Austria njofton masa të reja për Covid mes rasteve në rritje

Austria tha se vetëm ata të vaksinuar ose të shëruar nga koronavirusi do të lejohen të frekuentojnë restorante, hotele dhe ambiente kulturore.

Rregulli i ri hyn në fuqi të hënën me një fazë tranzicioni katër-javore për të nxitur njerëzit të goditen, tha kancelari Alexander Schallenberg.

“Askush nuk dëshiron të ndajë shoqërinë, por është përgjegjësia jonë të mbrojmë njerëzit në vendin tonë”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Shteti i BE-së me gati 9 milionë njerëz ka regjistruar më shumë se 9,300 raste të reja ditore të premten, një rekord i ri për këtë vit, raporton AFP.

Burimi: AFP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here