Alina Kabaeva – gjimnastja e bukur që u bë ‘Eva Braun’ e Putinit

Mijëra veta duan që ajo të ekstradohet nga Zvicra në Rusi, por Kremlini këmbëngul se thashethemet për martesën dhe fëmijët e tyre janë të gabuara

E bukur, e talentuar dhe me një medalje të artë olimpike që mban emrin e saj, Alina Kabaeva konsiderohej dikur si gruaja më e përshtatshme në Moskë. Megjithatë, sot ajo ka një epitet më pak të dëshirueshëmEva Braun e Rusisë“.

Kabaeva, 38 vjeçe, është ish-gjimnastja e kthyer në politikane që besohet gjerësisht të jetë e dashura, ose ndoshta gruaja e Vladimir Putin. Madje ajo përflitet se ka sjellë në jetë katër fëmijë nga presidenti rus, megjithëse raportet për ndonjë marrëdhënie mes të dyve janë mohuar gjithmonë nga Kremlini.

Ndërsa Putin vazhdon të krye mizori gjithnjë e më të mëdha në Ukrainë, Kabaeva dhe fëmijët e saj thuhet se janë të strehuar në një shtëpi zvicerane, duke u përballur me kërkesat në rritje për t’u ekstraduar përsëri në Rusi.

Është koha që të ribashkoni Eva Braun me Führerin e saj,” thotë një peticion i Change.org drejtuar qeverisë zvicerane i nënshkruar nga pothuajse 68,000 njerëz në kohën e shkrimit të artikullit, duke e krahasuar atë me gruan që u martua me Adolf Hitlerin në bunkerin e tij në Berlin një ditë përpara se të dy të kryenin vetëvrasje.

Kundërshtarët e Putinit besojnë se Kabaeva fshihet pranë Luganos, një qytet i qetë buzë liqenit, i njohur për muzeun e tij të famshëm të çokollatës, megjithëse nuk ka asnjë provë që ajo ndodhet në Zvicër. Raporte të tjera e vendosin atë në një bunker nëntokësor në malet Altai të Siberisë.

Është e panevojshme të thuhet, por faktet për jetën private të Putinit janë  vështira të përcaktohen. Një gjë që dimë me siguri është se diktatori 69-vjeçar është divorcuar nga gruaja e tij e parë, Lyudmila Shkrebneva, gjë që u konfirmua në vitin 2014, gjashtë vjet pasi emri i Kabaevës të përflitej për një romance të mundshme me Putinin.

Kam një jetë private në të cilën nuk lejoj ndërhyrjen”, ka thënë Putin. “Duhet respektuar.” Ai ka kritikuar gjithashtu “ata që me hundët e tyre të ndyra dhe fantazi erotike futen në jetët e njerëzve të tjerë”.

Megjithatë, kjo ka bërë pak për të shuar thashethemet, sipas të cilave Kabaeva vazhdon të jetë zonja e parë sekrete e Rusisë, e cila merr një pagë prej 7.7 milionë £ për punën e saj për kontrollin e një grup mediatik pro-Kremlinit.

Dr. Elisabeth Schimpfössl, një pedagoge e lartë në Universitetin e Astonit dhe autore e “Rusëve të pasur: Nga oligarkët te borgjezia“, thotë se ka dëgjuar thashetheme se “Vladimir Putin dhe Alina jetojnë së bashku në Kremlin“. Ka shumë të dhëna që tregojnë për një marrëdhënie afatgjatë midis të dyve, dhe për origjinën e interesit të Putinit për të, që daton të paktën në vitin 2008 dhe ndoshta shumë më herët.

E lindur në Tashkent, Uzbekistan, në vitin 1983, babai i Kabaeva ishte një futbollist profesionist dhe nëna e saj luante basketboll për kombëtaren, por ajo thuhet se i kishte lënë rrënjët e saj në të kaluarën pasi suksesi erdhi në rrugën e saj.

Ajo ishte tatare [një pakicë etnike ruse me lidhje turke dhe islame], por nuk ishte e interesuar të fliste për këtë”, thotë një burim që e njihte atë në mes të Noughties. “Ajo nuk fliste për prindërit apo prejardhjen e saj. Unë e pyeta, por ajo nuk ishte e interesuar të përgjigjej.”

Thuhet se Kabaeva e filloi gjimnastikën ritmike në moshën pesë vjeçare dhe prindërit e saj e çuan në Moskë ku u mor nën krahun e Irina Viner, një ish-trajnere e epokës sovjetike.

Në moshën 13-vjeçare ajo konkurronte për Rusinë dhe fitoi 14 medalje të kampionatit botëror, 21 medalje të kampionatit evropian dhe një të artë olimpike në Lojërat e Athinës 2004. Një dënim për doping në vitin 2001 e bëri atë të hiqte dorë nga titulli botëror që kishte fituar atë vit.

Burimi që e njihte qê kur ishte në fillim të të 20-ave tha se ajo jetonte në atë kohë në një apartament “modest dhe mjaft sovjetik” pranë Hipodromit Qendror të Moskës, të zbukuruar me zbukurime të vogla xhami dhe e përshkroi atë si “një vajzë e ëmbël – e thjeshtë, e këndshme dhe miqësore”.

Ajo dukej se donte shoqëri më shumë se çdo gjë. “Mendoj se atë e kishin vendosur në atë banesë dhe ishte diçka krejt e re që ajo jetonte vetëm, në vend që të jetonte me nënën e saj, e cila ishte goxha e përfshirë”, thotë burimi.

Në atë kohë, Kabaeva kishte një të dashur, një polic me bazë në Moskë me origjinë nga Gjeorgjia, i cili “brenda natës u bë kolonel dhe u promovua jashtëzakonisht lart”, thotë burimi. “Ajo më foli për të dhe dukej mjaft krenare.”

Ajo e kujton Kabaevën si një grua të re “mjaft naive dhe të emocionuar“, e cila “tregonte më e re nga sa ishte” dhe nuk ishte veçanërisht me stil. Një ditë, thotë ajo, një qese me rroba mbërriti në banesën e Kabaeva. “[Atodukeshin vërtet të thjeshta, [kishte] gjëra si [artikuj] Chanel turk fals,” thotë burimi, i cili nuk e mori vesh kurrë se kush i kishte dërguar. Ajo më tregonte dhe më pyeste: “A të pëlqejnë to?”.

Vetëbesimi i saj u rrit qartë në përputhje me suksesin e saj si gjimnaste. Ajo u bë aq e njohur sa një grup pop rus regjistroi një këngë për të me titull Alina. As ajo nuk ishte plotësiht modeste për talentin e saj. “Të jesh një yll në gjimnastikë nuk ka të bëjë vetëm me aftësi,” i tha ajo një intervistuesi, “Ka të bëjë edhe me personalitetin. Më shiko mua. Unë nuk dua të ngjaj pasjellshme, por të gjithë duan të jenë si Alina Kabaeva.

Dr. Schimpfössl thotë se ishte përmes sportit dhe jo politikës që Kabaeva u takua me Putinin. Viner, i cili u martua me oligarkun Alisher Usmanov, i prezantoi, thotë ajo. Në vitin 2001, Putin u fotografua pranë Kabaevës teksa i dha asaj Urdhrin e Miqësisë (një dekoratë shtetërore) në Kremlin.

Raportohet se marrëdhënia e Kabaeva me policin gjeorgjian përfundoi në vitin 2005 mes ankesave për ndërhyrje në jetën e saj në tabloid. Ajo thotë se më pas kishte takuar një burrë që “Unë e dua shumë“, duke shtuar: “Ndonjëherë ndihesh aq e lumtur sa edhe e frikësuar“.

E përshkruar si gruaja më fleksibël e Rusisë, ajo u tërhoq nga gjimnastika pas vitit 2004, por u rikthye për një kohë të shkurtër në vitin 2007, kohë në të cilën synimet e saj ishin të vendosura drejt politikës. Po atë vit Kabaeva u zgjodh në Dumën e Shtetit, duke përfaqësuar partinë pro-Putin, Rusia e Bashkuar.

Burimi më pas e pa atë në vitin 2008, ku jeta e Kabaeva-s dukej se kishte ndryshuar në mënyrë drastike. Burimi po merrte pjesë në një ceremoni çmimesh në Rusi, ku ishte i pranishëm edhe vetë Putin.

Ne ishim të ftuar në një darkë të madhe zyrtare dhe më pas pashë këtë vajzën me një fustan të bardhë grek dhe kuptova, ‘O Zot, është Alina, tha ajo.

Ajo ishte e tronditur nga sa shumë peshë kishte shtuar Kabaeva, por një mik i ftuar i tha asaj: “Epo, ajo është shtatzënë“. Ai gjithashtu i tha asaj se Kabaeva ishte në një lidhje me Putinin. Burimi nuk dëshmoi asnjë ndërveprim fizik midis gjimnastes dhe Putinit atë mbrëmje, por ajo vuri re vëmendjen që Kabaeva po tërhiqte nga të tjerët: “Ishte një rreth njerëzish që e shikonin atë ndërsa ajo rrotullohej“.

Karriera e saj ishte degëzuar në modeling dhe organizim të një emisioni televiziv të quajtur Hapat drejt Suksesit dhe në vitin 2014 ajo njoftoi se do të largohej nga parlamenti për të marrë kontrollin e Grupit Kombëtar të Medias pro-Kremlinit.

Në nëntor të vitit të kaluar, The Insider, një faqe interneti ruse e gazetarisë investigative, raportoi se asaj iu pagua një pagë vjetore prej 785 milionë rubla (7.7 milionë £), duke e bazuar shifrën në të dhënat tatimore të zbuluara për vitin 2018.

Ajo raportohet të jetë parë e veshur me një unazë martese dhe ka pasur pretendime se ajo dhe Putin u martuan në Manastirin Iversky në kodrat Valdai midis Moskës dhe Shën Petersburgut.

Thashethemet thonë se ajo lindi një djalë nga Putin, të quajtur Dima sipas një prej miqve të ngushtë të presidentit, e ndjekur nga një vajzë dhe më pas binjakë, të cilët thuhet se kanë pasaporta zvicerane. Në vitin 2015, tabloidi zviceran Bick raportoi se Putin kishte fluturuar në Zvicër për të qenë me Kabaeva teksa ajo po lindte në klinikën private Sant’Anna pranë Luganos, megjithëse zëdhënësi i Putinit këmbënguli se “informacionet për lindjen e një foshnjeje me atësinë e Vladimir Putinit nuk korrespondojnë me realitetin”. Binjakët thuhet se kanë lindur në vitin 2018, pas së cilës Kabaeva u zhduk nga publiku për gati tre vjet.

Ajo u rishfaq gushtin e kaluar, në një kanal televiziv shtetëror për të kritikuar gjyqtarët e Tokios që privuan yllin rus Dina Averina nga medalja e arit në gjimnastikën ritmike.

Në dhjetor, ndërsa tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës u rritën, u raportua se ajo u pa duke kërcyer në një festë në restorantin Voskhod të Moskës, jo shumë larg Kremlinit, me një fustan ari vezullues. Festa pasoi një turne ndërkombëtar eksperimental të gjimnastikës ritmike të quajtur Hiri Hyjnor, të cilin ajo vetë e kishte organizuar.

Në përputhje me statusin që do të komandonte si gruaja e Putinit, ajo thuhet se ka në dispozicion një flotë limuzinash dhe ka bërë vizita në një kafene në Moskë e rrethuar nga roje sigurie të armatosur me automatikë.

Nëse ajo me të vërtetë ka shkuar në Zvicër kohët e fundit, është e paqartë se sa kohë mund të qëndrojë. “Ju lutemi vendosni nëse qëndrimi i këtij individi në vendin tuaj është i garantuar“, kërkon peticioni drejtuar qeverisë zvicerane. “Është koha që Zvicra të marrë masa.”

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here