Aksidentohet autobuzi në Bullgari, raportohen 45 të vdekur

Mbi 12 fëmijë ishin në autobus, ndërsa shtatë pasagjerë shpëtuan dhe u dërguan në një spital, thotë ministria e brendshme.

“Dyzet e pesë ose 46 njerëz u vranë,” tha për transmetuesin publik BNT, Nikolay Nikolov, kreu i Departamentit të Sigurisë nga Zjarri dhe Mbrojtjes Civile në Ministrinë e Brendshme.

“Shtatë pasagjerë u shpëtuan” dhe u dërguan në një spital në kryeqytet, shtoi ai.

Sipas kanalit bTV, 12 fëmijë ishin në bordin e autobusit, i cili po shkonte nga qyteti kryesor i Turqisë, Stambolli për në Shkup në Maqedoninë e Veriut.

Kryeministri Zoran Zaev, i cili thuhet se donte të vizitonte skenën e përplasjes, tha se viktimat ishin ndoshta maqedonas.

Aksidenti ndodhi në autostradën Struma rreth 45 km (28 milje) në perëndim të Sofjes rreth orës 2:00 të mëngjesit. Shkaqet e aksidentit ende nuk dihen, por mësohet se autobuzi ka marrë flakë të mëdha dhe viktimat janë përfshirë në to.

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani tha se autobuzi po kthehej në Shkup nga një udhëtim pushimesh në Stamboll gjatë fundjavës.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here