Volodymyr Zelensky: Sulmi është vrasje, vrasje e qëllimshme

Një katastrofë civile po zhvillohet në Ukrainë pasi përpjekjet për të evakuuar banorët e qytetit port të rrethuar Mariupol dështuan për të dytën ditë, me presidentin Volodymyr Zelensky që denoncoi “vrasjen” ndërsa paralajmëroi për bombardime të tjera të hënën.

Bombardimet dhe sulmet e reja kanë bërë që një numër në rritje i refugjatëve të largohen, ndonjëherë nën zjarr, ndërsa numri i të vdekurve rritet.

“Është vrasje, vrasje e qëllimshme”, tha Zelensky në një fjalim.

“Ne nuk do të falim, nuk do të harrojmë, do të ndëshkojmë të gjithë ata që kanë kryer mizori në këtë luftë në tokën tonë.

“Nuk do të ketë vend të qetë në këtë tokë përveç varrit.”

Ai tha se Rusia kishte njoftuar për të hënën bombardime të reja të objektivave të mbrojtjes në qytetet ukrainase dhe denoncoi atë që ai e quajti “heshtje” e qeverive perëndimore që dështojnë të flasin.

Forcat ruse shtuan bombardimet e tyre ndaj qyteteve të Ukrainës në qendër, në veri dhe në jug të vendit të dielën vonë, tha këshilltari presidencial Oleksiy Arestovich.

“Vala e fundit e sulmeve me raketa erdhi pasi ra errësira,” tha ai në televizionin ukrainas.

Ai tha se zonat që u vunë nën bombardime të mëdha përfshijnë periferi të Kievit, Chernihiv në veri, Mykolaiv në jug dhe Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit.

Skena nga qyteti i Mikolayiv mëngjesin e së hënës.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here