
Unë isha kuzhinier,” tha Bezos për Fast Company. “Nuk më linin askund pranë klientëve. Kjo ishte faza ime e adoleshencës me puçrra. Ata thanë: “Hmm, pse nuk punon prapa?“, tha ai me shaka.Si një “njeri i pjekur“, gjëja më sfiduese për Bezos “ishte të mbante gjithçka në ritmin e duhur gjatë nxitimit,” i tha ai Cody Teets, autor i “Oportunity Golden: Karriera të jashtëzakonshme që filluan në McDonald’s“.

Përvoja ishte furça e parë praktike e Bezos me shitjet me pakicë, sipas Wired, dhe ai e kaloi verën “duke studiuar përmirësimet e automatizimit të kompanisë“, si bip dhe sinjale se kur të “përziente vezët, të rrotullonte burgerët dhe të hiqte patatet e skuqura nga tigani.”

Puna gjithashtu i dha atij njohuri të hershme për shërbimin ndaj klientit: “Mësova se është vërtet e vështirë,” i tha ai Fast Company. Sot, “obsesioni ndaj klientit” është parimi i parë i udhëheqjes së Amazon.

Bezos nuk është i vetmi sipërmarrës që ka nxjerrë mësime nga puna në një zinxhir të ushqimit të shpejtë. Bashkëthemeluesi i Reddit Alexis Ohanian ishte kamerier në Pizza Hut në shkollën e mesme, pasi u promovua nga një pjatalarës.Si kamarier, “mësova në thelb gjithçka që më duhej të dija ndonjëherë për shërbimin ndaj klientit,” i tha Ohanian The New York Times.

Barbara Corcoran, ylli i “Shark Tank” të ABC, gjeti vlerë të ngjashme duke punuar si kamariere në fillim të të 20-ave.

Mësoni më shumë si kamariere sesa në çdo punë tjetër”, tha Corcoran për CNBC Make It. “Puna më e mirë që mund të keni për t’u përgatitur për sipërmarrjen është të ecni në anën tjetër të banakut dhe t’u shërbeni njerëzve.”

Për sa i përket kohës së Bezos në McDonald’s, këshilla e tij për të rinjtë është që t’i mbani gjithmonë sytë hapur për mësime për të mësuar në çdo mundësi, madje edhe kur ktheni hamburgerët.

Mund të mësosh përgjegjësinë në çdo punë, nëse e merr seriozisht”, tha ai në “Golden Oportunity”.”Ju mësoni shumë si një adoleshent duke punuar në McDonald’s,” shtoi ai. “Është ndryshe nga ajo që mëson në shkollë. Mos e nënvlerësoni vlerën e kësaj!

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here