Bill Gates: “Nëse çdo vend bën atë që bëri Australia”, bota mund të parandalojë pandeminë e ardhshme

Për muaj të tërë, Bill Gates ka paralajmëruar për një pandemi të re në horizont. Dhe sipas bashkëthemeluesit të Microsoft-it, një vend tashmë ka hartuar një plan për ta zbutur me sukses atë.

“Nëse çdo vend bën atë që bëri Australia, atëherë nuk do ta quani shpërthimin e radhës një pandemi,” tha Gates, një filantrop shëndetësor që ka shpenzuar miliarda dollarë për kërkimin e vaksinave, në Konferencën vjetore të Sigurisë në Mynih në fillim të këtij muaji.

Mbajtja e një shpërthimi të ri nga shndërrimi në një pandemi pothuajse me siguri do të parandalonte shumë nga pasojat globale të shkaktuara nga Covid-19. Por, vuri në dukje Gates, ka të ngjarë të kërkojë politika shumë më të rrepta në ditët e para të një shpërthimi të ardhshëm sesa mënyra se si shumica e botës vendosi kundër Covid.

Dhe vendet do të duhet t’i ruajnë ato politika për një periudhë të qëndrueshme kohore, edhe potencialisht kundër presionit publik.

Gates përmendi përgjigjen e Australisë ndaj Covid si standardin e artë që duhet ndjekur. Vendi rihapi kufijtë e tij ndërkombëtarë këtë javë për herë të parë që nga marsi 2020. Gjatë rrjedhës së pandemisë, qytetarëve që kthehen dhe udhëtarëve ndërkombëtarë të aprovuar u është kërkuar të karantinohen në hotele të ruajtura nga pjesëtarë të policisë dhe ushtrisë. Australia i ka mbyllur periodikisht kufijtë e saj përkatës.

Mijëra australianë protestuan kundër këtyre bllokimeve, por masat duket se kanë funksionuar: Që nga fillimi i pandemisë, vetëm 20 në 100,000 Australianë kanë vdekur nga Covid, sipas një analize të New York Times nga të dhënat e Universitetit John Hopkins. Kjo është një shifër dukshëm më e ulët se 283 për 100,000 amerikanë që kanë vdekur nga Covid, sipas të njëjtës analizë.

Normat e vaksinave në Australi janë gjithashtu relativisht të larta: 81% e popullsisë së vendit është plotësisht e vaksinuar kundër Covid-it, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins. Për krahasim, më pak se 65% e SHBA-së aktualisht është plotësisht e vaksinuar, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Australia luftoi për të përmbajtur variantin omicron të Covid. Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, 155 njerëz vdiqën gjatë kulmit australian të omicron më 28 janar. Por omicron në mënyrë të ngjashme ka përfshirë pjesën tjetër të botës, kryesisht pa pengesa – dhe duket se shkalla e vdekjeve në Australi tashmë po stabilizohet, me një mesatare 7-ditore prej 38 vdekjesh ditore të lidhura me Covid, që nga 23 shkurt.

Ka arsye për të besuar se plani i Australisë mund të ketë qenë më pak i suksesshëm diku tjetër: Popullsia e saj prej gati 26 milionë është relativisht e vogël dhe është një ishull pa asnjë kufi tokësor. Por Gates ende e quajti atë një “lojtar të jashtëzakonshëm në izolim”.

“Ata orkestruan diagnostifikime, ata ekzekutuan politika karantine dhe ata kanë një shkallë vdekjesh në një ligë ndryshe nga vendet e tjera të pasura,” tha Gates. “Dhe të gjithë e kishin aftësinë për ta bërë këtë.”

Burimi: CNBC

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here