Gazprom nuk do të rihapë gazsjellësin në Evropë

Photo by NIKOLAY DOYCHINOV/AFP via Getty Images
Gazprom i Rusisë PJSC tha se tubacioni i saj kryesor i gazit në Evropë nuk do të rihapet siç ishte planifikuar, duke e çuar rajonin një hap më afër ndërprerjeve të energjisë elektrike, racionimit dhe një recesioni të rëndë.

Tubacioni do të rihapej të shtunën pas mirëmbajtjes. Por në një lëvizje të minutës së fundit, kompania tha se ishte gjetur një problem teknik dhe tubi nuk mund të funksionojë përsëri derisa të rregullohet. Bashkimi Evropian tha se Gazprom po vepronte me “pretendime të gabuara” dhe Siemens Energy, e cila prodhon turbinat e tubacionit, tha se ajo që Gazprom kishte gjetur nuk e justifikonte ndërprerjen e gazit.

Është një goditje masive për Evropën, e cila po përpiqet të shkurtojë varësinë e saj nga gazi rus përpara dimrit dhe ka pritur për hapat e ardhshëm të Moskës në luftën energjetike. Ndërsa kontinenti përpiqet të zbatojë masa për të kaluar dimrin, mbyllja e pacaktuar e gazsjellësit është një përshkallëzim që kërcënon më shumë trazira ekonomike.

Ky njoftim është vetëm një tregues tjetër se midis “çështjeve teknike” dhe “mosmarrëveshjeve të kontratës”, një dimër me zero gaz rus është skenari qendror për Evropën,” tha Simone Tagliapietra në grupin e ekspertëve Bruegel në Bruksel.

Putini kërkon të godasë Evropën aty ku i dhemb më shumë”.
Me çmime katër herë më të larta se një vit më parë, kriza e gazit tashmë po detyron mbylljen e industrisë evropiane dhe po dëmton euron.

Gazprom tha se një rrjedhje nafte u zbulua në një turbinë me gaz që ndihmon në pompimin e gazit në lidhje dhe nuk ka asnjë tregues se sa kohë mund të zgjasë rregullimi. Rrjedhje të ngjashme nafte u zbuluan më parë në disa turbina të tjera, të cilat janë jashtë funksionit tani, dhe “eliminimi i plotë i rrjedhjeve të naftës në këto turbina është i mundur vetëm në kushtet e një kompanie të specializuar riparimi,” tha Gazprom.

Disa orë më parë, G7 tha se planifikon të zbatojë një kufi çmimi për blerjet globale të naftës ruse.

Evropa ka ndërtuar depozitimin e saj, duke iu përshtatur realitetit të flukseve të ulëta ruse. Megjithatë, situata mund të përkeqësohet shumë kur stoqet të zvogëlohen, veçanërisht më afër fundit të sezonit të ngrohjes — ose nëse Evropa ka një krizë të fortë të ftohtë.

Ne duhet të arrijmë 90-95% të ruajtjes deri në dimër, kështu që është në një pozicion shumë më të mirë, por qartësisht që nuk mjafton dhe do të jetë ende një mjedis sfidues,” Amos Hochstein, koordinatori special presidencial i SHBA për infrastrukturën globale dhe sigurinë e energjisë, tha të premten pasdite për Televizionin Bloomberg. Ai tha se SHBA do t’i jepte përparësi Evropës për shitjet e LNG.

Nëse kemi një dimër mesatar, duhet të jemi në rregull me nivelin e ruajtjes që Evropa ka mundur të ndërtojë si dhe me reduktimin e kërkesës së tyre,” tha Hochstein. “Por nëse bëhet më ftohtë, padyshim që ne do të duhet të bëjmë më shumë dhe të sigurohemi që të jemi të përgatitur për këtë.”

Gazprom tha se Siemens, që prodhon turbinat, kishte konfirmuar rrjedhjen dhe kishte nevojë të bënte riparime larg vendit. Por Siemens Energy tha se rrjedhjet e cituara nga Gazprom nuk janë një arsye për të ndaluar rrjedhat e gazit. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Kremlini.

Përshkallëzimi dramatik i krizës energjetike të Evropës vjen pikërisht kur çmimet po lehtësoheshin. Nëse mbyllja vazhdon, ajo vë në rrezik familjet, fabrikat dhe ekonomitë, duke dobësuar dorën e Evropës ndërsa mbështet Ukrainën në luftën kundër Rusisë.

Moska tashmë ka reduktuar në mënyrë drastike dërgesat e gazit gjatë disa muajve. Individët e Kremlinit kanë thënë se Moska po përdor shkurtimet e furnizimit për të rritur nxehtësinë politike për liderët evropianë në një përpjekje për t’i detyruar ata të rishqyrtojnë mbështetjen e tyre për Kievin.

Ndalimi i plotë i Nord Stream, i cili kalon nën Detin Baltik drejt Gjermanisë, do të linte vetëm dy rrugë kryesore që furnizojnë me gaz Bashkimin Evropian: njëra nëpërmjet Ukrainës dhe Rrjedha Turke përmes Detit të Zi. Flukset përmes Ukrainës gjithashtu janë frenuar, ndërsa Rrjedha Turke në jug të Evropës po funksionon pa ndërprerje.

Gjermania, e cila për dekada ka krijuar një varësi nga gazi i lirë rus, tani po përpiqet të riorganizojë politikën e saj energjetike në vetëm disa javë për të mbrojtur ekonominë e saj të fuqishme. Ministri i Ekonomisë Robert Habeck tha këtë javë se vendi nuk mund të mbështetet fare tek Rusia për gaz.

Ne kemi parë tashmë mosbesueshmërinë e Rusisë në javët e fundit dhe në përputhje me rrethanat ne kemi vazhduar në mënyrë të palëkundur dhe të vazhdueshme masat tona për të forcuar pavarësinë nga importet ruse të energjisë”, tha Ministria e Ekonomisë të premten vonë. Siguria e furnizimit është e garantuar, tha ministria.

BE po shqyrton ndërhyrje të paprecedentë në tregun e energjisë, duke përfshirë kufijtë e çmimeve, reduktimin e kërkesës për energji dhe taksat e papritura mbi fitimet. Këto diskutime ndihmuan në uljen e çmimeve këtë javë.

Blloku gjithashtu ka kërkuar të përgatitet për rrezikun e një ndërprerjeje të gazit rus duke rimbushur rezervat dhe duke siguruar furnizime alternative si gazi natyror i lëngshëm nga SHBA. Kjo është ende një punë në vazhdim.

Furnizimi është i vështirë për t’u arritur dhe bëhet gjithnjë e më e vështirë të zëvendësohet çdo pjesë e gazit që nuk vjen nga Rusia. Kur moti bëhet i ftohtë dhe kërkesa fillon të rritet në dimër në Evropë dhe Azi, ka vetëm aq shumë LNG atje sa Evropa mund të importojë për të zëvendësuar gazin rus, ” tha Jacob Mandel, bashkëpunëtor i lartë për mallra në Aurora Energy Research Ltd.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here