E djathta ekstreme e Francës fiton raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare

Sondazhet e jashtme tregojnë se Tubimi Kombëtar (RN) i Marine Le Pen ka siguruar 34% të votave në raundin e parë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të Francës. Aleanca e Ansamblit të Presidentit Emmanuel Macron zbret në vendin e tretë.

Një hap më afër pushtetit

Suksesi i RN në këtë raund të parë e sjell partinë më afër formimit të mundshëm të një qeverie në raundin e dytë të ardhshëm. Sondazhet nga IFOP, Ipsos, OpinionWay dhe Elabe tregojnë RN me 34%, koalicionin e krahut të majtë Fronti i Ri Popullor (NFP) me 29% dhe Aleanca qendrore e Ansamblit të Macron me 20.5%.

Rezultati përfundimtar mbetet i pasigurt pasi një javë tjetër fushate do t’i paraprijë votimit përfundimtar vendimtar të dielën e ardhshme.

Presidenti Macron bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme pas rritjes së papritur të RN në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të muajit të kaluar. Ai shpresonte se partia e ekstremit të djathtë, e lidhur historikisht me antisemitizmin, nuk do të përsëriste suksesin e saj në nivel kombëtar.

Ambicia e RN

Presidenti i RN, Jordan Bardella, i mbrojturi i Le Pen dhe kandidati për kryeministër, theksoi rëndësinë e raundit të dytë, duke e quajtur atë “më të rëndësishmin në historinë e Republikës së Pestë Franceze“. Ai kritikoi partinë e Macron për dështimet e saj dhe akuzoi të majtën ekstreme për një krizë ekzistenciale në Francë.

Sondazhi Elabe parashikoi se RN dhe aleatët e saj mund të siguronin 260-310 vende në raundin e dytë, ndërsa Ipsos vlerësoi 230-280 vende.

Le Pen dhe Bardella synojnë një shumicë absolute prej 289 vendesh në Asamblenë Kombëtare. Aftësia e tyre për të formuar një qeveri varet nga aleancat politike dhe negociatat rivale.

Pjesëmarrje e lartë dhe protesta

Pjesëmarrja u vlerësua në 65.5%, më e larta që nga viti 1997. Përpjekjet e Le Pen për të riemërtuar RN nga rrënjët e saj ksenofobike, antisemitike dhe anti-myslimane e kanë sjellë atë më pranë pushtetit se kurrë më parë.

Protestat shpërthyen në Paris, Lion, Nante dhe qytete të tjera pas rezultateve të forta të RN. Mijëra protestues kundër RN u mblodhën në Place de la Republique të Parisit. Najiya Khaldi, një mësuese, shprehu “neverinë, trishtimin dhe frikën” e saj për suksesin e RN.

Rezultatet e mundshme

Nëse RN siguron një shumicë absolute, kjo mund të çojë në një periudhë bashkëjetese me Macron, i cili është zotuar se do të vazhdojë mandatin e tij deri në vitin 2027. Përndryshe, mund të nevojiten negociata të zgjatura për të formuar një qeveri të qëndrueshme.

Firma e analizës së rrezikut Eurasia Group sugjeroi se RN ka të ngjarë të mos ketë një shumicë absolute, duke parashikuar një Asamble Kombëtare të bllokuar dhe, në rastin më të mirë, një qeveri teknokratike me kapacitet të kufizuar për të qeverisur.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here