Vajrat për nxirje kundrejt vetë-nxirësve: Ja se ç’thonë dermatologët

Ndërsa temperaturat rriten dhe aktivitetet në natyrë shtohen, shumë njerëz po kërkojnë mënyra të shpejta për të arritur atë nxirjen e lakmuar të verës që i shton më tepër shkëlqim lëkurës. Përdorimi i vajrave për nxirje dhe vetë-nxirje është rritur, i nxitur pjesërisht nga tendencat e mediave sociale. Megjithatë, dermatologët paralajmërojnë se këto produkte vijnë me rreziqe. Ja çfarë thonë ekspertët për vajrat për nxirje kundrejt atyre vetë-nxirësve dhe si të mbroheni nga dëmtimet e lëkurës që lidhen me diellin.

Çfarë janë vajrat për nxirje dhe si funksionojnë?

Vajrat për nxirje janë krijuar për të tërhequr rrezet ultraviolet (UV) të diellit, duke rritur aftësinë e lëkurës tuaj për t’i absorbuar ato. Kjo çon në rritjen e prodhimit të melaninës dhe një nxirje më të thellë. “Vajrat për nxirje në thelb përqendrojnë rrezet e diellit për të rritur depërtimin, duke rezultuar në një nxirje më intensive,” shpjegon Jordan Parker, një dermatolog i certifikuar nga bordi në Universitetin e Misurit. Megjithatë, kjo do të thotë gjithashtu më shumë dëmtim të lëkurës.

A janë të sigurt vajrat për nxirje?

Dermatologët paralajmërojnë se nxirja është shenjë e dëmtimit të qelizave të lëkurës. Vajrat për nxirje, të cilët shpesh kanë një faktor të ulët të mbrojtjes nga dielli (SPF) prej 15 ose më pak, mund ta rrisin këtë dëm. “Ndërsa SPF 15 në një krem ​​kundër diellit ofron njëfarë mbrojtjeje kundër rrezeve UVB, vajrat për nxirje i përforcojnë këto rreze, duke çuar në më shumë dëme”, thotë Robyn Gmyrek, një asistent profesor klinik i dermatologjisë në Universitetin e Kolumbisë. Rreziqet që lidhen me nxirjen përfshijnë hiperpigmentimin, rrudhat dhe një sistem imunitar të dobësuar të lëkurës, duke e bërë atë më të ndjeshme ndaj infeksioneve dhe duke rritur rrezikun e kancerit të lëkurës.

Çfarë janë vetë-nxirësit dhe si funksionojnë?

Vetë-nxirësit ofrojnë një mënyrë pa diell për të arritur nxirjen. Këto produkte përmbajnë dihidroksiaceton (DHA), i cili reagon me qelizat e vdekura të lëkurës në sipërfaqen e lëkurës për të krijuar një pamje të nxirë. “Ngjyra e bronztë nga vetë-nxirësit zgjat disa ditë dhe zbehet ndërsa qelizat e vdekura të lëkurës derdhen”, shpjegon Parker.

A janë të sigurt vetë-nxirësit?

Shumë dermatologë preferojnë vetë-nxirësit sesa vajrat për nxirje, sepse ato minimizojnë ekspozimin e drejtpërdrejtë të diellit. Parker këshillon përdorimin e vetë-nxirësve, por paralajmëron se ato zakonisht ofrojnë vetëm mbrojtje minimale SPF. “Shtojini vetë-nxirësit tuaj një krem ​​dielli me bazë minerale për mbrojtje shtesë kur jeni jashtë”, sugjeron ajo. Përndryshe, veshjet mbrojtëse nga dielli me një faktor të lartë mbrojtjeje ultravjollcë (UPF) mund të ofrojnë siguri shtesë pa ndikuar në nxirjen.

Mania pas produkteve për nxirje

Kërkesa për lëkurë të nxirë, e nxitur nga të famshëm dhe platforma të mediave sociale si Instagram dhe TikTok, shtyn shumë njerëz të kërkojnë zgjidhje për nxirje të shpejtë. “Gen Z është veçanërisht i ndikuar nga portretizimi i bukurisë dhe perfeksionizmit nga mediat sociale,” vëren Mona Sadeghpour, një dermatologe e certifikuar nga bordi. Ky obsesion mund të çojë në sjellje të rrezikshme, pasi brezat e rinj përpiqen të imitojnë pamjet e përsosura që shohin në internet.

Megjithatë ndërsa vajrat për nxirje dhe vetë-nxirje mund të ofrojnë një mënyrë të shpejtë për të arritur një shkëlqim veror, dermatologët rekomandojnë fuqimisht kujdes. Vajrat për nxirje mund të rrisin ndjeshëm dëmtimin e lëkurës dhe rrezikun e kancerit të lëkurës, ndërsa vetë-nxirësit ofrojnë një alternativë më të sigurt, por ende kërkojnë mbrojtje shtesë nga dielli.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here