Big Ben kumbon sërish pesë vjet dhe 95 milionë dollarë më vonë

Këmbana e Orës së Madhe në Pallatin e Westminsterit, e njohur për të gjithë si “Big Ben“, është planifikuar të kthehet në shërbim me kohë të plotë, pasi ishte kryesisht e heshtur për pesë vitet e fundit gjatë projektit më ambicioz të rinovimit të ndërmarrë në dhomat e Parlamentit.

Në orën 11 të mëngjesit të së Premtes, Mbajtësi i Orës së Madhe dhe ekipi i tij i horologëve testuan këmbanat dhe turmat e mbledhura aty pranë në Whitehall për të nderuar Ditën e Armëpushimit dëgjuan përsëri këmbanën e vjetër. Gjithçka shkoi mirë.

Që nga viti 2017, kur filloi projekti i rinovimit prej 95 milionë dollarësh, Kulla e Elizabeth dhe faqja e orës janë mbështjellë kryesisht në skela dhe këmbanat 24/7 janë heshtur – me përjashtim të kumbimit (me një mekanizëm zëvendësues) në natën e Vitit të Ri, për të shënuar Brexit dhe gjatë funeralit të mbretëreshës Elizabeth II në shtator, kur u dëgjua 96 herë, një herë në minutë, për çdo vit të jetës së gjatë të monarkut.

Por tani, Big Ben po rikthehet si pjesë e kolonës zanore të zakonshme të jetës në Londër. Do të shpallë orën me zilen e madhe dhe çdo çerek ore duke tingëlluar notat G-sharp, F-sharp, E dhe B.

BBC dhe transmetuesit e tjerë mbajtën këmbanat që u binin drejtpërdrejt të premten. Është lajm i mirë për Britaninë, rivendosja e orës ikonike dhe rikthimi në normalitet. Ka qenë një xhiro me kokë që nga vera, me tre kryeministra duke luajtur karrige muzikore – Boris Johnson jashtë; Liz Truss brenda; Liz Truss jashtë; Rishi Sunak brenda.

Kur ora e epokës viktoriane filloi të punonte në 1859, ajo ishte ora më e madhe, më e sakta goditëse me katër anë në botë.

Tingulli i gongut të thellë është përdorur në një varg filmash dhe drama televizive dhe është paraqitur në një milion videoklipe nga vizitorët. Kulla fluturuese Elizabeth është një nga monumentet arkitekturore më të njohura në botë, bashkë me Kullën Eifel dhe piramidat e Gizës.

Kjo ka qenë heshtja më e gjatë e Big Ben. Në 163 vitet e saj, kambanat (dhe akrepat e orës) janë qetësuar ose ngadalësuar vetëm disa herë – nga bora e madhe dhe temperaturat e ngrira, si dhe për riparime dhe mirëmbajtje të shkurtra.

Big Ben-i vazhdoi gjatë Luftës së Dytë Botërore, një simbol i sfidës përballë bombardimeve të Londrës i njohur si Blitz, edhe nëse dritat e çelësit të orës fikeshin natën për të mos ndihmuar Luftwaffe-n gjermane të gjente objektivat e saj.

Rinovimi i kullës dhe spiralës së saj të praruar, pllakat e xhamit dhe punimet me gurë, mekanizmi i orës dhe ziles në kambanore ka qenë kompleks, dhe vetëm pasi ekipi i konservimit ngriti skelat, ata panë se sa keq nevojiteshin riparimet.

Fabrika e hekurit ishte e ndryshkur, çatia kishte rrjedhur. Gurët po shkërmoheshin, një viktimë e ndotjes dhe gjithashtu boja e zezë e përdorur rreth orës, e cila nuk lejonte gurët të merrnin frymë. Riparimet e lira të bëra në vitet 1950 të pasluftës i përkeqësuan gjërat.

Mekanizmi i orës dhe goditjet për këmbanat – i gjithë mekanizmi peshon 25,000 paund – u hoqën dhe u dërguan në kompaninë Cumbria Clock, specialistë të orës në Lake District të Anglisë, ku më shumë se 1,000 pjesë të veçanta u pastruan dhe riparuan, njoftoi zyra e medias e Parlamentit.

Gjatë fundjavës së Ditës së Përkujtimit, një video e lulekuqeve që bien – lulja që simbolizon britanikët e humbur në luftë – do të projektohet në kullën e rinovuar.

Lindsay Hoyle, kryetarja e Dhomës së Komunave, tha në një deklaratë se ndriçimi do të ishte “një fund i përshtatshëm për një javë kujtimi në Parlament në një vit veçanërisht të trishtuar dhe prekës“.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here