14.5 C
Tirana, AL
Friday, May 24, 2024

Negociatorët e NAFTA premtojnë rezultate në bisedimet e ardhëshme

Sipas agjencisë së lajmeve AFP, negociatorët e NAFTA (North America Free Trade Agreement) premtojnë rezultate në bisedimet e ardhëshme, rreth fundit të muajit. Pas...

Mosfunksionimi i Facebook për orë të tëra dhe dëshmia për abuzime...

Besimi i investitorëve ndaj Facebook u dobësua të hënën për shkak të presionit politik dhe mosfunksionimit për një kohë të gjatë të aplikacioneve të...

SHBA autorizon vaksinën Pfizer për fëmijët 5 deri në 11 vjeç

Administrata e Ushqimit dhe Barnave autorizoi të premten vaksinën me dozë më të ulët Covid-19 të Pfizer-BioNTech për fëmijët e moshës 5 deri në...

Armenia humbet pozicionet në përleshje vdekjeprurëse kufitare

Një numër njerëzish janë vrarë dhe plagosur në një shpërthim dhune në kufirin armen me Azerbajxhanin. Ministria e mbrojtjes e Armenisë konfirmoi humbjet, shkruan...

Fillon testimi i vaksinës Covid pa gjilpëra që synon mbrojtjen kundër...

Vaksina, e cila injektohet përmes një rryme ajri, është zhvilluar nga Prof Jonathan Heeney i Universitetit të Kembrixhit dhe shefi ekzekutiv i DIOSynVax. Pjesëmarrësit,...

Inflacioni i Eurozonës në mënyrë të papritur arrin rekord

Inflacioni në rajonin e euros u përshpejtua përtej niveleve tashmë rekord, duke sfiduar pritjet për një ngadalësim dhe duke komplikuar detyrën për zyrtarët e...

Sot në histori: Në 1996 prodhohet artificialisht koperniciumi

Fizikani gjerman Peter Armbruster dhe skuadra e tij sintetizuan elementin kimik 112, një element i rëndë që më vonë u quajt kopernicium (Cn). Në...

8 mite që po shpërndahen mbi luftën Rusi – Ukrainë

Sipas analizës së NewsGuard, pretendimet e pavërteta për gjenocidin dhe autoritetet në Kiev që mbështesin nazizmin janë ndër gënjeshtrat më të zakonshme të përhapura...

Anulimet e EasyJet dhe British Airways bllokojnë udhëtimet e Pashkëve

EasyJet anuloi më shumë se 200 fluturime gjatë fundjavës, me ndërprerje që priten të zgjasin gjatë gjithë kësaj jave. Kjo pasi British Airways anuloi 115...

Punëtorët e rinj po zhduken para se të fillojnë punë

Më shumë kompani po zbulojnë se njerëzit që pranojnë ofertat nuk iu gjendet më nam e nishan. Enervise Inc. kohët e fundit gjeti dikë për...

Notares i bie të fikët në pishinë gjatë kampionatit botëror

Trajnerja e ekipit të SHBA, Andrea Fuentes u hodh në pishinë për të shpëtuar notaren artistike Anita Alvarez, dy herë fituesen olimpike. "Anita është mirë," tha...

Akullorja që nuk shkrihet nga flaka, “ngrin” klientët nga frika

Ajo njihet si akullorja kineze Häagen-Dazs, me përbërës natyralë dhe e paketuar me një dizajn "të frymëzuar nga vendi". Por konsumatorët po i shmangen ëmbëlsirës...

Këta janë ishujt tropikal më të mirë për punë në distancë

Curacao renditet i pari, i ndjekur nga Koh Phangan, ishulli brazilian Sondazhi analizon buxhetin ditor, shpejtësinë e WiFi dhe lehtësinë e udhëtimit Destinacionet e njohura të...

Leonardo da Vinci mund të rrotullohej vizualisht midis dimensioneve, pretendon neuroshkencëtari

Një neuroshkencëtar argumenton se Da Vinci ndante çrregullimin e njëjtë me Picasso dhe Rembrandt. Leonardo da Vinci mund të rrokullisej vizualisht midis dimensioneve, pretendon neuroshkencëtari...

Marrëveshja e Elon Musk me Twitter përfundoi, CEO dhe CFO shkarkohen...

Elon Musk shkarkoi disa drejtues të Twitter Inc. pasi përfundoi marrjen e kompanisë së tij tashmë, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje, duke...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!