Zbuluar në thellësi: peshku i jashtëzakonshëm me një kokë transparente

Midis 600 dhe 800 metra nën sipërfaqe, ka peshq që shikojnë lart përmes kokave të tyre transparente me sy si rruzull magjepsës smeraldi. Këto kupola janë lente të mëdha sferike që qëndrojnë në një palë tuba sysh të gjatë e të argjendtë – prandaj emri i tij i zakonshëm, peshku fuçi (Macropinna microstoma).

Ngjyra e gjelbër (e cila në fakt vjen nga një pigment i verdhë) vepron si syze dielli, në njëfarë mënyre, për t’i ndihmuar ata të gjurmojnë gjahun e tyre. Nuk ka ku të fshihet në ujërat e hapura të oqeanit të thellë dhe shumë kafshë që jetojnë këtu kanë bark të ndezur që maskojnë siluetën e tyre dhe i mbrojnë ata – gjahu biolumineshent është i vështirë për t’u dalluar nga rrezet e zbehta blu të diellit që rrjedhin poshtë. Por këta peshq janë një hap përpara.

Pigmenti i syve të tyre i lejon ata të bëjnë dallimin midis dritës së diellit dhe biolumineshencës, thotë Bruce Robison, biolog në det të thellë në Institutin Kërkimor të Akuariumit të Monterey Bay në Kaliforni. Kjo i ndihmon që të kenë një pamje të qartë të kafshëve që përpiqen të fshijnë hijet e tyre.

Sytë e peshqve fuçi janë jashtëzakonisht të ndjeshëm dhe marrin shumë dritë, e cila është e dobishme në thellësitë me bojë të zonës së muzgut. Por Robison fillimisht u mashtrua se sytë e tyre dukeshin të fiksuar lart në pikën e vogël të ujit, pikërisht mbi kokat e tyre.

Gjithmonë më shqetësonte që sytë e tyre drejtoheshin lart, por fusha e shikimit nuk përfshinte gojën e tyre”, tha Robison. Imagjinoni të përpiqeni të hani copëza ushqimi që lundrojnë para jush, ndërsa fiksoni sytë në tavan.

Por, pas vitesh që kishin parë vetëm ekzemplarë të vdekur, të kapur nga rrjeta, Robison dhe kolegët më në fund panë një vështrim të mirë të një tymi të gjallë përmes kamerave me definicion të lartë të një automjeti të drejtuar nga distanca. “Papritur llamba u ndez dhe mendova ‘A-ha, kjo është ajo që po ndodh!’”, thotë ai. “Ata mund të rrotullojnë sytë.” Kjo do të thotë se peshqit mund të gjurmojnë gjahun që shkon poshtë nëpër ujë derisa të jetë pikërisht përpara gojës së tyre.

Duke parë një fuçi të gjallë në thellësi, Robison pa diçka tjetër që shkencëtarëve u kishte munguar më parë. “Ai kishte këtë tendë mbi sytë e tij si në një avion luftarak,” tha ai, duke iu referuar pjesës së përparme transparente të trupit të tyre, e cila ishte shqyer nga të gjitha ekzemplarët që ai kishte nxjerrë më parë në sipërfaqe.

Ai mendon se kjo tendë ndoshta ndihmon në mbrojtjen e syve të tyre ndërsa ata vjedhin ushqimin nga tentakulat thumbuese të sifonoforëve – kafshë që notojnë nëpër det të thellë në vargje të gjata vdekjeprurëse, si rrjeta lëvizëse.

Peshqve fuçi iu janë gjetur një përzierje ushqimi në stomakun e tyre, duke përfshirë tentakulat e sifonoforëve, si dhe kafshët me të cilat ushqehen sifonoforët, duke përfshirë krustace të vegjël të quajtur kopepodë. Taktika e tyre mund të jetë të notojnë deri te sifonoforet dhe të thithin gjahun e vogël të kapur në tentakulat e tyre, duke përdorur mburojën transparente për të mbrojtur sytë e tyre të gjelbër nga pickimet.

Por të hasësh fuçi në natyrë nuk është e lehtë. Në karrierën e tij 30-vjeçare, Robison thotë se i ka parë të gjallë këta peshq 15 cm të gjatë, ndoshta tetë herë. “Ne kalojmë shumë kohë duke eksploruar atje poshtë, kështu që mund të them me besim se ato janë mjaft të rralla,” thotë ai.

Burimi: The Guardian
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here