Air New Zealand do të prezantojë njësi të shkëputshme të ngjashme me shtratin për klasën ekonomike

SkyNests do të hyjë në shërbim në vitin 2024 në avionët që do të shërbejnë në linjat pa ndalesë të fluturimeve ultra të gjata të Air New Zealand, të tilla si Çikago ose Nju Jorku për në Auckland.

Njësitë e para të shkëputshme në botë për t’u shtrirë po vijnë në një seksion aeroplanësh të klasit ekonomik.

Air New Zealand ka pasur konceptin e saj SkyNest në zhvillim për pesë vitet e fundit dhe ka njoftuar më 28 qershor se është gati për vitin përfundimtar – 2024. Vendet janë plotësisht të sheshta, të ndërtuara me dyshekë të vërtetë plus jastëkë ftohës dhe shtrat, dhe të vendosura në në pjesën e pasme të avionit, menjëherë pas kabinës premium. Por, si çdo gjë që ka të bëjë me fluturimin sot, ka shumë shënime me gërma të imta në këtë njoftim.
Së pari, vendet nuk do të përfshihen në çmimin e një bilete ekonomike. SkyNests janë një produkt i veçantë, krevate marinari të grumbulluara tre lart dhe mund të rezervohen vetëm për katër orë – sasia e kohës që linja ajrore ka përcaktuar që u duhet për t’o lejuar vizitorëve dy cikle gjumi (që zakonisht janë rreth 90 minuta), me kohë shtesë për t’u qetësuar dhe zgjuar. Çdo avion që do të pajiset me to do të ketë gjashtë nga këto “pods“, që do të rrotullohen midis “sesioneve” nga shoqëruesit e kabinës që dezinfektojnë dhe zëvendësojnë çarçafët.
Kostoja shtesë e sediljes së SkyNest ende nuk është përcaktuar, por ajo do të jetë e disponueshme për këdo në klasin ekonomik ose ekonomik premium. Çmimi do të jetë i njëjtë pavarësisht nga klasa e biletës, megjithëse Air New Zealand nuk ka vendosur ende nëse do të jetë fikse apo dinamike bazuar në kërkesën ose kohën brenda fluturimit.

“U deshën 170,000 orë dizajn, evolucion i vazhdueshëm i zhvillimeve të vogla dhe të mëdha të dizajnit, ndryshime dhe arritje inxhinierike për të arritur atje ku jemi,” tha Leanne Geraghty, përgjegjëse për zhvillimin e projektit, e cila tha se produkti përfundimtar pasqyronte ngarkesat e reagimet e klientëve. “Ata nuk kishin turp të na tregonin se cilat ishin pikat e dhimbjes, çfarë funksionoi mirë dhe ku mund të përmirësoheshim,” shpjegoi ajo. Faza tjetër e hulumtimit të klientit, shton ajo, do të sillet rreth asaj se sa njerëzit janë të gatshëm të paguajnë për të.

Një tjetër pikë e rëndësishme: Air New Zealand tashmë ka një opsion të qëndrueshëm në ekonomi, të quajtur SkyCouch – i cili i lejon fluturuesit të zgjasin mbështetëset e këmbëve të projektuara posaçërisht nga të tre vendet në një rresht ekonomik, për të zgjeruar në mënyrë efektive ato vende dhe për ta kthyer seksionin në një shtrat të improvizuar. Është jashtëzakonisht popullor me familjet, të cilët mund të shtrihen horizontalisht përgjatë një rreshti që kanë rezervuar së bashku. Por opsioni mund të rezervohet edhe për një udhëtar të vetëm; rezervimi i tre vendeve ekonomike nga Nju Jorku ose Çikago në Auckland kushton rreth 3,000 dollarë, krahasuar me rreth 5,000 dollarë për një vend në klasën e biznesit.
Ndryshe nga SkyCouch, SkyNest nuk do të ketë boshllëqe të bezdisshme dhe mbështetëse krahësh të ngritur midis sediljeve – plus dysheku do të jetë më i trashë, pasi është ndërtuar me qëllim për të shërbyer si shtrat. Por do të mund ta përdorni vetëm për dremitje, duke pasur parasysh seancat katër orëshe.

Linja ajrore nuk ka vendosur ende nëse mund të rezervoni seanca të shumta krah për krah, por shanset janë që kërkesa të mos e lejojë atë; në konfigurimet aktuale të Boeing 787-9 të Air New Zealand, ka 248 vende në kabinat ekonomike premium dhe ekonomike, kështu që pothuajse shumë pasagjerë do të konkurronin për 18 slotet e disponueshme.

Ndërsa udhëtarët që ndodhin të kenë një rresht për veten e tyre janë të mirëpritur të përdorin SkyCouch pa kosto shtesë, Geraghty thotë se SkyNests nuk do të vihet në dispozicion pa pagesë nëse nuk përdoren. Çdo krevat është bërë për vetëm një person pa kufi peshe dhe ndryshe nga SkyCouch, një prind nuk do të jetë në gjendje të ndajë një shtrat me fëmijën e tyre.

SkyNests do të hyjë në shërbim në vitin 2024 në avionët që do të shërbejnë në linjat pa ndalesë të fluturimeve ultra të gjata të Air New Zealand, të tilla si Çikago ose Nju Jorku për në Auckland. Linjat direkte të Nju Jorkut, duke filluar nga ky shtator, do të jenë ndër fluturimet më të gjata në botë, duke zgjatur 17.5 orë. Fluturimet 15-orëshe nga Çikago do të fillojnë në tetor.

Kjo është e gjitha pjesë e një përpjekjeje për të nxitur interesin për të bërë udhëtimin e madh drejt Zelandës së Re. Pas hapjes së kufinjve më vonë se vendet e tjera, Zelanda e Re po synon një konsumator më të pasur dhe të ndërgjegjshëm ndërsa rimendon mbështetjen e tij në turizmin masiv. Rivendosja e transportit ajror – aksesi i përshtatshëm dhe i besueshëm në fluturime – është një nga sfidat më të mëdha të vendit për ta realizuar këtë.

Por Air New Zealand është gati të bëjë pjesën e saj për mbështetjen e kësaj strategjie. Jo vetëm që po përdor konceptin e ardhshëm SkyNest si një çip promovues për të nxitur interesin në një periudhë më të afërt, por është gjithashtu një kujtesë e mirë që SkyCouch i linjës ajrore ofron një mënyrë më të rehatshme për udhëtimet tepër të gjata në avionët e saj Boeing 777 dhe 787-9.
Burimi: Indian Express
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here