Filluan fluturimet turistike në hapësirë

Miliarderët duket qartë se duan sfidojnë ardhmen, por jo në Tokë, Hapësirë. Vitet e fundit disa nga pasanikët amerikanë kanë vërtetuar publikisht idetë e tyre për investime udhëtimet hapësinore. Ndërkohë miliarderi Jeff Bezos planifikon shpejti, garë me Elon Musk, për udhëtimin e tij hapësirë, një tjetër miliarder sfidon radhën e tyre. Richard Branson, i grupit Virgin, nisi udhëtimin e tij drejt hapësirës

Raketa e quajtur Virgin Galactic’s V.S.S. Unity e grupit Virgin me dy pilotë dhe katër pasagjerë duke përfshirë dhe miliarderin e njohur Branson, udhëtoi nga shkretëtirat e New Mexicos dhe fluturoi më shumë se 85 km mbi sipërfaqen e planetit tonë: aq lart sa shihet lakimi i Tokës dhe shkëputen lidhjet e gravitetit, paktën përdisa minuta

Misioni, i quajtur Uniteti 22, shënon ekuipazhin madh që kompania e Branson Virgin Galactic ka fluturuar ndonjëherë në buzë hapësirës. Projekti ka kushtuar rreth 1 miliardë pound dhe vetë Branson është shprehur se ia vlente e gjitha, për parë mrekullinë e planetit Tokë. Ai dedikoi një video mesazh nga hapësira për gjithë fëmijët ndjekin ëndrrat e tyre.

Nëse keni pasur ndonjë ëndërr, tani është koha ta bëni atë vërtetë. Mirësevini agimin e një epoke re hapësinore. ‘ – tha Branson.

Spektakli shërbeu gjithashtu si një moment historik me publicitet të lartë nxitjen për komercializuar aksesin hapësirën suborbitale, për kënaqësi dhe përfitim. Fluturimi hapësinor i Virgin Galactici katërti i tij me njerëz bord – u krye vetëm nëntë ditë para se miliarderi Jeff Bezos pritet bëjë udhëtimin e tij 20 korrik – 52 vjetori i uljes hënës Apollo 11.  New Shepard, një raketë sub-orbitale e ndërtuar nga kompania e tij Blue Origin. Pasagjerët e Blue Origin do kalojnë paktën 10 minuta duke notuar gravitet zero brenda kapsulës gjatë udhëtimit ndonjëgjëje suborbital. Blue Origin e quajti programin New Shepard sipas atronautit Alan Shepard, i cili ishte amerikani i parë fluturoi në hapësirë 60 vjet parë. Fluturimi do shënojë një moment historik madh misionin për dërguar klientë paguajnë në buzë hapësirësnjë industri e njohur siturizmi hapësinor‘. 

Turizmi hapësinor 

Përpjekjet private hapësirë datojnë nga viti 2000. Turistët evolucionarë kanë shpenzuar dhjetëra miliona dollarë për të fluturuar Stacionin Ndërkombëtar Hapësirës (SNH). Përveçkësaj, NASA gradualisht ka inkurajuar kompanitë private marrin përsipër nisjet e ngarkesave dhe astronautëve nga SH.B.A. SNH. Fluturimet tregtare ngarkesave për NASA filluan 2012 dhe fluturimet tregtare ekuipazhit filluan 2020. Por për vite me radhë, kompani tilla si Virgin Galactic dhe Blue Origin kanë punuar një lloj tjetër fluturimi hapësirë: turizmin hapësinor suborbital. shpejti, çdokush me qindra mijëra dollarë për të shpenzuar mund bëjë një udhëtim për disa minuta buzë të hapësirës.

shumë se 600 njerëz kanë bërë tashmë rezervime për një udhëtim 180,000 £ hapësirë me Virgin Galactic, themeluar 2004.

Ndërtimi i anijes re për turistët është provuar jashtëzakonisht e vështirë, duke kërkuar vite testimi dhe duke rezultuar incidente ndonjëherë vdekjeprurëseveçanërisht një përplasje fatale e një prototipi aeroplani raketash SpaceShipTwo 2014. Tani, Virgin Galactic dhe Blue Origin po kalojnë nga fluturimet provë në udhëtime tregtare me klientë prenotuar, me themeluesit miliarderë dy kompanive hipin raketat e firmave tyre hapësirë. Për Virgin Galactic veçanti, ka qenë një rrugë e gjatë për të arritur këtë pikë. Aeroplani hapësinor i kompanisë i ka rrënjët në n program filloi mes viteve ‘90.

teori, çmimet e biletave do ulen ndërsa fluturimet bëhen të zakonshme. Por tani për tani, industria e sapolindur ka shënjestër kryesisht ultra- pasurit, mysafirët e tyre dhe studiuesit e financuar. Do shikohet ardhmen nëse fluturimet do shtohen dhe do hapin një treg ri për turizmin hapësinor, apo do mbetet vetëm për shtresen e luksit ekstrem. E ardhmja e udhëtimeve turistike në skajin e hapësirës do varet gjithashtu nga sa sigurta janë automjetet. Një problem tjetër është kufizimi ligjor ndaj sigurisë së fluturimeve. Akoma nuk ka reforma ligjore për sigurimin e pasagjerëve fluturimeve hapësinore komerciale

Gjithsesi, edhe me zhvillimet e ngadalta këtë industri, pritet ardhmen, ky jetë një treg i frekuentueshëm

Burimi: Reuters

Shpërndaje

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here