15.5 C
Tirana, AL
Monday, February 26, 2024
Kreu Etiketimet #histori

Etiketim: #histori

Njeriu që mbijetoi më shumë se një dekadë në koma u...

Një burrë i cili ishte i ‘mbyllur’ brenda trupit të tij për vite me rradhë, ndërkohë që ishte ende në gjendje të dëgjonte, të...

9 sekrete që fshihen pas logove të famshme

Shumë nga logot e njohura që shohim pothuajse çdo ditë kanë një origjinë mistike. Në disa logo mund të shihni mesazhet dhe simbolet e...

5 sëmundje të epokës viktoriane që janë kthyer në Perëndim

Ja pse sëmundjet dikensiane po rikthehen shumë vite pasi u zhdukën. Lebra endemike në Florida, kërcënimi i dhjetëra mijëra rasteve të fruthit në Londër dhe...

Gjithçka mbi jetën e Priscilla Presley

Lisa Marie Presley vdiq në janar 2023 në moshën 54-vjeçare pas arrestit kardiak. Le të përmbledhim jetën e nënës së saj. Elvis dhe Priscilla Presley...

“Gëzuar Krishtlindjet”: 30 vjet nga SMS-ja e parë

SMS-ja po feston ditëlindjen e saj të 30-të - mesazhi i parë i shkurtër u dërgua në një telefon celular nga një inxhinier i...

Sot në këtë ditë: Klonimi i deles Dolly

Më 22 shkurt 1997, një grup shkencëtarësh britanikë në Institutit Roslin pranë Edinburgh, bënë të mundur klonimin e deles Dolly, kloni i parë i...

Sot në histori: Vdes autorja e “Të vrasësh zogun përqeshës”

Harper Lee, romani i së cilës u bë një institucion kombëtar dhe teksti përcaktues mbi problemet racore të thella të jugut amerikan, vdiq në...

Sot në histori: Zbulohet Plutoni nga Clyde Tombaugh

Duke përdorur një teleskop 13 inç (33 cm) në Observatorin Lowell në Flagstaff, Arizona, Clyde W. Tombaugh, një amerikan 24-vjeçar pa asnjë trajnim zyrtar...

Sot në histori: Pushteti i Kubës merret nga Fidel Castro

Pasi mposhti forcat e diktatorit gjeneral Fulgencio Batista, Fidel Castro u bë kryeministër i Kubës në këtë ditë në 1959 dhe e transformoi vendin...

Sot në histori: Shkatërrohet USS Maine, e cila u bë shkak...

Më 15 shkurt 1898, një shpërthim me origjinë të panjohur fundosi luftanijen U.S.S. Maine në portin e Havanës, Kubë, duke vrarë 266 nga 354...

Sot në histori: Spitali i parë në Shtetet e Bashkuara,...

Spitali i Pensilvanisë u themelua në vitin 1751 nga Dr. Thomas Bond dhe Benjamin Franklin "për t'u kujdesur për të sëmurët e varfër dhe...

Sot në histori: Kampioni i shahut Garry Kasparov mund kompjuterin Deep...

Në këtë ditë të vitit 1996, kampioni botëror i shahut, Garry Kasparov, fitoi një ndeshje me gjashtë raunde kundër Deep Blue, një kompjuter shahu...

Sot në histori: Marisë, Mbretëreshës së Skocisë, i pritet koka

Pas 19 vitesh burgim, Marisë, Mbretëreshës së Skocisë, i pritet koka në Kështjellën Fotheringhay në Angli, për bashkëpunimin e saj në një komplot për...

Sot në histori: Në 1996 prodhohet artificialisht koperniciumi

Fizikani gjerman Peter Armbruster dhe skuadra e tij sintetizuan elementin kimik 112, një element i rëndë që më vonë u quajt kopernicium (Cn). Në...

Sot në histori: “Pushtimi Britanik” filloi me mbërritjen e Beatles në...

“Pushtimi Britanik” filloi kur Beatles zbarkuan në qytetin e Nju Jorkut këtë ditë në vitin 1964, dhe dy netë më vonë, ndërsa Beatlemania pushtoi...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!