Olena Zelenska, Zonja e Parë e Ukrainës, dhe arma e saj sekrete

Është e qartë se gruaja e presidentit është e afërt me ata, jetët e të cilëve po shkatërrohen nga lufta – dhe rrjetet e saj sociale janë dëshmuar të jenë arma sekrete e qeverisë

Titujt janë të prerë, të përmbledhur dhe – të shoqëruar me imazhe bardhë e zi të fëmijëve ukrainas të vrarë nga forcat ruse – e pamundur të injorohen. “Shtetet e NATO-s! Mbyllni hapësirën ajrore për avionët rusë! Shpëtoni fëmijët tanë që të mos vdesin fëmijët tuaj nesër!” shkroi Olena Zelenska, Zonja e Parë 44-vjeçare e Ukrainës, në fundjavë.

Ndërsa presidenti Zelensky ka mbledhur rezistencën ukrainase ndaj pushtimit rus dhe lëviz pa u lodhur mes rrugëve të rrethuara të kryeqytetit dhe tubimeve ndërkombëtare në Zoom, gruaja e tij, një skenariste e suksesshme, është bërë një lojtare kyçe në fushatën e qeverisë në mediat sociale për të ngritur moralin. dhe të angazhojë komunitetin ndërkombëtar. Këtë javë, ajo hapi një kanal Telegram për të ofruar informacion të verifikuar për popullin e Ukrainës, duke përfshirë këshilla se si të evakuohen dhe të ndihmojnë përpjekjet e luftës dhe të marrin mbështetje psikologjike.

“Deri 10 ditë më parë, shumica e ukrainasve e shihnin Olena Zelenska si gruan e aktorit të humorit që ishte presidenti i tyre,” thotë Ievgen Klopotenko, një mik dhe një shef i njohur ukrainas dhe aktivist i ushqimit, i cili punoi së bashku me Zonjën e Parë në një projekt për përmirësimin e vakteve shkollore në vend. “Por tani ata po e krahasojnë atë me Michelle Obama”.

Presidenti Zelensky refuzoi një ofertë nga SHBA për të evakuuar atë, gruan e tij dhe dy fëmijët e tyre, Olesksandra, 17 vjeç dhe shokun e saj aktor, dhe 9-vjeçarin Kyrlyo.

Ai e ka bërë këtë duke e ditur mirë, thotë ai, se ai është “objektivi numër një” i rusëve, ndërsa familja e tij është “numri dy”. “Unë do të qëndroj në kryeqytet”, ka siguruar ai popullin që e zgjodhi atë si një rishtar politik në 2019 me një biletë populiste, antikorrupsion. “Familja ime është gjithashtu në Ukrainë”.

Pikërisht se ku nuk është zbuluar, duke pasur parasysh kërcënimin e sigurisë, por shumica e ukrainasve besojnë me vendosmëri se janë me të në Kiev. Dhe në postimet e saj, Zonja e Parë e bën shumë të qartë se ajo është pranë atyre që jeta e tyre po iu kthehet përmbys dhe po shkatërrohet nga lufta.

E fotografuar pranë flamurit blu dhe të verdhë ukrainas kur tanket ruse hynë për herë të parë në Ukrainë, ajo u tha bashkatdhetarëve të saj: “Ju jeni të pabesueshëm. Jam krenare që jetoj me ju në të njëjtin vend”.

Dhe ajo veshi mantelin e nënës së kombit për të trajtuar frikën e të gjithë prindërve për sigurinë e fëmijëve të tyre pasi bombat dhe raketat ruse binin mbi civilët në zonat e banuara. “Fëmijët e mi po më shikojnë. Nuk do kem panik dhe lot. Do të jem e qetë dhe e sigurt.”

Nëse rusët, me armët dhe numrat e tyre jashtëzakonisht superiorë, po luftojnë për të fituar një avantazh në betejën për qytetet ukrainase, Zelenskyt – burrë e grua, krah për krah – po e fitojnë luftën e mediave sociale kundër Kremlinit të zgjuar kibernetik. makinë dezinformuese. Dhe kjo mund të jetë po aq ndikuese në formësimin e fatit eventual të vendit.

Që nga fillimi i pushtimit, Zelenska ka qëndruar shumë publikisht pranë burrit të saj dhe kombit të saj – ose, siç u thotë ajo 2.3 milionë ndjekësve të saj në Instagram, “duke i thënë të vërtetën botës”.

“Ukrainasit nuk iu besojnë nga natyra politikanëve,” reflekton Klopotenko, 34, duke folur nga Kievi, ku ai i ka kthyer restorantet e tij në kuzhina ushqimore për ushtarët dhe civilët që luftojnë për të shpëtuar qytetin dhe po poston receta në kanalet e mediave sociale për t’u treguar ukrainasve. sa më mirë të përdorin furnizimet e tyre në pakësim për t’u ushqyer.

 “Dhe kështu që nga zgjedhja e bashkëshortit të saj, as ata nuk e kanë vënë re shumë atë. Por tani po kuptojmë se ajo është e vërtetë dhe se ajo është si ne.”

Një pengesë fillestare, sugjeron ai, ishte se – si ai – Zonja e Parë u rrit në një shtëpi rusishtfolëse. “Të gjithë në Ukrainë mësojnë gjuhën ukrainase në shkollë, por kur ajo filloi për herë të parë jetën e saj publike, mund të shihni se sa e vështirë ishte për të të fliste në publik në gjuhën ukrainase. Ajo bënte gabime, por tani është shumë më mirë. Kur kjo luftë të përfundojë, askush në Ukrainë nuk do të dëshirojë të flasë përsëri rusisht.”

Olena Kiyashko dhe Volodymyr Zelensky, 12 ditë më i madh se ajo, u rritën në pjesën lindore të Ukrainës, duke ndjekur të njëjtën shkollë të mesme në qytetin e çelikut të Kryvyi Rih, në veri të Gadishullit të Krimesë, pasi vendi i tyre arriti pavarësinë në 1991.

Por ata u njohën vetëm në vitin 1995 në universitetin e qytetit, një ish kolegj minierash, kur ajo iu bashkua një grupi teatri që përfshinte bashkëshortin e saj të ardhshëm. Ishte një romancë e ngadaltë, nga të gjitha llogaritë, jo vetëm sepse ajo kishte tashmë një të dashur.

Ata, kujtoi ajo më pas, ishin personazhe shumë të ndryshëm. “Burri im është gjithmonë në ballë. Unë nuk jam fryme e një feste. Nuk më pëlqen të tregoj shaka.” Në vitin 2003 ata u martuan.

Ndërsa karriera e tij si interpretues mori hov, po ashtu edhe ajo si skenariste me seriale komedi të mirënjohura si Liga Smichu (Lidhja e të qeshurit), prezantuar nga Zelensky dhe How The Cossacks…

Ai u bë një emër i njohur me filmin e vitit 2008 Dashuria në qytetin e madh dhe dy vazhdimet e tij. Rolet vërshuan atëherë – duke përfshirë sigurimin e zërit të Paddington Bear në dy filmat e fundit britanikë të përrallave klasike të Michael Bond-it, kur ata u dubluan në gjuhën ukrainase.

Pastaj erdhi pjesa që ndryshoi jetën e të dyve. Ai luajti në të parën nga tre seritë për televizionin e Shërbëtorit të Popullit si Vasyl Petrovtych Holoborodko, një mësues që nuk ka gjasa të ngjitet për t’u bërë president i Ukrainës.

Kur jeta imitoi artin në vitin 2019 dhe bashkëshorti i saj doli në zgjedhje, gruaja e tij ishte, ka thënë publikisht, “në mënyrë agresive kundër këtij projekti. Nuk ishte as një projekt. Ishte një tjetër drejtim në jetë”.

“Ajo është një person shumë i turpshëm,” shpjegon Klopotenko. Projekti i tyre i përbashkët mbi vaktet e shkollës – pjesë e një portofoli që ajo mori si Zonjë e Parë që përfshinte luftimin e dhunës në familje, çështjet mjedisore dhe mbrojtjen e paraolimpistëve të Ukrainës – përfshinte takime të gjata me zyrtarë, kujton ai.

 “Mund të shihje në fytyrën e saj se ajo donte të ikte. Ajo e dinte që ndihesha njësoj, por do të më binte në sy dhe do të shkëmbenim buzëqeshje.

“Por ajo është gjithashtu shumë e përkushtuar ndaj ndryshimit të vërtetë. Njerëzit nuk e kuptuan këtë gjë rreth saj në fillim.”

Duke u bërë papritmas një figurë publike, Zonja e Parë pranoi në një intervistë të vitit 2019 në Vogue ukrainas, do të thoshte “realitete të reja”. Ajo  “po përpiqej t’u bindej atyre”. 

Kjo do të thoshte të vazhdonte të kalonte kohë duke punuar për skenarët në Studio Kvartal 95, kompania e prodhimit që ajo themeloi me të shoqin dhe miqtë e tjerë të universitetit më shumë se një çerek shekulli më parë, të shoqëronte bashëshortin në vizitat zyrtare në Pallatin Buckingham, Vatikan, Elysee. në Paris dhe Uashington. “Presidenti dhe unë gjithmonë duam ta përfaqësojmë Ukrainën në një mënyrë pozitive dhe të fortë,” i tha ajo një intervistuesi të gazetës amerikane në atë kohë.

Ajo nuk e dinte se sa fjalë për fjalë do ta jetonte së shpejti atë angazhim para një audiencë globale. “Ju mund ta shihni atë si krijimin e saj,” thotë Klopotenko.

Dhe, megjithëse në zemër një “person jo publik” që “ndihet më rehat në hije”, Olena Zelenska, Zonja e Parë ngurruese, po rritet në rolin e saj në ofrimin e ushqimit dhe shpresës për popullin ukrainas në orën e tij më të errët – dhe duke tërhequr edhe zemrat e rusëve.

“Thuajuni nënave ruse – le ta dinë se çfarë saktësisht po bëjnë djemtë e tyre këtu, në Ukrainë”, shkroi ajo këtë javë. “Burrat, vëllezërit, bashkatdhetarët tuaj vrasin fëmijë njësoj si tuajët.”

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here