Bota krijoi rreth 8 milion ton mbetje plastike nga pandemia, dhe pjesa më e madhe e tyre tani është në oqean

Rreth 8 milionë tonë metër kub mbetje plastike të lidhura me pandeminë janë krijuar nga 193 vende, rreth 26,000 ton prej të cilave tani janë në oqeanet e botës, ku kërcënojnë të prishin jetën detare dhe të ndotin më tej plazhet, zbuloi një studim i fundit.

Gjetjet, nga një grup studiuesish me bazë në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara, u publikuan këtë muaj në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences. Shqetësimet ishin ngritur që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit se do të kishte një bum të ndotjes plastike mes përdorimit të shtuar të pajisjeve mbrojtëse personale dhe rritjes së shpejtë të tyre në tregtinë online.

Studimi është ndër të parët që vlerëson shkallën e mbetjeve plastike të lidhura me krizën shëndetësore. Kostoja e rritjes së mbetjeve plastike është ndjerë fort nga kafshët e egra. Sipas një projekti gjurmues të themeluar nga shkencëtarët holandez, që nga korriku, ka pasur 61 raste të regjistruara të kafshëve të vrarë ose të ngecur nga mbetjet plastike të lidhura me pandeminë. Ndër shembujt e përhapur gjerësisht janë një robin amerikan i gjetur i mbështjellë me një maskë fytyre në Kanada dhe trupi i një peshku të mbështjellë në gishtin e madh të një doreze mjekësore të disponueshme, i cili u gjet nga vullnetarë hollandezë. National Geographic e quajti këtë të fundit shembullin e parë të dokumentuar të vrasjes së një peshku nga një dorezë e disponueshme.

Edhe pse vetëm rreth 30 përqind e të gjitha rasteve të koronavirusit u zbuluan në Azi në fund të gushtit, rajoni ishte përgjegjës për 72 përqind të ndotjeve global të plastikës, zbuloi studimi. Studiuesit thanë se kjo ishte për shkak të përdorimit më të lartë të pajisjeve mbrojtëse të disponueshme, si dhe niveleve më të ulëta të trajtimit të mbetjeve në vende të tilla si Kina dhe India.

Nga ana tjetër, ekonomitë e zhvilluara në Amerikën e Veriut dhe Evropë që u goditën keq nga koronavirusi prodhuan relativisht pak mbetje plastike pandemike. Situata u përkeqësua nga pezullimi ose lehtësimi i kufizimeve për produktet plastike me përdorim të vetëm në nivel global. Kufizimet e forta të shtetit të Nju Jorkut për qeset plastike për një përdorim, i cili hyri në fuqi në pranverën e vitit 2020, u zbatua vetëm atë vjeshtë.

“Menaxhimi më i mirë i mbetjeve mjekësore në epiqendra, veçanërisht në vendet në zhvillim, është i nevojshëm,” shkruajnë studiuesit, duke bërë thirrje gjithashtu për zhvillimin e materialeve më miqësore me mjedisin.

“Qeveritë duhet të organizojnë gjithashtu fushata informuese publike jo vetëm në lidhje me mbledhjen dhe menaxhimin e duhur të mbetjeve plastike të lidhura me pandeminë, por edhe përdorimin e tyre sipas ligjit”, tha Von Hernandez, koordinator global i Break Free From Plastic, një grup avokues.

“Kjo përfshin mbrojtjen e përdorimit të maskave të ripërdorshme dhe PPE-ve për publikun e gjerë … veçanërisht nëse dikush nuk punon në vijën e parë.” Shumë mbetje plastike hyjnë në oqeanet e botës nëpërmjet lumenjve të mëdhenj, sipas studiuesve, të cilët zbuluan se tre rrugët ujore më të ndotura nga plastika e lidhur me pandeminë ishin të gjitha në Azi: Lumi Shatt al-Arab ushqehet në Gjirin Persik; lumi Indus derdhet në Detin Arabik; dhe lumi Yangtze rrjedh në Detin e Kinës Lindore.

Studimi tha se kontribuuesi kryesor i plastikës që shkarkohet në oqeane ishin mbetjet mjekësore të krijuara nga spitalet, të cilat përbënin mbi 70 për qind të ndotjes së tillë. Mbetjet e paketimit të blerjeve në internet ishin veçanërisht të larta në Azi, megjithëse kishte një ndikim relativisht të vogël në shkarkimin global. Modelimi nga shkencëtarët tregon se pjesa dërrmuese e mbetjeve plastike të prodhuara si rezultat i pandemisë do të përfundojë ose në shtretërit e detit ose në plazhe deri në fund të shekullit.

Përveçse bëhen kurthe të mundshme vdekjeje për kafshët e bregdetit, grumbullimi i plastikës në plazhe mund të rrisë temperaturën përreth, duke e bërë mjedisin më pak mikpritës për kafshët e egra. Dhe ndërsa plastika degradohet me kalimin e kohës, kimikatet toksike mund të çlirohen dhe të zhvendosen lart në zinxhirin ushqimor.

Burimi: Ëashington Post

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here