BE i bën thirrje Beogradit dhe Prishtinës të ulin menjëherë tensionet

Dy pikat e kalimit kufitar midis Kosovës dhe Serbisë po bllokohen për të dytën ditë radhazi nga serbët e Kosovës që protestojnë kundër rregulloreve të reja të cilat i detyrojnë ata të ndryshojnë targat e tyre të regjistrimit të automjeteve serbe në ato të Kosovës kur hyjnë në vend. Pikat e kalimit kufitar Jarinje dhe Brnjak në Kosovën veriore të mbizotëruar nga serbët mbetën të bllokuar të martën në mëngjes pasi serbët lokalë bllokuan rrugët me dhjetëra kamionë në shenjë proteste kundër ndryshimeve në rregulloret kufitare për automjetet me targa serbe. Kosova vendosi forcat speciale të armatosura të policisë të hënën pasi qeveria e Prishtinës vendosi rregulloret e reja, të cilat thonë se njerëzit që hyjnë në Kosovë duhet të ndryshojnë targat e automjeteve serbe për ato të përkohshme të Kosovës kur hyjnë në vend – siç duhet të bëjnë ngasjet me targa të Kosovës kur hyjnë në Serbi për dy dekadat e fundit.

Sipas KoSSev, shpallja e prezantimit të asaj që autoritetet e Kosovës i referohen si reciprocitet ka qenë e e ditur për muaj, madje edhe vite. Autoritetet e Kosovës theksuan më parë se vendimi është vetëm një çështje e zbatimit të marrëveshjeve të arritura më parë. Beogradi gjithashtu pretendon të këmbëngulë në realizimin e marrëveshjeve të Brukselit, ndërsa akuzon Prishtinën për zbatim të njëanshëm. “Pas 14 shtatorit, asnjë automjet në Kosovë nuk do të lejohet të mbajë targa ‘KS’, por pronarët e makinave do të duhet t’i zëvendësojnë me targa RKS” – njoftimi mbërriti nga Prishtina në shkurt të këtij viti. Edhe në atë kohë, përfundimi i marrëveshjes 5-vjeçare, e nënshkruar në shtator 2016 në Bruksel, u citua si arsye prapa këtij vendimi. “Kishte një mungesë të dukshme të reagimit nga Beogradi zyrtar ndaj njoftimeve të shumta mbi reciprocitetin e targave nga qeveria e Kosovës”.

Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë Miroslav Lajčák shprehu shqetësim për situatën në veri të Kosovës dhe bëri thirrje për qetësimin urgjent të tensioneve. “I informova krerët e misioneve të BE -së mbi situatën në veri të Kosovës. Unë jam i shqetësuar dhe bëj thirrje për një shkallëzim të menjëhershëm”, shkroi Lajčak në Twitter.

BE -ja po fokusohet që të dyja palët të përfshihen në dialog për të shmangur situata si ajo në veri të Kosovës ku policia e Kosovës ka detyruar shoferët me targa serbe (të lëshuara nga policia serbe për qytetet në Kosovë) t’i zëvendësojnë ato me targa të përkohshme të Kosovës.

Peter Stano, zëdhënësi i BE -së të hënën thirri Beogradin dhe Prishtinën që të ulin menjëherë tensionet mbi situatën në Kosovën veriore, duke thënë se mënyra e duhur për të adresuar çështjen është përmes dialogut. “Ajo që ne presim nga të dyja palët është të krijojmë një mjedis që është i favorshëm për pajtimin midis tyre, i favorshëm për stabilitetin rajonal dhe bashkëpunimin për përfitimet e njerëzve në të dyja anët dhe rajonin. Kjo është vendimtare për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse, ligjërisht detyruese të cilën ne po përpiqemi ta lehtësojmë sepse më në fund do të bëjë të mundur normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës”, tha Peter Stano për median lokale serbe N1.

Pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, gjatë së cilës u diskutua për situatën në Kosovë, Presidenti i Serbisë deklaroi se Serbia kërkon tërheqjen e trupave të Policisë së Kosovës nga veriu i Kosovës.

Burimi: Euronews

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here