Gjendet diamanti i zi 555,55 karat në Dubai i ardhur nga hapësira

Shtëpia e ankandeve Sotheby’s Dubai ka zbuluar një diamant që është jashtëtokësor.

Sotheby’s e quan diamantin e zi 555,55 karatësh – që besohet se ka ardhur nga hapësira e jashtme – “Enigma”.

Perla e rrallë u tregua të hënën para gazetarëve si pjesë e një turneu në Dubai dhe Los Angeles përpara se të dilte në ankand në shkurt në Londër. Sotheby’s pret që diamanti të shitet për të paktën 5 milionë paund britanik. Shtëpia e ankandeve planifikon të pranojë edhe kriptomonedhën si një pagesë të mundshme. Sophie Stevens, një specialiste e bizhuterive në Sotheby’s Dubai, tha për Associated Press se numri pesë ka një rëndësi të rëndësishme për diamantin, i cili gjithashtu ka 55 aspekte.

“Forma e diamantit bazohet në simbolin e palmës së Lindjes së Mesme të Khamsa-s, që përfaqëson forcën dhe qëndron për mbrojtje”, tha ajo. Khamsa në arabisht do të thotë pesë.

Stevens tha gjithashtu se diamanti i zi ka të ngjarë të jetë nga hapësira jashtëtokësore.

“Me diamantet e karbonados, ne besojmë se janë formuar nga origjina jashtëtokësore, me meteoritët që përplasen me Tokën dhe ose duke formuar avull kimik ose në të vërtetë vijnë nga vetë meteorët,” tha ajo.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here