Çdo vend në Evropë do të ndihet më i shtrenjtë këtë verë – përveç njërit

Nëse nuk i keni rezervuar ende pushimet tuaja verore, jeni me fat. Ky vend Mesdhetar ofron çmimet më të ulëta nga 36 destinacione të njohura
 
Imagjinoni një botë ku një filxhan kafe në një kafene kushton 59 centë, ku një birrë në një bar është 1.54£ dhe fatura për një vakt me tre pjata për dy – e plotësuar me një shishe verë – vjen për 16£. Kjo do ta bënte krizën e kostos së jetesës të dukej si një kujtim i keq. Lajmi i mirë është se një botë e tillë ekziston – ndodhet në Turqi dhe quhet Marmaris.
Sipas raportit të fundit të Holiday Money Report nga Post Office, i publikuar në mars, resorti turk ofron çmimet më të ulëta nga 36 destinacionet e njohura që ka anketuar. Shporta e saj krahasuese e blerjeve kushtoi gjithsej 26.13£, krahasuar, për shembull, me 44.39£ në Algarve, 56.44£ në Qipro dhe 59.56£ në Costa del Sol. Shkoni në Nice ose Pulia dhe do t’ju duhet të paguani rreth katër herë më shumë se në Marmaris. 
Nëse kjo përkthehet në një pushim më të lirë me diell dhe rërë, varet nga lloji i pushimit që po kërkoni dhe si e rezervoni.

Për shkak të interesit, pashë koston e hoteleve me çdo gjë të përfshirë në Fethiye, Rodos dhe Majorca në gjysmën e parë të gushtit. Çmimet varionin shumë sipas datës së nisjes, por në përgjithësi hoteli turk ishte zakonisht rreth 1,400£ për një javë, duke përfshirë fluturimet, ai në Majorca midis 1,400 dhe 1,800 £. Rodosi ishte më i shtrenjti me një ose dy data me 1,400£, por shumë më tepër, shumë më të larta dhe një çmim të lartë prej 2,100£ për qëndrimet në fillim të muajit.

Këto diferenca çmimesh i bëjnë jehonë përafërsisht sondazhit të Post Office, por ato nuk e veçojnë Turqinë si vlerën e shkëlqyer që mund të mendoni se do të ishte. Për të marrë vërtet vlerën më të mirë atje, ndoshta do t’ju duhet të udhëtoni në mënyrë të pavarur dhe të paguani drejtpërdrejt për hotelin tuaj. Gjëja kryesore për të cilën duhet të jeni të kujdesshëm janë biletat e fluturimit. Ndërsa çmimet në terren janë shumë të ulëta, kostoja për të shkuar në Turqi është shpesh më e lartë se në Greqi, dhe sigurisht në Spanjë. Aktualisht, fluturimet e kthimit në gusht nga Londra në Dalaman kushtojnë duke filluar nga 200£, Ishujt Grekë nga rreth 120£ dhe Balearikët nga rreth 80£.

Por, edhe nëse duhet të paguani pak më shumë për të arritur atje, Turqia me siguri duket si një thirrje e mrekullueshme këtë vit. Edhe duke lënë mënjanë vlerën për paranë, unë personalisht mendoj se ka më shumë për të ofruar sesa fqinji dhe rivali i saj, Greqia. Sigurisht, nuk e keni aspak ndjenjën e arratisjes që ofrojnë disa nga ishujt më të vegjël grekë, por vija bregdetare turke është jashtëzakonisht e bukur, vendet arkeologjike janë në një ligë më vete dhe ushqimi – sipas mendimit tim – është më i mirë dhe plot varietet. Dhe kur një vakt për dy – i plotësuar me një shishe verë të shkëlqyer vendase – kushton vetëm 16£ në Marmaris krahasuar me 48£ në Korfuz, përfundimisht e di se ku dua të shkoj.

 
Burimi: The Telegraph 
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here