Shpërthimi në fabrikën e municioneve në Serbi, të paktën 2 të vdekur

Një seri shpërthimesh u dëshmuan në një fabrikë municionesh në periferi të kryeqytetit të Serbisë të martën, duke vrarë të paktën dy punëtorë dhe duke plagosur të paktën 16, raportoi policia dhe media. Policia tha se shpërthimi i parë ndodhi rreth orës 14:00 në një magazinë ku ruheshin raketa në fabrikë, e cila prodhon disa lloje municionesh raporton AP.

Shpërthimi u dëgjua gjithashtu në kryeqytetin Beograd. Policia tha se ekipet e shpëtimit po përdornin dron për të kërkuar viktima të tjera. Zjarrfikësit shpëtuan pesë persona nga rrënojat, thotë më tej AP.

Televizioni shtetëror RTS tha se rreth 40 persona ishin brenda në magazinë kur ndodhi shpërthimi. Punëtorët e lënduar janë transferuar në spitalet në Beograd me djegie të rënda, ndërsa të tjerë mbeten të pagjetur.

Magazina u shkatërrua plotësisht, duke lënë një krater në tokë, tregojnë pamjet nga vendi i ngjarjes. Zjarri është lokalizuar dhe banorët në zonë janë të sigurt, tha policia. Mediat kanë raportuar se shpërthimi ka thyer xhamat e shtëpive aty pranë.

Dhjetra zjarrfikës u dërguan menjëherë në vendngjarje, e cila është 15 kilometra (nëntë milje) në jug të Beogradit. Policia dhe zjarrfikësit bllokuan menjëherë  zonën.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here