Bota kujton 11 Shtatorin së bashku me dhimbjen e mijëra familjarëve të viktimave

11 shtator 2001. Një rrjet ekstremist islamik i quajtur al-Kaeda planifikoi sulmet nga Afganistani.

Të udhëhequr nga Osama Bin Laden, ata fajësuan SHBA dhe aleatët e saj për konfliktet në botën myslimane. Pesëmbëdhjetë nga rrëmbyesit ishin sauditë si vetë Bin Ladeni. Dy ishin nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një ishte nga Egjipti dhe një nga Libani. Katër avionë që fluturonin mbi SHBA lindore u rrëmbyen njëkohësisht nga ekipe të vogla terroristësh kamikazë. Mijëra u vranë brenda pak minutash.

Avionët u përdorën si raketa të drejtuara për të rrëzuar ndërtesat historike në Nju Jork dhe Uashington.

Dy avionë goditën Kullat Binjake të Qendrës Tregtare Botërore në Manhattan dhe një aeroplan i tretë goditi Pentagonin – selia ushtarake amerikane pak jashtë Uashington DC.

Avioni i katërt u rrëzua në një fushë në Pensilvani pasi pasagjerët luftuan kundër rrëmbyesve të tyre.

Në total, 2,977 njerëz (pa llogaritur 19 rrëmbyesit) humbën jetën, shumica e tyre në Nju Jork.

Më pak se një muaj pas sulmeve, Presidenti George W Bush udhëhoqi një pushtim të Afganistanit – të mbështetur nga një koalicion ndërkombëtar – për të zhdukur al -Kaedën dhe për të gjetur Bin Ladenin.

Sidoqoftë, vetëm në vitin 2011 trupat amerikane më në fund gjetën dhe vranë Bin Ladenin në Pakistanin fqinj.

Planifikuesi i dyshuar i sulmeve të 11 shtatorit, Khalid Sheikh Mohammad, u arrestua në Pakistan në 2003. Që atëherë ai është mbajtur në paraburgimin amerikan në Guantanamo Bay, Kubë, dhe është ende në pritje të gjykimit.

Trupat amerikane u larguan nga Afganistani këtë vit pas gati 20 vitesh, duke nxitur frikën nga shumë njerëz se rrjeti islamik mund të kthehet.

Sot është një ditë solemne për njujorkezët, të cilët po kujtojnë ngjarjet e tmerrshme të asaj dite shtatori – humbjen dërrmuese të jetës, kaosin, frikën, por edhe heroizmin e personave të parë që nxituan këtu, dhe tani rimëkëmbjen e një qyteti 20 vjet më vonë.

Do të ketë një moment heshtjeje në të gjithë qytetin në New York City në 08:46 me orën lokale. Kjo është koha kur avioni i parë goditi Qendrën Botërore të Tregtisë.

Kjo do të pasohet nga leximi me zë i emrave të të gjithë 2,977 viktimave të sulmeve, nga të afërmit e pikëlluar.

Përgjatë mëngjes, leximi i emrave do të ndalet në momentet kur çdo aeroplan u rrëzua dhe në momentet që secila prej dy ndërtesave u rrëzua.

Nga bregu perëndimor në lindje, njerëzit kanë ndarë momente private të tyre rreth ngjarjes, kanë marrë pjesë në përkujtimore dhe kanë kryer aktivitetet e tyre të kujtimit gjatë javës.

Në Pensilvani, njerëzit kanë kryer homazhe në Murin e Emrave i cili kujton udhëtarët e Fluturimit 93 të cilët me sukses parandaluan që avionët e tyre të rrëmbyer të përdoreshin për të sulmuar ndërtesën e Shtëpisë së Bardhë në Uashington.

Presidenti Joe Biden bëri homazhe për viktimat në një fjalim të premten në mbrëmje.

Mbretëresha e Anglisë i ka dërguar një mesazh Presidentit amerikan Biden këtë mëngjes.

Ajo thotë se mendimet dhe lutjet e saj janë me viktimat, të mbijetuarit dhe familjet e tyre, si dhe me ndihmësit e parë dhe punonjësit e shpëtimit.

Në ceremoninë e përkujtimores që do të mbahet në Pensilvani, ish-Presidenti George Bush është i ftuar të mbajë një fjalim në nderim të viktimave.

Ky është përvjetori i parë i madh i sulmeve të 11 Shtatorit, ku një brez njerëzish është rritur pa kujtuar ngjarjet e asaj dite.

Burimi BBC.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here