Gjithçka mbi jetën e Priscilla Presley

Lisa Marie Presley vdiq në janar 2023 në moshën 54-vjeçare pas arrestit kardiak. Le të përmbledhim jetën e nënës së saj.

Elvis dhe Priscilla Presley janë një nga çiftet më ikonë të të gjitha kohërave. Por siç do të zbulojmë së shpejti, lidhja e tyre kishte shumë më tepër. Dhe a keni pyetur veten se çfarë ndodhi me Priscilla-n pasi Elvisi vdiq? Epo, më në fund ajo pranoi atë që Elvisi i bënte asaj…

Babai i Priscilla-s vdiq
Prindërit e saj, Ann Lillian Iversen dhe James Wagner, lindën Priscilla-n në maj të vitit 1945. Fatkeqësisht, kur vajza e re ishte vetëm gjashtë muajshe, babai i saj vdiq në një aksident avioni ndërsa shërbente si pilot në ushtri.

Ann më vonë takoi Paul Beaulieu, një kolonel i Forcave Ajrore – i cili më pas e rriti Priscilla-n sikur të ishte vajza e tij. Duke ditur se babai i saj i ndjerë ishte një veteran i ushtrisë, gjithashtu e bëri atë të kujdesej për të sa më mirë që të ishte e mundur.

Priscilla nuk ishte në dijeni se ajo po jetonte me njerkun
Priscilla e re nuk mendoi kurrë se kishte një baba tjetër dhe mendoi se Paul ishte babai i saj i vërtetë, sepse ajo ishte shumë e re kur nëna e saj, Lillian u martua përsëri. Ajo e zbuloi se ai nuk ishte i ati kur ajo hapi një dollap të vjetër.

Megjithatë, ajo zgjodhi ta mbajë atë për vete dhe të mos e dinte askush tjetër për të. Tani u bë një sekret familjar dhe ajo ishte e lumtur që ishte pjesë e tij.

Mënyra e jetesës nomade
Për shkak të punës së Palit në forcat ajrore, familja e Priscilla-s u zhvendos shumë në ato ditë të hershme. Kjo ndikoi në zhvillimin e saj si fëmijë. Të jetuarit e një jetese nomade e bëri atë të dëshirojë stabilitet dhe rutinë.

Ajo pranoi në jetën e saj të mëvonshme se shpesh ishte e shqetësuar si fëmijë për të lëvizur në të gjithë vendin dhe pyeste veten nëse do të kishte ndonjëherë miqësi afatgjata. Sapo takohej dhe bënte disa miq të rinj, familja e saj largohej nga qyteti.

Takoi Elvisin kur ishte 14 vjeç
Pasi Paul u transferua në Gjermani në vitet 1950, Priscilla dhe familja e saj u shpërngulën dhe takuan Elvisin atje për herë të parë. Priscilla ishte vetëm 14 vjeç në kohën e prezantimit të tyre, dhe muzikanti ishte tashmë 25 vjeç dhe shërbente në Forcat e Armatosura të Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, përpara se Priscilla të takonte Elvisin, ajo kishte dëgjuar një nga këngët e tij. Një ditë, njerku i saj kishte sjellë në shtëpi një album të tij duke thënë: “Unë nuk e di se çfarë është ky Elvisi, por ai duhet të jetë disi i veçantë“.

Megjithatë, ai dukej i marrosur mbas adoleshentes së re. Edhe pse ajo ishte më shumë se 10 vjet më e re se ai, ai disi e dinte se ata do të përfundonin së bashku në të ardhmen.

Ylli ishte nervoz
Elvisi u bë i njohur shpejt dhe kur takoi Priscilla – e gjithë skena ishte tashmë nën kontrollin e tij me klasikët si “Blue Suede Shoes” dhe “Heartbreak Hotel“. Duke pasur parasysh këtë, kush do ta kishte menduar se Priscilla, 14 vjeç, mund të bëhej edhe një yll së shpejti.

Dhe Elvisi dukej se ishte edhe më nervoz kur e pa përsëri dhe u soll si një adoleshent i pakëndshëm. Me zemrën e tij që i rrihte shpejt, ai u përpoq ta joshte atë, dhe në fakt ishte mjaft i pasuksesshëm në fillim.

Nuk e pëlqeu Elvisin në fillim
Kur ishte akoma më e re, Priscilla pranoi se nuk i pëlqente aspak Elvisi.

Ajo tha në një intervistë në vitin 2017 për emisionin Australian Today, “Natyrisht që kisha dëgjuar për Elvisin. Një nga shoqet e mia më të mira kishte një klub fansash ku mund të bashkoheshe dhe ajo më tregoi revistën. Dhe kur më tregoi të brendshmen, Elvisi po firmoste këtë grua bjonde në gjoksin e saj. E pashë atë dhe mendova, ‘Nuk ka asnjë mënyrë që të mund të jem pjesë e këtij klubi tifozësh. Është vërtet e shpifur.”

Prindërit e saj ishin kundër marrëdhënies së tyre
Natën vonë pas takimit të saj të parë me Elvisin, Priscilla mbërriti në shtëpi vonë – aq vonë sa për të shqetësuar nënën e saj. Ajo gjithashtu këmbënguli se Elvisi kishte një ndikim të keq dhe se ajo nuk duhet ta takonte më kurrë.

Megjithatë, muzikanti ishte i emocionuar për ta takuar përsëri dhe i premtoi se do ta sillte herët në shtëpi që atëherë. Mami dhe babai i Priscilës përfunduan duke u dorëzuar dhe e inkurajuan vajzën të takohej rregullisht me Elvisin. Ata e dinin se cili ishte statusi i tij.

Elvisi ia hapi zemrën asaj
Menjëherë pas vdekjes së nënës së tij Gladys, Elvis takoi Priscilla dhe me sa duket kërkoi ngushëllim tek adoleshentja. Ajo tha në një intervistë për Today, “E pashë atë ndoshta në një nga periudhat më të cenueshme të jetës së tij. Humbja e nënës së tij dhe më pas, natyrisht, tërheqja nga muzika – gjë që ishte shkatërruese në krye të karrierës së tij. Kështu, ai e hapi zemrën e tij tek unë.”

Dukej sikur të gjithë yjet u rreshtuan dhe ata thjesht duhej të ishin bashkë. Askush tjetër përveç saj nuk e pa Elvisin kaq të thyer dhe të pambrojtur.

Distanca nuk kishte rëndësi për Elvisin
Priscilla këmbënguli që Elvisi nuk do ta shihte më kur të largohej nga Gjermania në mars të vitit 1960. Në fakt, këngëtarja spekuloi se lidhja kishte përfunduar sipas asaj që Nancy Sinatra me sa duket kishte dëgjuar prej saj. Priscilla dhe Elvis megjithatë vazhduan të komunikojnë për dy vjet në telefon derisa përfundimisht u ribashkuan.Ishte një nga ato marrëdhënie dhe miqësi që zgjatën pavarësisht largësisë. Dhe nëse ka dashuri të vërtetë, të dy do të presin njëri-tjetrin dhe do të takohen përsëri në të ardhmen. Dhe kjo është pikërisht ajo që ata bënë.Ai e tradhtonte rregullisht
Në vitin 1963, Priscilla udhëtoi për në Memphis. Ajo u transferua dhe jetonte me Elvisin. Ai iu lut prindërve të saj që t’i jepnin leje për t’u martuar me vajzën e tyre të vogël.

Por në ditët e para të lidhjes së tyre, këngëtari ishte shpesh i pabesë dhe madje kishte lidhje me yllin e tij Ann-Margret nga Viva Las Vegas. Ky nuk ishte një fillim i mrekullueshëm për atë që dukej si një marrëdhënie e bukur dhe një miqësi e shkëlqyer mes të dyve.

Ai u fejua me të nën presion
Më në fund, para Krishtlindjeve 1966, Elvis shkoi përpara dhe shtroi pyetjen e madhe. Megjithatë, u raportua se nëse ai refuzonte të martohej me të, ajo kërcënoi se do të fliste në media për marrëdhënien e tyre. Sipas një biografie të Elvisit, shërbyesja dhe kuzhinierja e Elvisit për një kohë të gjatë, Alberta, e gjeti atë duke qarë para dasmës, duke thënë: “Nuk kam zgjidhje tjetër“.

Babai i Priscilla-s gjithashtu dyshohet se ka ngacmuar Elvisin – duke e akuzuar atë se kishte marrë një fëmijë të vogël për arsye seksuale përtej linjave shtetërore. Dhe ai kishte të drejtë teknikisht, por në të njëjtën kohë, prindërit e bekonin marrëdhënien e tyre.

Ata u martuan shpejt
Në hotelin Aladdin në maj 1967, Priscilla dhe Elvis u martuan zyrtarisht. Ceremonia ishte një festë intime dhe synonte të tërhiqte vëmendjen e mediave. Përfundoi pas tetë minutash të shkurtra, ndërsa ata shkuan në festën e mëngjesit, ndërsa çifti i lumtur mori pjesë në një konferencë për shtyp.

Pavarësisht diferencës në moshë, çifti u bekua edhe nga mediat dhe mezi prisnin të raportonin të parët për bashkimin e tyre. Martesa e tyre bëri bujë në të gjithë botën.

Ajo ishte ende e virgjër
Priscilla tha se ajo qëndroi e virgjër deri në natën e saj të martesës pasi ajo dhe Elvisi nuk ishin një çift i vërtetë – në sytë e saj – derisa u martuan.

Ajo kujtoi në autobiografinë e saj të vitit 1985, Elvis and Me, se si i tha atij: “Nuk po them se nuk mund të bëjmë gjëra të tjera. Është vetëm takimi aktual. Unë dua ta shpëtoj atë.” Ne nuk mendojmë se kemi nevojë të shtjellojmë këtë temë të veçantë. Megjithatë, është mirë të shohësh që Priscilla i qëndroi besnike vetes për një kohë kaq të gjatë.

Ajo u bë një shtëpiake e vërtetë
Priscilla e dinte që Elvisit duhej t’i gatuante, t’i lante enët dhe të piqte herë pas here një ëmbëlsirë për të, dhe kjo është arsyeja pse ajo ishte e përkushtuar të ishte shtëpiake. Biznesmenia e ardhshme shpjegon: “Më pëlqente të rrija në shtëpi… Kjo ishte një mundësi që të kujdesesha vetë për të. Asnjë shërbëtore që të na bënte punët.”

Ai ishte një fanatik i vërtetë i kontrollit
Priscilla argumentoi se në marrëdhënien e saj, Elvis ishte mjaft posesiv – madje përpiqej të diktonte se si vishej. Në një intervistë në vitin 2015, ajo i tha gazetës The Guardian, “Ai ishte shumë i mendimit për atë që donte. Elvis do të thoshte, ‘Nuk më pëlqen në atë ngjyrë. Ngjyra kafe nuk të shkon. E gjelbra duket e tmerrshme, është një ngjyrë koti pa asnjë shkëndijë.” Ky ishte në fakt flamuri i parë i kuq në marrëdhënien e saj që diçka mund të shkonte keq në të ardhmen.

Sipas saj, ajo u bë “kukulla e gjallë e Elvisit, për ta stiluar ai sipas dëshirës së tij“, duke i lyer flokët e saj të zeza që t’i përshtateshin flokëve të tijat dhe duke u stiluar për të përmbushur dëshirat e tij.

Ai nuk donte që ajo të plakej
Ndërsa ata ishin një çift i sapomartuar, Elvis kishte edhe më shumë sjellje që ishin mjaft irrituese.

Priscilla tha në një intervistë, “Më kujtohet se u ula duke bërë detyrat e shtëpisë. Dhe kur shikoja lart, ai më godiste në ballë dhe më thoshte: ‘Mos e bëj këtë, të krijon rrudha në ballë.’ As që më shkonte mendja për rrudhat atëherë!” Tani, kjo është një gjë mjaft e çuditshme për t’u bërë, dhe ne jemi shumë të sigurt se në thelb nuk ka askush atje që e bën këtë.

Kishte probleme me menaxhimin e zemërimit
Sipas Priscilla-s, kur diçka që shihte e acaronte, Elvisi qëllonte me armë në televizor. Në një intervistë me The Guardian, ajo tha: “Tani është qesharake… Por e frikshme në fillim. Shume e frikshme. Nuk kishte asnjë paralajmërim. Ndoshta ai ishte në humor të keq atë ditë, ose ndoshta thjesht do të shihte dikë për të cilin nuk kujdesej veçanërisht, kështu që thjesht do të merrte armën…

Kjo tregonte qartë se ai kishte probleme me menaxhimin e zemërimit dhe ishte flamuri tjetër i madh i kuq.

Gjithmonë e grimuar
Priscilla ishte e etur për ta mbajtur të shoqin të kënaqur gjatë gjithë martesës së saj. Megjithatë, ajo i tha Loose Women gjatë një interviste të vitit 2016 në Talk Show në Mbretërinë e Bashkuar se ajo kishte gjithmonë buzëkuq para tij dhe nuk do ta lejonte kurrë ta shihte atë pa grim ose gjatë kohës që po e aplikonte.

Ka gjëra që i mbani për vete,” shpjegoi Priscilla. Ka disa gjëra për të cilat nuk dëshironi që personi juaj i rëndësishëm t’i dijë ose t’i shohë, dhe kjo është ajo që bëri Priscilla.

Ajo e pa atë të performonte pas martesës
Për shumë vite, Elvis dukej se e kishte mbajtur të ndarë jetën e tij personale dhe profesionale, dhe Priscilla me sa duket nuk e pa kurrë atë në skenë deri në vitin pasi u martuan.

Ajo tha për emisionin Mirëmëngjes Britani në vitin 2017, “A u ankova? Kurrë. Më pëlqente të isha gruaja e tij. Më pëlqente të kujdesesha për të. Kështu që, kur e pashë në skenë ishte sikur, “Oh zot, e kuptova.” Më në fund ajo e kuptoi pse njerëzit ishin kaq të çmendur pas tij!

Ajo mbeti shtatzënë shpejt
Priscilla e kuptoi se menjëherë pasi takoi Elvisin, ajo ishte shtatzënë. Për momentin, frika e saj ishte se një fëmijë mund të prishte përfundimisht marrëdhënien e saj.

Ajo foli me këngëtarin edhe për abortin por asnjëri prej tyre nuk mundi ta ndërpriste shtatzëninë. Lisa Marie, vajza e tyre e vetme, lindi më 1 shkurt 1968, pikërisht nëntë muaj pas natës së tyre të martesës.

Ata nuk mund të dilnin nga shtëpia
Priscilla kishte dështuar, që nga martesa e saj, të përshtatej me jetën e të jetuarit me një superyll.

Ajo tha në një intervistë me Loose Women, “Ne nuk dilnim. Atij nuk i pëlqente të hante në restorante, sepse njerëzit e fotografonin dhe ai nuk donte që ta fotografonin… duke futur pirunin në gojë. Ne jetonim tamam në një flluskë.” Në fakt është e frikshme që kohët me të vërtetë nuk kanë ndryshuar dhe që yjet ende mbajnë të njëjtin rrezik për jetën e tyre sa herë që largohen nga shtëpia e tyre.

Edhe Priscilla e tradhëtoi Elvisin
Priscilla merrte kurse karateje falë këshillave të Elvisit, por hobi i saj i preferuar do të çonte në prishjen e martesës së saj. Priscilla shpejt hyri në një lidhje me mësuesin e saj pas orëve.

Dhe biznesmenia besonte se ndërsa ishte ende e dashuruar me Elvisin, marrëveshja e saj jashtëmartesore e detyroi atë të rishikonte martesën e saj. Kjo do të thotë se Elvisi nuk ishte i vetmi që tradhtoi në lidhjen e tyre. Por ajo nuk po e bënte për t’ia kthyer atij.

Ai nuk po i kënaqte nevojat e saj
Elvisi nuk ishte shumë afër saj, tha Priscilla, dhe kjo shkaktoi shqetësim të madh. Ajo shkroi në librin e saj Elvis and Me, “Ai më kishte përmendur përpara se të martoheshim se ai kurrë nuk kishte qenë në gjendje të bënte dashuri me një grua që kishte një fëmijë… Unë kisha filluar të dyshoja për seksualitetin tim si grua. Nevojat e mia fizike dhe emocionale ishin të paplotësuara.”

Nuk ishte se ajo ishte tradhëtare, por kishte nevojë që të plotësoheshin edhe dëshirat e saj.

Ai e detyroi atë në seks
Priscilla tha se, gjatë tradhtisë bashkëshortore me instruktorin e saj, Mike Stone, Elvis e mori atë në dhomën e tij të hotelit dhe, sipas një fragmenti nga Elvis and Me, “bëri dashuri me forcë” me të.

Edhe pse më vonë Priscilla pranoi se e kishte ekzagjeruar ngjarjen, ajo tha se përpjekjet e tij për të shfaqur dëshirën e tij seksuale për të erdhën shumë vonë. Ajo gjeti atë që i nevojitej te një burrë tjetër dhe përpara se Elvis të mund ta kompensonte atë, tashmë ishte tepër vonë. Zemra e saj tashmë i përkiste dikujt tjetër.

Ai donte të vriste Mike Stone
Të dy më vonë shkuan rrugët e tyre të ndara në 1972; më 8 janar 1973 -ditëlindja e tij e 38-të- Elvis bëri kërkesën për divorc. Këngëtari, megjithatë, dihej se ishte dyshues për të dashurin e saj të ri, Mike. Truproja e tij kërkoi përgatitjen e një komploti për vrasje kundër Mike, por më pas këngëtari u tërhoq para se të ishte tepër vonë.

Ka shumë dhimbje tek unë… Stone duhet të vdesë”, është ajo që supozohet se ka thënë ai. Kush mund ta merrte me mend se Elvisi, një person me probleme të menaxhimit të zemërimit, mund të komplotonte diçka të tillë, apo jo?

Ajo mori shumë para nga divorci
Pas ndarjes nga Elvisi në tetor 1973, Priscilla mori një pagesë prej 725,000 dollarësh. Ish-bashkëshorti i saj gjithashtu i dha fëmijës dhe mbështetje martesore. Përveç kësaj, gruaja biznesmene mori gjysmën e të ardhurave nga shitja e shtëpisë së saj në Beverly Hills dhe 5% e korporatës botuese të Elvisit.

Divorci e lëndoi vërtet financiarisht Elvisin, por në të njëjtën kohë, i hapi rrugën Priscilla-s që të bënte emër dhe të dilte më në fund nga hija e tij.

Ata ishin akoma miq të mirë
Pas ndarjes së tyre, Priscilla dhe Elvis ishin ende miq shumë të ngushtë – dhe ditën që përfundoi divorci i tyre, ata u larguan nga gjykata të kapur për dore. Ish-çifti kishte kujdestarinë e përbashkët dhe rritën vajzën e tyre Lisa Marie derisa Elvis vdiq në moshën 42-vjeçare në gusht 1977 nga një atak në zemër.

Ishte një kohë tragjike si për Priscilën ashtu edhe për vajzën e tyre. Vdekja e tij bëri jehonë në mbarë botën dhe njerëzit nuk mund të besonin se mbreti i rock-ut ishte zhdukur në të vërtetë.

Ajo nuk mund t’i besonte lajmet
Ajo nuk pranoi faktin kur mësoi për vdekjen tragjike të Elvisit. Ajo mendoi se e gjitha ishte vetëm një shaka e sëmurë.

Në një intervistë me Today në 2017, ajo tha: “Ishte tronditëse, ishte sikur të gjithë të tjerët të mos e besonin. Telefonata që mora nga Joe Esposito, menaxheri i Elvisit, ishte si, ‘A po tallesh me mua?’ Sepse ne talleshim gjatë gjithë kohës me këtë gjë e dini. Dhe ai përfundonte në spital shumë herë dhe gjithmonë ia dilte mbanë.

Elvisi supozohej se ishte i vetmuar
Priscilla tha se Elvisi, edhe pse kishte famë të jashtëzakonshme, ishte i vetmuar dhe vuajti shumë thellë dhe në heshtje në intervistën e saj në 2017 në Good Morning Britain.

Ajo foli për ish-bashkëshortin e saj të ndjerë duke thënë: “Ai ishte vërtet vetëm. Ai me të vërtetë nuk kishte një bashkëmoshatar, as ndonjë grup dhe askënd.” Ajo madje përmendi se ai ishte gjithmonë duke luftuar me “demonët” e tij. Ashtu si shumica e yjeve, Elvis kishte shumë probleme për të bërë miq të vërtetë.

Ajo u kujdes për pasurinë e tij
Priscilla ishte bërë administratori i pronave të tij për shkak të trashëgimtarit të tij të vetëm, Lisa Marie. Toka kushtonte mbi 500,000 dollarë në vit në atë kohë, gjë që tregonte se vlera e tokës ishte rreth 1,000,000 dollarë.

Pra, Priscilla duhej të gjente një mënyrë për të mbështetur Graceland derisa të ishte në gjendje t’ia dorëzonte vajzës së saj, e cila në të vërtetë do të ishte pronarja e vërtetë kur ajo të ishte mjaft e vjetër.

Graceland u bë një pikë e nxehtë turistike
Priscilla u ndikua nga galeri dhe shtëpi të tjera të famshme për ta bërë Graceland një atraksion që do të paguante vetë. Ish-shtëpia e Elvisit u kthye në një atraksion turistik me ndihmën e CEO Jack Soden.

Ajo u hap në qershor 1982 dhe pasuria e ktheu investimin që kishin bërë brenda katër javësh. Ishte e vetmja mënyrë për ta mbajtur vendin të funksiononte dhe e vetmja mënyrë që ajo mund të mbante pasurinë pa e lënë të shpërbëhej ose pa pasur nevojë ta shiste.

Ajo e dëshmoi veten si biznesmene
Priscilla ishte kryetare dhe CEO i Elvis Presley Productions derisa Lisa Marie ishte 21 vjeç. Dhe vlera e kompanisë vlerësohej në mbi 100 milionë dollarë gjatë mandatit të saj. Priscilla gjithashtu ka prezantuar linjat e modës dhe aromat me parukieren e saj Olivia Bis dhe drejton një dyqan të njohur veshjesh.

Ajo pa rastin dhe e shfrytëzoi. Ajo duhej të siguronte jetesën dhe duhej t’i siguronte vajzës së saj mënyrat për të fituar para kur t’i dorëzohej prona.

Ajo ishte gjithashtu një aktore
Priscilla gjeti famë të re në vitet 1980 kur luajti në Dallas si aktore. Ajo u shpërblye gjithashtu me Konkursin Digest të Soap Opera 1984. Ajo është shfaqur në tre filma Naked Gun së bashku me Leslie Nielsen gjatë dekadës së ardhshme.

Në vitin 2008, Priscilla ishte kohët e fundit një pretendente për Dancing with the Stars. Ajo arriti ta kthejë plotësisht jetën e saj dhe të bëjë emër. Megjithatë, të qenit ish-gruaja e Elvisit do ta ndiqte për gjithë jetën.

Kishte disa burra të tjerë në jetën e saj
Deri në vitin 1975 pas ndarjes së saj nga Elvis, Priscilla jetoi me Mike Stone. Që atëherë, ajo është takuar me disa burra kryesorë: politikanin Kirk Kerkorian dhe fotografin Terry O’Neill. Me sa duket, Priscilla ka pasur edhe një qëndrim për një natë, me një dhe të vetmin, Richard Gere. Sipas një burimi të afërt me Priscilla-n, ajo u takua me Gere dhe pas një pije të tepërt, shkoi në shtëpi me të. Ajo mezi mbante mend asgjë dhe në fjalët e burimit pas ngjarjes, “Pati një heshtje. Dhe më pas dëgjova të qarat e saj të mbytura. E pyeta se çfarë kishte ndodhur, por tashmë e dija“.

Ajo ishte gjithashtu e lidhur me Sir Tom Jones në mënyrë romantike në vitin 2017, ndërsa Priscilla më vonë pretendoi se ishte mike me muzikantin uellsian. Duket sikur pas Elvisit ajo kishte luftuar për të gjetur djalin e duhur për të. Ose ajo ishte thjesht shumë e zënë për të investuar në një marrëdhënie të shëndoshë.

Lindi një djalë
Priscilla kishte 22 vjet që jetonte me Marco Garibaldi, një shkrimtar italian dhe një programues. Në mars 1987, kur Priscilla ishte ende duke punuar në Dallas, çifti mirëpriti djalin e tyre Navarone.

Në vitin 2006, Priscilla dhe Marco u ndanë dhe Navarone u bë udhëheqësi i grupit rock Them Weapons. Ai është njerku i Lisa Marie, të cilën Priscilla e lindi ndërsa ajo ishte ende në një lidhje me Elvisin.

Ajo nuk donte që vajza e saj të dilte me Michael Jackson
Lisa Marie u martua me një nga muzikantët më të mëdhenj në tokë në vitin 1994: Michael Jackson, duke ndjekur hapat e nënës së saj. Megjithatë, Priscilla kishte dyshime për martesën e vajzës së saj, duke pasur parasysh ngjashmëritë në marrëdhëniet e saj me Elvisin.

Ajo më vonë tha në një intervistë me The Guardian, “Unë thjesht nuk e dija nëse ishte autentike apo jo. Unë thjesht shqetësohesha nëse ajo po bënte gjënë e duhur. Isha e shqetësuar për axhendat e tij.” Ajo nuk ishte e vetmja e shqetësuar për lidhjen.

Anëtare e shquar e Kishës së Scientology
Për shumë vite Priscilla ka qenë pjesë e Kishës Scientology. Megjithatë, në vitin 2017 feja famëkeqe kishte konfirmuar se ajo ishte larguar prej tyre. Pastaj një zëdhënës i Priscilës hodhi poshtë këto raporte, duke pretenduar se ajo ishte ende një mbështetëse e tyre.

Kisha e Scientology është mjaft e diskutueshme dhe ka shumë yje të shquar që janë gjithashtu anëtarë të saj. Një nga më të njohurit është Tom Cruise. Ata kanë mjaft besime të çuditshme dhe njerëzit i etiketojnë si një kult.

Ajo bën shumë bamirësi
Priscilla ka funksionuar si ambasadore e Dream Foundation që nga viti 2003. Kompania ofron mbështetje për njerëzit që janë të sëmurë përfundimisht.

Në një intervistë të vitit 2014, Priscilla tha për CNN, “Unë kam qenë i bekuar të punoj me The Dream Foundation. Organizata më ka ndikuar në shumë mënyra. Mendoj se kur sheh dhe përjeton ëndrrën e dikujt me të, ajo jeton brenda teje. Të ndryshon jetën.” Është gjithmonë e mrekullueshme të shohësh yje që mbështesin botën përreth tyre dhe i ndihmojnë njerëzit në mënyrën më modeste të mundshme.

Ajo supozon se komunikon me Elvisin
Priscilla tha në vitin 2015 për The Guardian se Elvis bisedon me të ndonjëherë. Kjo mund të duket e çuditshme për të gjithë ata që po e lexojnë këtë, por ajo e shtjelloi atë.

Ajo tha, “Kur shkoj në Graceland, oh Zot, mund të hyj në atë derë dhe ta shoh atë duke ecur poshtë shkallëve, mund të dëgjoj të qeshura, mund të dëgjoj muzikën që luhet në dhomën e muzikës. Është një ndjenjë shumë surreale. Por nuk është e frikshme, është e bukur.” A është shtëpia e tij e përndjekur nga fantazmat?

Ajo pëlqente të ishte gruaja e tij
Priscilla mbahet mend edhe sot nga njerëzit që e donin Elvisin; Ai është në fund të fundit një nga artistët më të shitur të të gjitha kohërave.

Në një intervistë në vitin 2016 me gazetën britanike The Telegraph, Priscilla tha: “Unë do të jem në një dyqan dhe ‘White Christmas’ do të luajë dhe dëgjimi i zërit të tij ka ende një ndikim. Sepse edhe pas gjithë këtyre viteve, unë mund të imagjinoj se ku ishim ne të dy kur e dëgjova për herë të parë dhe do t’i mbaj ato kujtime gjithmonë me vete.

Brenda Graceland ku është varrosur nipi i Elvis Presley-t, Beni
Elvis Presley ishte mbreti i rock and roll-it dhe rezidenca e tij ekstravagante në Memphis, Tenesi, ishte mbretëria e tij. Graceland është një nga pronat më të famshme në Shtetet e Bashkuara dhe është një pikë referimi Historike Kombëtare e SHBA. Sot është në pronësi të vajzës së Elvisit, Lisa Marie dhe është e hapur për publikun.

Elvisi e bleu vendin në vitin 1957 dhe që atëherë ai dhe familja e tij kanë jetuar atje. Ai sigurisht ka lënë gjurmën e tij në pasuri, duke zgjeruar, ridekoruar dhe ngulitur personalitetin e tij në çdo dhomë të vetme. Një shtëpi kaq e madhe duhet të ketë ende disa sekrete, dhe ne jemi këtu për t’ju treguar disa nga ato më befasueset!

Një lëvizje e lindur nga nevoja
Elvisi jetonte mjaft i lumtur në Memphis kur karriera e tij mori hov. Në fillim, fqinjët ishin krenarë që kishin një personazh të famshëm në mesin e tyre, por shpejt doli pak nga kontrolli. Grupet e fansave që udhëtonin për në vendbanimin e mbretit u bënë të tepërta për të përballuar lagjen.

Kështu që Elvisi i dërgoi prindërit e tij për të gjetur diçka pak më të izoluar. Kur gjetën rezidencën dhe tokën e saj, të rrethuar nga ferma prej 500 hektarësh nga e cila mori emrin, ata e kuptuan se kishin kapur bingon.

Albumet e dhomës së xhunglës
Mirë se vini në dhomën e xhunglës. Për ata prej jush që e duan idenë e sjelljes së jashtme brenda, ky është plani për ju. Dyshemeja është e mbuluar me qilim të harlisur, të gjelbër, si lëndinë. Muret imitojnë tempuj guri. Mobiljet kanë një temë të caktuar shtazarake, dhe ka bimë kudo.

Gjithçka duket shumë mirë, por ka një rol të fshehur në gjithë atë mbushje – dhoma dyfishohet si një studio muzikore. I gjithë organizimi është i përsosur për akustikë, dhe Elvis në fakt regjistroi dy albumet e tij të fundit, “From Elvis Presley Boulevard” dhe “Moody Blues“, pikërisht këtu.

Shtyp butonin
Kjo tavolinë mund të duket e zakonshme, por ka një veçori të fshehur që do t’ju habisë. Nën atë sipërfaqe të lëmuar, ka një buton të vendosur në pjesën e poshtme që Elvisi mund ta shtypte për të thirrur stafin tek ai sa herë që kishte nevojë për ndihmë.

Elvisi ishte një njeri që i pëlqente të hante. Kuzhina kishte një listë të artikujve të domosdoshëm që duhet të ishin gjithmonë të disponueshme sipas kërkesës. Pepsi, pije me portokall, biskota, lakër turshi, hot dog, qofte me mish, puding me banane, brownies, akullore, biskota fudge, kokos të grirë dhe çamçakëzat ishin aty. Megjtihatë, brokoli nuk ishte.

Një lamtumirë e bukur
Elvisi jetoi në Graceland për njëzet vjet dhe jeta dhe puna e tij ishin të mbushura me dritë dhe bukuri. Ishte me vend që lamtumira e tij e fundit të bëhej në stilin në të cilin ai jetoi. Varrimi i tij u vendos në dhomën e muzikës së rezidencës, ku arkivoli i tij ishte i disponueshëm për shikim publik.

Dhoma e muzikës mishëron ambientin e të gjithë pasurisë. Është e mrekullueshme, me pallonj në xhama, diell të artë të shndritshëm dhe pasqyra. Panelet e xhamit të gjata deri në dysheme, perdet dhe aksesorët e artë, si dhe mobiljet e zbehta, të gjitha shtuan ndjenjën e ngrohtë dhe të ndritshme të të qenit i përfshirë në bukuri dhe muzikë.

Halla akomoduese
Kur Elvisi jetonte atje, Graceland ishte një shtëpi private. Ai ndau rezidencën me anëtarët e tjerë të familjes së tij, veçanërisht me hallën e tij, Delta Presley Biggs. Pas vdekjes së tij, Delta vazhdoi të jetonte në pronë. Vetëm pesë vjet më vonë shtëpia u hap për publikun si një muze.Megjithatë, jo të gjitha dhomat ishin në dispozicion për eksplorim. Halla Delta ende e quante vendin në shtëpi, dhe megjithëse nuk kishte nevojë për të gjithë rezidencën, një dhomë ishte thelbësore për të – kuzhina. Ajo mbeti jashtë kufijve për publikun deri në vitin 1993 kur Delta ndërroi jetë.Kati i Dytë
Graceland ka gjithsej 23 dhoma, por ende nuk janë të gjitha të disponueshme për turne. Kati i dytë i rezidencës, me gjashtë dhomat e gjumit dhe, natyrisht, banjën në të cilën Elvisi dha frymën e fundit është e mbyllur fort për publikun. Dyshemeja ka mbetur e paprekur pas vdekjes së këngëtarit.

Kati i dytë përfshin dhomën e gjumit të Elvisit, zyrën e tij private, dhomën e zhveshjes dhe dhomën e gjumit të fëmijërisë së Lisa Marie. Arsyeja kryesore për ta mbajtur atë privat, megjithatë, është ajo banjë. Mendohet se do të tërhiqte shumë vëmendje të papërshtatshme. Nga respekti për familjen, vendi i vdekjes së tij mbetet i shenjtë.

Praktika e shënjestrave
Elvisi bëri gjithçka me dhunti dhe ekstravagancë. Ai kishte një dhomë televizive të vendosur në bodrum, të gjitha të bëra në të zezë dhe të verdhë, me murin të veshur me televizorë. Logoja e tij ishte pikturuar në mure, me moton e tij “Taking Care of Business in a flash.”

Edhe diçka e thjeshtë si fikja e televizorit duhej të ishte dramatike. Atij i pëlqente të shikonte televizor dhe i pëlqente të xhironte gjëra, kështu që kishte kuptim vetëm t’i kombinonte të dyja. Ambjentet e rezidencës përfshijnë një varrezë posaçërisht për televizorë që nuk funksiononin më sepse ai i kishte qëlluar thjesht për t’i fikur!

Nipi i Elvisit vdiq në moshën 27-vjeçare
Një ndryshim shumë i dukshëm mes dyshes është ngjyra e tyre e flokëve. Ndërsa ajo e Elvis Presley-t ishte e zezë, e Benjamin-it ishte kafe gështenjë. Ben kishte një kontratë regjistrimi, por ai kurrë nuk doli në qendër të vëmendjes. Ai gjithashtu luajti një rol si një djalosh në tregimin e shkurtër të animuar Rod and Barry.

Burime policore thanë për shtypin se Ben duket se ka vdekur nga një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri dhe tani është varrosur në Graceland.

Komploti familjar
Pasi vetë Elvisi u varros në kopshtet e qeta përreth shtëpisë së tij, zona u shndërrua në një varrezë familjare. Të dy prindërit e tij janë varrosur tani pranë tij, siç është edhe gjyshja e tij nga babai, Minnie Mae Presley, e cila jetoi më shumë se të tjerët. Aty ka edhe një memorial, më i vogli nga të gjithë.

Elvis kishte një vëlla binjak të quajtur Jesse Garon. Fatkeqësisht, ai lindi i vdekur. Katër varret e të rriturve që rrethojnë shatërvanin e vogël janë të gjitha identike, në kontrast me varrin e 5-të të vogël të bërë për nder të Jesse.

Histori Lokale
Në vitet 1800, Graceland ishte në pronësi të familjes Toof. Ai u emërua pas vajzës së pronarit origjinal, Grace Toof. Shtëpia nuk u ndërtua deri në vitin 1939 kur mbesa e Grace trashëgoi pronën pas vdekjes së tezes së saj. Elvis e bleu vendin në vitin 1957 për pak më shumë se 100,000 dollarë.

Shtëpia tashmë ishte mësuar të kishte muzikë në sallat e saj. Ruth, mbesa e Grace kishte një vajzë, Ruth Marie, e cila ishte një harpiste me Orkestrën Simfonike Memphis. Dhomat e rezidencës kishin pritur tashmë shumë recitale klasike përpara se rock and roll të merrte pushtetin.

Scatter
Pasuria e Graceland krenohet me afro 14 hektarë tokë, me lëndina të rrethuara dhe pemë të pjekura. Është vendi i përsosur për të mbajtur të gjitha llojet e kafshëve. Elvis kishte një tufë qensh dhe ka stalla pune në terren. Derra, pallonj dhe pula bredhin nëpër bar.

Ashtu si me çdo gjë tjetër që bëri, Elvisit iu desh ta bënte një hap më tej. Ai e gjeti veten një kafshë ekzotike për t’u kujdesur; shimpanzenë Scatter. Scatter ishte më shumë se thjesht një kafshë, ai ishte një anëtar i familjes, me dhomën e tij të kontrolluar nga klima në rezidencë.

Objekt këndimi i paidentifikuar
Ka shumë njerëz atje që ende refuzojnë të besojnë se legjenda e rock and roll-it ka vdekur vërtet. Mbi dyzet vjet më vonë, ka ende pamje të vetë burrit, veçanërisht në bazë të pasurisë së tij.

Do të mendonit, me të gjitha statujat dhe imazhet e tij përreth, do të ishte e vështirë të bësh atë gabim! Elvisi do të ishte në mesin e të tetëdhjetave tani, dhe ndoshta në anën e çuditshme. Padyshim që ai do të kishte ende atë model flokësh dhe një farë beteje për të ecur.

Shtëpia e Bardhë
Është madhështore, mbresëlënëse dhe një nga njerëzit më me ndikim në vend ka jetuar atje. Mbi gjysmë milioni vizitorë derdhen në terren çdo vit. Ka vetëm një shtëpi më të vizituar në Shtetet e Bashkuara se Graceland: Shtëpia e Bardhë.

Dhe nuk janë vetëm plebenjtë si ti dhe unë që bëjnë pelegrinazhin. Gjatë viteve, Graceland është vizituar nga yje të pasur, të famshëm, me ndikim dhe të talentuar nga e gjithë bota, duke përfshirë kryeministrin japonez Junichiro Koizumi, boksierin Muhammad Ali, muzikantët Paul Simon dhe Paul McCartney për të përmendur disa. Princat britanikë William dhe Harry kanë kaluar gjithashtu – një mbret i ardhshëm që i bën nderime një mbreti të së kaluarës.

Kadillakët rozë
Elvisi bleu Cadillac-in e tij të parë në vitin 1955. Ai u shkatërrua nga një zjarr, kështu që bleu një tjetër. Kjo iu dha hua një miku kur ai u përmirësua në një model më të ri. Pasi miku mbaroi me të, Cadillac rozë u kthye në Graceland, ku mbetet i ekspozuar edhe sot e kësaj dite.

Zakonisht, makina qëndron në muzeun e automjeteve. Në një moment ai ishte parkuar përpara, i shfaqur dukshëm, për vizitën e presidentit të atëhershëm George W. Bush dhe kryeministrit japonez Junichiro Koizumi. Ka shkronjën E të qëndisur në sedilje në anën e shoferit.

Muzeu i Automjeteve
Mbreti i personalizimit nuk mund të zotëronte vetëm ndonjë makinë të vjetër, dhe kështu automjetet e tij janë një pamje për t’u parë. Kjo është arsyeja pse Graceland ka një muze automobilistik. Brenda, ju mund të gjeni thesare të tilla si limuzina e tij Mercedes, e cila ka një telefon makine Motorola – një gjetje e rrallë në një makinë të asaj moshe!

Jeep-i i Elvisit gjithashtu ka vendin e krenarisë. Po, është rozë. Rozë e nxehtë, rozë e zbehtë, rozë në rozë, me vija rozë. Dhe disqe rozë. Megjithatë, duket se ai nuk gjeti dikë që të bënte goma rozë! Epo, të paktën përputhen me timonin e zi.

Muri i Arit
Nëse dëshironi të mbeteni të impresionuar, atëherë Graceland është vendi për ju. Megjithatë, edhe disa nga dhomat më të shkëlqyera atje zbehen në normalitet kur krahasohen me tiparet më të mrekullueshme që strehon rezidenca. Merrni murin e arit, për shembull.

Elvis bëri qindra regjistrime dhe gati 200 prej tyre u certifikuan nga RIAA. 101 disqe ari, 57 platin dhe 25 multi-platin, për të qenë të saktë. Dhe secili prej tyre është varur me kujdes në mur në një shfaqje të jashtëzakonshme suksesi. Ju gjithashtu mund të zbuloni se çfarë dëgjonte mbreti në kohën e tij të lirë, pasi koleksioni i tij muzikor është gjithashtu i ekspozuar.

Suit Up
Asnjë koleksion i Elvisit nuk do të ishte i plotë pa të paktën një jumpsuit të veshur me tegela. Dhe Graceland ka shumë më tepër se vetëm ky. Atyre u mungon kostumi i tij Blue Armadillo sepse është shitur privatisht. Në vitin 2017, Graceland mbajti një ankand kujtimesh dhe ai artikull u shit për një çerek milioni dollarë!

Koncepti i jumpsuit ishte një dhuratë nga perëndia për groover-in ikonë. Ai ishte i famshëm për lëvizjet e tij të vallëzimit, dhe kostumet e mrekullueshme të dizajnuara nga Bill Belew i mundësonin atij të shprehte maksimumin e aftësisë së tij, dhe të ishte ende në gjendje të lëvizte dhe të bënte ato lëvizje që i bënin fansat e tij të çmendeshin.

Shtëpia ku u rrit
Mami dhe babi kishin gjetur vendin e përsosur për djalin e tyre, por shtëpia nuk ishte plotësisht e gatshme për klanin Presley. Elvis shpenzoi më shumë për rinovimin e vendit sesa për blerjen e tij në fillim. Në kohën kur ai mbaroi, shtëpia 10,000 metra katrorë ishte një rezidencë 17,000 metra katrorë.

Tani, ndërtesa kishte tetë dhoma gjumi dhe ishte mjaft e madhe për të akomoduar të gjithë familjen. Prindërit, hallat dhe kushërinjtë iu bashkuan këngëtarit në periudha të ndryshme dhe Graceland u bë një shtëpi familjare plot të qeshura dhe dashuri.

Një gropë parash
Graceland, me gjithë shkëlqimin dhe bukurinë e tij, është një vend i mahnitshëm. Problemi ishte se erdhi me një faturë të mahnitshme për t’u drejtuar, siç zbuloi Priscilla kur u bë ekzekutorja e pasurisë për vajzën e saj dhe të Elvisit, Lisa Marie. Pa pagat e majme të Elvisit, Priscilla u përball me perspektivën e shitjes së shtëpisë së familjes.

Pasuria kushtonte gjysmë milioni dollarë në vit për t’u mirëmbajtur, dhe Priscilla nuk i kishte ato lloj parash. Trashëgimia e Lisa Marie ishte tashmë në një milion dollarë. Diçka radikale duhej bërë. Priscilla mori gjurmët e saj nga rezidenca të tjera të famshme dhe hapi Graceland për publikun.

Masat e mbledhura
Doli të ishte ideja më e mirë që Priscilla-s i kishte ardhur ndonjëherë. Fansat u dyndën në vendin e shtëpisë së idhullit të tyre të dashur. Në vitin 2016, pas 34 vitesh biznes, Graceland mirëpriti vizitorin e saj të 20 miliontë. Çdo vit zhvillohen evente të veçanta, të cilat sjellin mijëra turistë duke nderuar jetën dhe veprën e muzikantit të ndjerë.

Lisa Marie shpejt erdhi në trashëgiminë e saj. Në vitin 2005, ajo shiti 85% të Elvis Presley Estate një kompanie argëtimi, e cila është e pajisur mirë për të bërë edhe më shumë nga Graceland. Gjithnjë e më shumë atraksione janë shtuar gjatë viteve, duke përfshirë avionët privatë të Elvisit.

Grabitja e varrit
Elvisi jetoi dhe vdiq në Graceland. Ai e donte vendin dhe ishte me vend që të varrosej atje, nën tokën ku ai ndërtoi jetën e tij, i rrethuar nga familja. Megjithatë, ligjet e zonave nuk kanë ndjenjën e ndjeshmërisë dhe mbetjet njerëzore duhet të varrosen në varreza.

Megjithatë, nuk kaloi shumë kohë dhe pati telashe. Grabitësit e varreve u futën në varreza dhe u përpoqën të vidhnin arkivolin e Elvisit! Kjo e bëri punënn. Ligjet u hoqën për familjen Presley dhe Elvis u rivarros në kopshtin e meditimit në Graceland, ku kaloi shumë orë duke reflektuar mbi jetën e tij.
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here