8 mënyra se si lëkura juaj pasqyron stresin tuaj – dhe si ta qetësoni atë

Stresi mund të shfaqet përmes kushteve të lëkurës si puçrrat, inflamacionet dhe më shumë. Si mund ta dalloni se është nga stresi?

Lëkura juaj është organi më i madh i trupit tuaj. Çështjet e jashtme mund të jenë një shenjë treguese se jo gjithçka është mirë poshtë.

Ndërsa serumet në shishe dhe maskat posedojnë një nivel të caktuar joshjeje estetike dhe qetësuese, një rutinë solide e kujdesit të lëkurës mund të mos jetë e mjaftueshme për të siguruar qetësi për sistemet komplekse të trupit tuaj.

Fakt
Stresi e bën rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën më të vështirë.
Rritja e rritjes së kortizolit mund të ngatërrojë mesazhet që nervat tuaja vendosin të dërgojnë, duke shkaktuar çdo gjë nga një shpërthim urtikarie deri te linjat e holla.

Ndërsa ky korrelacion midis stresit dhe lëkurës është i njohur që nga kohërat e lashta, studimet formale që zbulojnë lidhjen më të thellë datojnë vetëm në dy dekadat e fundit.

Dhe po, dieta juaj ose produktet e kujdesit për lëkurën mund të shkaktojnë shqetësime për lëkurën, por është gjithashtu e rëndësishme të konsideroni stresin si një fajtor të mundshëm – veçanërisht nëse një skuqje shfaqet nga askund ose vazhdon shumë kohë pasi të jeni testuar për gjithçka.

Ja tetë mënyra të provuara se stresi mendor, fizik dhe hormonal ndryshojnë lëkurën tuaj. Por më e rëndësishmja, ja çfarë mund të bëni për këtë.

Collage of a sequence Massage for face. Yoga, gymnastics or rejuvenating exercises for the muscle of the face. Woman makes own hands on a white background

1. Stresi nga dielli dhe mbrojtjet e rraskapitura të lëkurës
Edhe përpara se të shikoni nga brenda, ekziston një faktor rrezatues që mund të stresojë fizikisht lëkurën tuaj dhe të dobësojë mbrojtjen e saj: rrezatimi ultravjollcë (UV), një komponent kancerogjen (shkaktues i kancerit) i ekspozimit në diell, i cili mund të ketë një efekt negativ në lëkurë.

Qoftë në formën e dritës natyrale të diellit ose në formën e mjeteve më artificiale si solari, rrezet ultravjollcë sinjalizojnë qelizat e gjakut të nxitojnë në zonën e ekspozuar në një përpjekje për ta riparuar atë. Kjo manifestohet si djegie nga dielli.

Ekspozimi i tepërt ndaj rrezatimit ultravjollcë mund të çojë në njolla të errëta, nishane dhe madje edhe kancer të lëkurës. Mënyra më e mirë për të luftuar rrezet UV dhe rrezet e diellit është duke aplikuar krem kundër diellit çdo mëngjes.

Në krye të kremrave kundër diellit, ju gjithashtu mund të kundërshtoni dëmtimin e diellit nga brenda jashtë. Disa lëndë ushqyese me aftësinë për të rritur mbrojtjen natyrale të lëkurës suaj nga dielli janë:
Limoneni, një kimikat që rrjedh nga lëvozhgat e agrumeve, është studiuar për përdorim në ilaçet për parandalimin e kancerit. Ngrënia e lëvozhgës së agrumeve gjithashtu mund të sigurojë mbrojtje nga dielli.
Frutat e pasura me antioksidantë dhe vitaminë C (si luleshtrydhet dhe shegët) kanë aftësinë për të mbrojtur qelizat tuaja nga dëmtimi i radikalëve të lirë të shkaktuar nga ekspozimi në diell.

Është e rëndësishme të mbani mend se ngrënia e këtyre ushqimeve nuk zëvendëson përdorimin e kremrave kundër diellit. Ju duhet të përdorni krem kundër diellit, përveçse të konsideroni të hani ushqime të pasura me limonene, vitaminë C dhe antioksidantë të tjerë.

2. Inflamacion dhe lëkurë shumë të irrituar
Urtikariet, psoriaza, ekzema, dermatiti dhe rosacea janë shpesh rezultat i inflamacionit, por studimet tregojnë gjithashtu se kur truri juaj është në mbingarkesë, në fakt mund të komprometojë aftësitë mbrojtëse të lëkurës suaj.

Me fjalë të tjera, stresi e bën më të vështirë që lëkura juaj të rregullohet dhe të qëndrojë e ekuilibruar. Nuk është çudi që mund të keni një shpërthim shtesë gjatë një jave pa gjumë ose pas një debati intensiv.

Inflamacioni gjithashtu mund të shkaktojë akne. Por mbani mend, disa sëmundje të lëkurës si rosacea mund të duken gjithashtu si puçrra fytyre. Është e rëndësishme të vini re ndryshimin përpara se të trajtoni kushtet, duke përfshirë nëse acarimi juaj është rezultat i stresit, alergjive ose një produkti të dëmshëm.

Luftimi i inflamacionit të stresit fillon me eliminimin e shkakut. Zbulimi i arsyes së saktë pas stresit tuaj mund të jetë i vështirë ose i pamundur, por ka ende mënyra për të zbutur shpërthimet me ushqim, stërvitje ose terapi.

Eliminimi i stresit
Praktikoni menaxhimin afatgjatë të stresit, si meditimi ose joga.
Shmangni ushqimet dhe ëmbëlsuesit e përpunuar ose artificial.
Zgjidhni fruta në vend të ëmbëlsuesve artificialë, vaj ulliri në vend të margarinës dhe peshk në vend të mishit të kuq.
Pini një tonik stresi të bërë në shtëpi për të ndërtuar mbrojtjen e trupit tuaj.
3. Rritja e prodhimit të vajit dhe akneve
Pavarësisht nëse jeni me provime, keni një takim të rëndësishëm ose ju është thyer zemra, ne të gjithë ka të ngjarë të kemi vuajtur nga një puçërr kokëfortë (ose dy).

Stresi është shumë i lidhur me aknet, veçanërisht për gratë. Mund të përziejë sinjalet nervore të lëkurës sonë, duke shkaktuar çekuilibrim të hormoneve dhe kimikateve që rrisin prodhimin e vajit.

Ndërsa është pothuajse e pamundur të largohet stresi nga ekuacioni tërësisht, ka mënyra për ta kapërcyer atë. Mbani të dobishëm truket 5 dhe 10-minutëshe për lehtësimin e stresit dhe provoni teknika më të gjata të menaxhimit të stresit, si ushtrimet, për të rritur aftësitë e trupit tuaj për t’u përshtatur.

Dhe shumica e akneve reagojnë ndaj trajtimeve lokale, gjithashtu. Përbërësi sekret në produktet tona më të dashura kundër akneve është shpesh acidi salicilik.

Ky kimikat i tretshëm në vaj depërton jashtëzakonisht mirë në poret për të zhbllokuar dhe pastruar, por kjo nuk do të thotë se është i përjashtuar nga grupi i vet i disavantazheve. Acidi salicilik shumë i fortë mund të thahet dhe madje të irritojë lëkurën tuaj.

Pra, me aplikim të kujdesshëm në mendje, trajtimet e natës për njollat janë të dobishme për të synuar zonat e trazuara pa dëmtuar lëkurën në zonat përreth.


4. Lëkura e kokës me dyll, rënia e flokëve dhe qërimi i thonjve
Nuk ka asnjë mënyrë për të përjetuar stresin. A i keni tërhequr ndonjëherë flokët në mënyrë të pandërgjegjshme, i keni kafshuar thonjtë apo i keni kapur të dyja? Ky mund të jetë hormoni i stresit, kortizoli, që shkakton reagimin luftarak të trupit tuaj.

Megjithatë, përpara se të supozoni se është stres, mund të dëshironi të konsultoheni me një dermatolog dhe mjek për të përjashtuar çështje të tjera të mundshme. Për shembull, lëkura me luspa ose dylli mund të jetë ekzema. Ose rënia e flokëve ose thonjtë e dobësuar mund të jetë për shkak të ushqyerjes së pamjaftueshme nga anashkalimi i vakteve.

Për momentin, shmangni dushin jashtëzakonisht të nxehtë për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të lëkurës dhe skalpit tuaj. Sillni më shumë qëndrueshmëri në ditën tuaj duke synuar të ushtroheni rregullisht dhe duke ngrënë një dietë të pasur me lëndë ushqyese me fruta dhe perime.

5. Lëkurë më e hollë, më e ndjeshme
Lëkura mund të bëhet më e hollë në rastet e niveleve jonormale të larta të kortizolit. Kortizoli rezulton në zbërthimin e proteinave të lëkurës, të cilat mund të shkaktojnë që lëkura të duket pothuajse e hollë si letra, si dhe të mavijohet dhe shqitet lehtë.

Megjithatë, kjo simptomë lidhet më së shumti me sindromën Cushing. E njohur edhe si hiperkortizolizëm, kjo sëmundje hormonale përfshin simptoma shtesë si intoleranca ndaj glukozës, dobësi muskulore dhe një sistem imunitar të dobësuar (mund të keni rritje të infeksioneve).

Nëse mendoni se mund të keni sindromën Cushing, lini një takim me një profesionist të kujdesit shëndetësor. Në shumicën e rasteve, ilaçet mund të përshkruhen për menaxhimin e niveleve të kortizolit.

6. Shërimi natyral i vonuar i plagëve
Përballë stresit të rëndë, epiderma juaj mund të dobësohet shpejt, duke rritur rrezikun për infeksione dhe patogjenë mjedisorë. Kjo gjithashtu ngadalëson aftësinë natyrale të lëkurës tuaj për të shëruar plagët, dhe aknet.

Për të riparuar barrierën e lëkurës, mund të përdorni produkte me glicerinë dhe acid hialuronik.

Të njëjtat mjete që përdorni për të luftuar ekspozimin ndaj diellit zbatohen edhe këtu. Konsumoni ushqime të pasura me antioksidantë për një efekt të ngjashëm dhe për të forcuar shërimin e brendshëm.

Përveç mbajtjes së lëkurës të hidratuar nga brenda (nëpërmjet konsumit të ujit), fokusohuni në përdorimin e produkteve të bazuara në zink, sal (Shorea robusta) dhe vaj liri. Këta përbërës mbajnë lëkurën tuaj të hidratuar dhe ndihmojnë në shërimin e plagëve.

7. Sytë e rraskapitur dhe lëkura orbitale
Nëse keni marrë ndonjëherë një koment në lidhje me rrathët e errët të pamohueshëm rreth syve tuaj, atëherë e dini se sa shumë privimi i gjumit zbulohet fizikisht. Dhe po, ky është gjithashtu stres.

Trupat tanë e mbajnë adrenalinën në një cikël konstant ndërsa janë në modalitetin luftarak, përfshirë natën vonë.

Nëse po provoni tashmë meditimin dhe jogën për gjumë, përmirësoni rutinën tuaj të gjumit duke përdorur shpërndarës të vajit esencial, duke ndezur makinat me zhurmë të bardhë dhe duke shmangur ekranet në harkun kohor 2-orësh para gjumit.

Për çrregullimet e gjumit si pagjumësia dhe apnea e gjumit, vaji CBD dhe pilulat e melatoninës mund të veprojnë si ilaçe më të besueshme.

8. Linjat e holla dhe rrudha
Nga brazda e vetullës deri te vetulla, stresi psikologjik gjen në mënyrë të pashmangshme një mënyrë për të bërë dëshmi të përhershme të emocioneve tona.

Pra, çfarë duhet bërë për këtë? Ju mund të provoni jogën në fytyrë. Ndoshta më e sigurt se Botox, joga e fytyrës mund të çojë në rezultate të ngjashme, megjithëse angazhimi për ta bërë këtë çdo ditë mund të jetë i vështirë për t’u bërë.

Duke synuar muskujt e fytyrës që përdorim në mënyrë të pandërgjegjshme çdo ditë, përmes teknikave të masazhit me majën e gishtave në zona me tension të lartë si balli, vetullat dhe nofulla, këto ushtrime mund të kundërshtojnë zhvillimin e rrudhave dhe ta lënë lëkurën fleksibël dhe elastike.

Për ndihmë shtesë, aplikimi i presionit të fytyrës me një rul të ftohur nefriti aktivizon sistemin limfatik, i cili gjithashtu mund të zvogëlojë ënjtjen dhe shfaqjen e dëmtimit të stresit në lëkurë.

Ndaloni ciklin e stresit
Stresi nuk manifestohet njësoj tek çdo person, por çdo person përfundimisht përjeton stres deri në një farë mase. Në vend që të krahasoni nivelet e stresit me të tjerët për të vlerësuar nëse stresi juaj është “aq i keq“, zgjidhni të kujdeseni për veten kur keni nevojë për të.

Ndërsa ne nuk mund të kontrollojmë një mori mënyrash se si stresi ngre kokën, ne mund të kontrollojmë se si zgjedhim të reagojmë ndaj tij. Të kujtojmë të kujdesemi për veten dhe lëkurën tonë është një nga mënyrat e vogla se si mund ta reduktojmë ngadalë por me siguri stresin.

Burimi: Healthline
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here