EURO 2024 dhe Shqipëria

Kampionati Evropian i Futbollit UEFA 2024, i referuar zakonisht si UEFA Euro 2024 do të jetë edicioni i 17-të i Kampionatit Evropian të UEFA-s, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit i organizuar nga UEFA për kombëtaren evropiane të meshkujve.

Gjermania do të presë turneun, i cili është planifikuar të zhvillohet nga 14 qershori 2024 deri më 14 korrik 2024. Turneu do të përfshijë 24 ekipe, me Gjeorgjinë e vetmja skuadër që do të debutojë në finalet e Kampionatit Evropian.

Është hera e tretë që ndeshjet e Kampionatit Evropian luhen në territorin gjerman dhe hera e dytë në Gjermaninë e ribashkuar, pasi Gjermania Perëndimore priti edicionin e turneut të vitit 1988.

Është hera e parë që konkursi mbahet në atë që dikur ishte Gjermania Lindore me Leipzig si qytet pritës, si dhe turneu i parë i madh që nga Kupa e Botës FIFA 2006 që Gjermania e ribashkuar shërben si një vend pritës i vetëm.

Italia është kampionia në fuqi, pasi fitoi Euro 2020 kundër Anglisë me penallti në finale.

Shqipëria merr pjesë për herë të dytë në Europian, pas pjesëmarrjes për herë të parë në Euro 2016 nën drejtimin e Gianni de Biasi.

Kuqezinjtë do të luajnë me datë 15 qershor kundra Italisë, me datë 19 qershor kundra Kroacisë dhe me datë 24 qershor kundra Spanjës. Edhe pse parashikimet nuk duken shumë favorizuese, skuadra shqiptare premton paraqitje të denjësishme nën drejtimin e Sylvinho.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here