CEO që humbi 40 kilogramë me ndryshime të thjeshta të stilit të jetesës

Devlin Donaldson, një CEO, së fundmi arriti një transformim të rëndësishëm shëndetësor duke humbur 40 kilogramë dhe ngushtuar belin me 25 centimetra. Udhëtimi i tij u udhëhoq nga rekomandimet e “digital twin“, një aplikacion në telefonin e tij, pjesë e një programi shëndetësor të krijuar për të menaxhuar diabetin e tipit 2 dhe për të përmirësuar mirëqenien e përgjithshme. Më poshtë gjeni strategjitë kryesore që e ndihmuan atë të arrijë këto rezultate mbresëlënëse.

Këshilla 1: Ngrihuni dhe ecni

Digital Twin i Donaldson e inkurajoi atë të rriste lëvizjen e tij të përditshme duke ecur më shumë. Fillimisht, qëllimi i 10,000 hapave dukej i frikshëm. Megjithatë, ai gradualisht ngriti qëndrueshmërinë e tij dhe tani shijon shëtitjet më të gjata, të cilat janë bërë pjesë thelbësore e rutinës së tij.

Ecja jo vetëm që ndihmoi Donaldson të humbiste peshë, por gjithashtu luajti një rol jetësor në menaxhimin e sheqerit në gjak, kolesterolit dhe presionit të gjakut. Ai sugjeron të filloni me një qëllim të menaxhueshëm, si 6,000 deri në 8,000 hapa, dhe gradualisht ta rritni atë. Studimet mbështesin përvojën e tij, duke treguar se edhe ecja modeste e përditshme mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e vdekjes nga problemet e zemrës.

Këshilla 2: Hani fillimisht perime pa niseshte, pastaj proteina, pastaj karbohidrate

Një tjetër rekomandim nga Digital Twin i Donaldson ishte që të filloni me vaktet me perime dhe pa niseshte. Tani ai shijon shpargujt, selinonë, lulelakrën ose një sallatë përpara pjesës tjetër të vaktit të tij. Ekspertët e të ushqyerit besojnë se kjo strategji mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe në ngadalësimin e tretjes, veçanërisht për njerëzit me diabet të tipit 2.

Kjo është një këshillë vërtet e mirë, në fakt, në diabetin e tipit 2, të kesh ose perimet në fillim dhe/ose proteinat, dhe karbohidratet në fund,” tha Nicola Guess, një dietologe e regjistruar që studion parandalimin dhe menaxhimin e diabetit të tipit 2 në Oksford.

Këshilla 3: Pirja e uthullës së mollës 

Donaldson gjithashtu filloi të pinte pak uthull molle të holluar në ujë gjatë gjithë ditës. Ai zakonisht përzien një lugë gjelle uthull molle në një gotë me ujë 240 ml. Edhe pse ai fillimisht e hodhi poshtë këtë si një përrallë të grave të vjetra, ai vuri re një ndikim pozitiv në nivelet e sheqerit në gjak duke përdorur monitorin e tij të vazhdueshëm të glukozës.

Ndërsa uthulla e mollës është popullore në internet për përfitimet e supozuara shëndetësore, ekspertët e të ushqyerit shpeshherë janë skeptikë duke u shprehur se ka mënyra më të shëndetshme për të ulur glukozën. Megjithatë, në moderim, kjo ka funksionuar mirë për Donaldson.

Konsistenca dhe përpjekja

Udhëtimi i Donaldson thekson rëndësinë e përpjekjeve të vazhdueshme dhe ndryshimeve të stilit të jetesës. Digital Twin i dha udhëzime të vlefshme, por në fund të fundit, suksesi ishte për shkak të angazhimit të tij ndaj zakoneve më të mira.

Këto strategji – ecja e rregullt, zgjedhja e zgjuar e dietës dhe përdorimi i moderuar i uthullës së mollës – tregojnë se si ndryshime të thjeshta mund të çojnë në përmirësime të rëndësishme shëndetësore. Historia e Donaldson është një shembull frymëzues për këdo që kërkon të përmirësojë shëndetin e tij dhe të menaxhojë sëmundjet kronike.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here