Aeroportet më të këqija në botë për vonesa dhe anulime këtë verë

Kushdo që ka qenë në një aeroport kohët e fundit mund të shohë se kërkesa për udhëtim është kthyer fuqishëm. Shtojini motit të verës çështjeve të personelit në aeroporte dhe linja ajrore dhe do të keni një stuhi të përsosur vonesash dhe anulimesh.
Në një aeroport të Amerikës së Veriut – Aeroporti Ndërkombëtar i Torontos Pearson, në Kanada – më shumë se gjysma e fluturimeve të planifikuara midis 26 majit dhe 19 korrikut u vonuan, sipas të dhënave të përpiluara për CNN Travel nga faqja e gjurmimit të fluturimeve FlightAware.
Të dhënat tregojnë se 52.5% e fluturimeve të planifikuara të aeroportit janë vonuar këtë verë. Toronto Pearson renditet gjithashtu në vendin e katërt për anulimet e fluturimeve globale, me 6.5% të fluturimeve të anuluara gjatë asaj periudhe.
Air Canada prezantoi të martën një politikë fleksibël që ofron ndryshime të biletave pa tarifa (në varësi të disponueshmërisë) të synuar posaçërisht në Toronto Pearson “për shkak të vonesave më të gjata se zakonisht“.
Politika i lejon udhëtarët të ndryshojnë fluturimet e tyre të nisjes ose mbërritjes në aeroportin e qytetit Billy Bishop në Toronto ose të zgjasin kohën e lidhjes në Toronto Pearson.
Air Canada tashmë ka shkurtuar orarin e saj veror për të reduktuar ndërprerjet e fluturimeve dhe agjencia federale Transport Canada ka punuar me industrinë për të reduktuar kohën e pritjes.Evropa është gjithashtu e rrënuar me vonesa
Sigurisht, aeroporti i Torontos nuk është i vetëm në luftën me ndërprerjet.
Shtatë nga 10 aeroportet më të mira në botë për vonesa këtë verë, të renditur sipas përqindjes së fluturimeve të planifikuara të vonuara, janë në Evropë.

Aeroportet në Frankfurt, Paris, Amsterdam dhe Londër po shohin vonesat më të mëdha, sipas të dhënave të FlightAware.
Aeroporti Heathrow i Londrës së fundmi ndërmori hapin e jashtëzakonshëm duke u kërkuar linjave ajrore që të ndalojnë shitjen e biletave për udhëtime jashtë kësaj vere.
Vetëm një aeroport amerikan u rendit në top 10 në listën globale të vonesave: Aeroporti Ndërkombëtar Orlando në Florida. Në të dhënat e veçanta të FlightAware të SHBA-së që CNN shqyrtoi javën e kaluar, tre aeroporte të Floridës u renditën në top 10 për vonesat në Shtetet e Bashkuara.
Aeroportet globale me më shumë vonesa gjatë verës
1. Aeroporti Ndërkombëtar i Toronto Pearson (Kanada): 52.5%
2. Aeroporti i Frankfurtit (Gjermani): 45.4%
3. Aeroporti i Parisit Charles de Gaulle (Francë): 43.2%
4. Aeroporti i Amsterdamit Schiphol (Holandë): 41.5%
5. Aeroporti Gatwick i Londrës (Mbretëria e Bashkuar): 41.1%
6. Aeroporti Heathrow (Mbretëria e Bashkuar): 40.5%
7. Aeroporti i Mynihut (Gjermani): 40.4%
8. Aeroporti Ndërkombëtar i Athinës (Greqi): 37.9%
9. Aeroporti i Sydney Kingsford Smith (Australi): 34.2%
10. Aeroporti Ndërkombëtar Orlando (Shtetet e Bashkuara): 33.4%
Renditjet janë nga të dhënat e FlightAware nga 26 maji deri më 19 korrik.Aeroportet globale me më shumë anulime gjatë verës
Aeroporti Ndërkombëtar Shenzhen Bao’an në provincën Guangdong të Kinës është numri 1 në botë për anulime këtë verë, me gati 8% të fluturimeve të anuluara, sipas të dhënave të FlightAware. Aeroporti Ndërkombëtar Guangzhou Baiyun i Kinës dhe Aeroporti Ndërkombëtar Chongqing Jiangbei gjithashtu renditen në top 10.

Kufizimet e vazhdueshme të udhëtimit dhe bllokimet e parakohshme kanë vënë një pengesë të madhe në udhëtimet në Kinë, ku një politikë e rreptë e kontrollit të Covid-it e ka mbajtur vendin të mbyllur për shumicën e udhëtimeve ndërkombëtare që nga fillimi i pandemisë.

Tre aeroporte amerikane renditen gjithashtu në top 10 për sa i përket përqindjes së fluturimeve të planifikuara të anuluara, me aeroportet e zonës së Nju Jorkut Newark dhe LaGuardia në numrin 2 dhe 3 dhe Aeroportin Kombëtar të Uashingtonit në numrin 8.

Ndërsa Evropa dominonte listën globale për vonesat, vetëm një aeroport evropian — Amsterdam Schiphol — shfaqet në top 10 për anulimet nga 26 maji deri më 19 korrik. Australia dhe Indonezia gjithashtu kanë nga një hyrje secila në top 10 për anulimet.

1. Aeroporti Ndërkombëtar Shenzhen Bao’an (Kinë): 7.9%
2. Aeroporti Ndërkombëtar i Newark Liberty (SHBA): 7.4%
3. Aeroporti LaGuardia (SHBA): 7%
4. Aeroporti Ndërkombëtar i Toronto Pearson (Kanada): 6.5%
5. Soekarno–Aeroporti Ndërkombëtar Hatta (Indonezi): 6.2%
6. Aeroporti i Sydney Kingsford Smith (Australi): 5.9%
7. Aeroporti Ndërkombëtar Guangzhou Baiyun (Kinë): 5.2%
8. Ronald Reagan Aeroporti Kombëtar i Uashingtonit (SHBA): 5%
9. Aeroporti Ndërkombëtar Chongqing Jiangbei (Kinë): 4.6%
10. Aeroporti i Amsterdamit Schiphol (Holandë): 3.9%
Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here