Europa po përgatitet për 500,000 vdekje të tjera nga Covid këtë dimër

Europa është në “pikën kritike” të pandemisë Covid-19 pasi u bë edhe një herë “epiqendra” e shpërthimit global, ka paralajmëruar një shef i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Me 78 milionë raste në rajonin evropian të OBSH-së – që përfshin 53 vende dhe territore duke përfshirë disa kombe në Azinë Qendrore – numri kumulativ tani tejkalon atë të Azisë Juglindore, rajonit të Mesdheut Lindor, Paqësorit Perëndimor dhe Afrikës së bashku, organizata tha.

Paralajmërimi erdhi pasi Gjermania regjistroi numrin e saj më të madh të rasteve të përditshme me Covid që nga fillimi i pandemisë, ndërsa Franca regjistroi mbi  10,000 raste ditore të mërkurën për herë të parë që nga mesi i shtatorit. Italia raportoi 51 vdekje të lidhura me koronavirusin të premten, tha ministria e shëndetësisë, ndërsa numri ditor i infeksioneve të reja u rrit me 6,764.

Duke u bërë thirrje qeverive të ri-imponojnë ose të vazhdojnë me kufizimet e Covid, drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha se të gjitha 53 vendet e kontinentit po përballen me “një kërcënim real” të një ringjalljeje të virusit ose “tashmë po e luftonin atë”. Në kurbën aktuale, tha ai në një konferencë për shtyp dje, një pjesë e gjerë e Evropës mund të përballet me gjysmë milioni të tjerë vdekje nga koronavirusi deri në fillim të shkurtit.

Rastet e Covid janë “në nivele gati rekord” në një varg kombesh evropiane, si rrjedhojë e “mbulimit të pabarabartë të vaksinave dhe lehtësimit të masave parandaluese”, tha The Guardian.

Vendet përfshirë Gjermaninë janë “në mes të një vale të katërt virulente” të Covid, tha Politico. Autoritetet gjermane raportuan 34,000 infeksione të reja të enjten – “një nivel i ri”. Në “Evropën Lindore me nivel të ulët vaksinimi”, Rumania dhe Bullgaria kanë raportuar gjithashtu numrin e tyre më të lartë të vdekjeve që nga fillimi i pandemisë. Numri i vdekjeve nga Covid në Rumani kaloi 50,000 të premten, pasi u raportuan 483 vdekje të tjera nga sëmundja ndërsa vala e katërt e pandemisë përfshin vendin shkruan The Guardian.

Letonia regjistroi shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19 në Bashkimin Evropian dhe Zonën Ekonomike Evropiane javën e kaluar, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC). Në dy javët e fundit, nga 18 deri më 31 tetor, shkalla e vdekshmërisë nga Covid-19 në Letoni u rrit në 244.8 vdekje për një milion banorë.

Shpërndaje

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here