7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj kur ndaloni së ngrëni mish

Në ditët e sotme, më shumë se kurrë më parë, njerëzit janë duke “eleminuar” mishin dhe duke adoptuar dieta me bazë bimore për një listë të gjatë arsyesh. Disa nga ato kryesore janë humbja e peshës, mirëqenia e kafshëve dhe mjedisit, mënyra e jetesës së shëndetshme dhe shanset e ulëta për sëmundje të zemrës.

Nëse po mendoni të bëheni vegan dhe dëshironi të mësoni më shumë se çfarë do të ndodhë nëse ndaloni konsumimin e mishit, vazhdoni të lexoni artikullin për të mësuar më shumë. Më poshtë gjeni shtatë avantazhet kryesore të veganizimit – do të befasoheni pozitivisht!

Rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2
Fatkeqësisht, sipas Forks over Knives, 38% e amerikanëve vuajnë nga paradiabeti, një pararendës i diabetit të tipit 2. Studimi zbuloi se proteinat shtazore, veçanërisht ajo që vjen nga mishi i përpunuar dhe i kuq, kontribuon në rrezikun më të lartë të prekjes nga kjo sëmundje. Mishi shpesh shoqërohet me këtë sëmundje për shkak të yndyrës shtazore, hekurit me bazë shtazore dhe konservantëve nitrat të pranishëm në të, të cilat u zbuluan se përkeqësojnë shëndetin e qelizave të pankreasit, kontribuojnë në shtimin e peshës, pengojnë proceset e lidhura me insulinën dhe rrisin inflamacion. Nga ana tjetër, një dietë me bazë bimore është e aftë të përmirësojë dhe madje të kthejë diabetin.

Gene optimale
U zbulua se antioksidantët dhe lëndët e tjera ushqyese të dobishme që vijnë nga ushqimet e plota bimore mund të ndryshojnë shprehjen e geneve dhe kështu, më mirë mënyrën në të cilën qelizat riparojnë ADN-në e dëmtuar. Për më tepër, ndryshimet pozitive të stilit të jetesës, duke përfshirë dietën me bazë bimore, u zbuluan se ulin shprehjen e geneve të kancerit te meshkujt me kancer të prostatës.

Mikrobioma e shëndetshme e zorrëve
Mikrobioma ose triliona mikroorganizma që jetojnë në trupin tonë janë thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tonë të përgjithshme. Ato ndihmojnë trupin në tretjen e ushqimit, por gjithashtu ofrojnë lëndë ushqyese të rëndësishme, trajnojnë imunitetin, ndezin dhe fikin gjenet, ruajnë shëndetin e indeve të zorrëve dhe mbajnë larg kancerin. Ushqimet bimore dihet se kontribuojnë në shëndetin e mikrobiomës së zorrëve dhe fibra që ato përmbajnë është shumë e dobishme për rritjen e baktereve të mira të zorrëve. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë rasti me dietat me pak fibra që inkurajojnë përhapjen e baktereve të këqija. Kur jo-veganët konsumojnë karnitinë ose kolinë që janë të pranishme në mish, ushqim deti, vezë, bulmet dhe shpendë, bakteret e zorrëve prodhojnë një substancë të cilën mëlçia e transformon në një substancë toksike të njohur si TMAO. Kur dieta juaj bazohet kryesisht në ushqime me bazë bimore, ka pak ose aspak prodhim të TMAO.

Nivele të balancuara të kolesterolit
Nivelet e larta të kolesterolit të keq kontribuojnë në shfaqjen e goditjeve në tru dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Nivelet e kolesterolit mund të rriten nëse ndjekim një dietë të pasur me shpendë, mish, djathë dhe produkte të tjera nga kafshët për shkak të yndyrës së ngopur të pranishme në të. Nga ana tjetër, studimet tregojnë se kur fillojmë të ndjekim një dietë me bazë bimore, niveli i kolesterolit ulet me 35%! Ushqimet e plota janë në gjendje të balancojnë kolesterolin për shkak të sasisë së ulët të yndyrës së ngopur dhe mungesës së kolesterolit.

Inflamacion i ulët
Nivelet më të larta të inflamacionit nuk janë të rralla në mesin e jo-veganëve. Edhe pse inflamacioni në sasi normale është një proces normal, veçanërisht pas një dëmtimi, inflamacioni kronik nuk është. Mund të çojë në arterosklerozë, goditje në tru, diabet, sulme në zemër dhe sëmundje autoimune. Këtu mund të ndihmojnë ushqimet me bazë bimore, sepse ato janë anti-inflamatore dhe të pasura me antioksidantë, fibra dhe fitonutrientë.

Sasia dhe lloji i duhur i proteinave
Edhe pse mund të mendoni ndryshe, proteinat e tepërta nuk do t’ju bëjnë më të dobët apo më të fortë. Domethënë, sasia e tepërt ruhet si yndyrë ose bëhet mbeturinë. Dhe, proteinat shtazore janë një nga faktorët që kontribuojnë në shtimin e peshës, sëmundjet e zemrës, inflamacionin, kancerin dhe diabetin. Proteina nga ushqimet e plota do t’ju mbajë të sigurt nga sëmundjet kronike dhe nuk keni nevojë të gjurmoni konsumin e proteinave kur vjen nga ushqimet me bazë bimore. Thjesht plotësoni nevojën tuaj ditore për kalori dhe do të merrni proteina të mjaftueshme.

Mirë për mjedisin
A e dini se bujqësia e kafshëve po e dëmton planetin tonë?! Është shkaku më i madh dhe i vetëm i emetimeve të serave dhe një arsye kryesore e shpyllëzimit, përdorimit të tokës dhe ujit, zhdukjes së specieve dhe shkatërrimit të kafshëve të egra. Për më tepër, sistemi i sotëm ushqimor, i cili bazohet kryesisht në prodhimin e qumështit dhe mishit, është një kontribuues i madh në urinë në botë. Kjo është për shkak se shumica e të korrave në mbarë botën janë rritur në mënyrë që bagëtitë të mund të ushqehen në vend që të ushqehen të uriturit.

Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here