Gratë detyrohen të bëjnë seks për të mbijetuar

Një figurë e vogël femërore hyn në oborrin e ndriçuar me shkëlqim, duke tërhequr poshtë gjunjëve një fustan blu me temë Disney dhe duke larguar mushkonjat.

Me një psherëtimë ajo shpreh zhgënjimin e saj që në shtëpinë publike të improvizuar ka hyrë një gazetare dhe jo një kliente.

Shtëpia publike është e vendosur në një ndërtesë të zymtë buzë rrugës në Katunayake, një zonë industriale e papërshkrueshme pranë Aeroportit Ndërkombëtar Bandaranaike të Colombo. Një ish-ushtar qëndron roje në hyrje, ku një tabelë e reklamon objektin si një banjë ajurvedike.

Çdo ditë, Kalyani, 33 vjeç, merr disa klientë pas një perde jeshile në një shtrat të improvizuar. Pasi trimëria e saj fillestare u qetësua, ajo ndan me nervozizëm gjendjen e saj: “Politika e dobët më ka shkatërruar jetën dhe kjo është shpresa ime e vetme për të vënë ushqimin në tryezë për fëmijët e mi“.

Për dy javët e fundit, ajo ka shitur seks për të mbijetuar, pasi Sri Lanka po përballon një nga krizat më të këqija ekonomike në botë.

Dhe, ajo nuk është e vetme. Ka pasur një rritje prej 30% të grave që i bashkohen industrisë së seksit në Colombo që nga janari, sipas Lëvizjes Stand Up Lanka (SUML), grupi kryesor i advokimit në vend për punonjëset e seksit.

Ashila Dandeniya, drejtoresha ekzekutive e SUML, tha: “Ato janë të dëshpëruara për të mbështetur fëmijët, prindërit apo edhe vëllezërit e motrat e tyre. Është një nga profesionet e pakta të mbetura në Sri Lanka që ofron shumë para të shpejta. Por pak e dinë se ku po hyjnë.”

Sri Lanka po shkon në mënyrë të rrezikshme në prag të kolapsit total. Ka mungesa kronike në mbarë vendin për ushqime, ilaçe dhe karburant. Dhuna vdekjeprurëse kërcënon të shpërthejë sërish në çdo moment.

Nuk ka qenë gjithmonë kështu. Në vitin 2019, Sri Lanka u shpall nga Banka Botërore si një vend me të ardhura mesatare më të ulëta; një histori suksesi ekonomik në zhvillim.

Një pjesë e madhe e kësaj rrjedh nga një industri e lulëzuar e veshjeve dhe tekstilit që, në vitin 2019, eksportoi 4.4 miliardë paund mallra.

Fabrikat me staf kryesisht nga gra prodhonin prodhime për shumëkombëshe të mëdha, duke përfshirë Nike, Marks & Spencer dhe Gap.

Por gratë që punojnë në sektorin e veshjeve kanë tani paga ditore, rreth 1,000 rupi Sri Lanka (2.20 £), që janë bërë të pavlera për shkak të inflacionit jashtë kontrollit, i cili pritet të arrijë në 40%.

Padmini Weerasuriya, drejtoresha e Qendrës së Grave, një OJQ nga Sri Lanka që mbështet punëtorët e veshjeve, shpjegoi: “E gjithë industria e veshjeve është në rrezik. Kostoja e prodhimit është rritur gjithashtu dhe fabrikat kanë filluar të zvogëlojnë personelin e tyre. Ne mund të shohim deri në një milion njerëz, kryesisht gra, të përballen me papunësinë gjatë gjashtë muajve të ardhshëm nëse kriza ekonomike përkeqësohet siç pritet.”

Zonja Dandeniya përshkroi një “lëvizje të madhe” të grave në Colombo që nga janari, shumë prej të cilave kishin ardhur nga fshatrat e largëta të Sri Lankës. Shumica e grave kanë punuar më parë në fabrika të veshjeve.

Këto gra kanë punuar vetëm në industrinë e veshjeve për tërë jetën e tyre. Ata nuk kanë trajnim profesional për të gjetur punë të tjera,” shtoi ajo.

Mundësitë në bujqësi janë aktualisht të padisponueshme për gratë pasi rendimentet ranë deri në 50% vitin e kaluar dhe një pjesë e lartë e tokës bujqësore të vendit mbetet e papunë pasi familja qeverisëse e vendit ,Rajapaksa ndaloi papritur plehrat kimike në maj 2021.

Çdo ditë, dhjetëra gra të reja tani mbërrijnë në Colombo duke kërkuar punë. Rreth 1000 gra mblidhen në një portë të lartë argjendi në Katunayake, një vend i njohur për rekrutuesit.

Ato me fat do të gjejnë punë në një fabrikë ose në një kantier. Pjesa tjetër janë në shënjestër të tutorëve dhe zonjave, të cilat mund ta shfrytëzojnë lehtësisht dëshpërimin e tyre, shpjegoi zonja Dandeniya.

Shpesh, grave u thuhet se do të bëjnë masazhe jo-seksuale, por me të mbërritur në bordello kërcënohen dhe mashtrohen me punë seksuale.

Tutorët dihet gjithashtu se vizitojnë konviktet vetëm për gratë në periferi të Colombo-s dhe synojnë gratë e shtyra kohët e fundit në varfëri.

Prostitucioni mbetet i paligjshëm në Sri Lanka, kështu që bordelloja e zonjës Wickremanayake e tregton veten si një banjë ajurvedike: një vendstrehim që ofron trajtime holistike dhe tradicionale.

Policia ka dijeni për operacionin. Por Nayandini, zonja e shtëpisë publike, i jep rregullisht stacionit lokal shuma të mëdha rupi për të paguar shpenzimet e tyre mujore, gjithçka, nga energjia elektrike deri te faturat e restoranteve. Ndonjëherë, stafi detyrohet të bëjë seks me policët.

Sipas zonjës Silva, numri i klientëve ka rënë, pavarësisht rritjes së numrit të grave që punojnë në industri, për shkak të krizës ekonomike. Megjithatë, objekti ende tërheq rreth 10 klientë çdo ditë, zakonisht burra nga klasa e lartë e vendit.

Pushpakumari është femra më llafazane që punon në bordello dhe me lehtësi nxjerr një listë të klientëve të saj.

Kohët e fundit kishim një anëtar të famshëm të mafies në Colombo dhe pashë të gjitha plagët e tij nga plumbat. Unë kam pasur mjekë, avokatë dhe madje edhe priftërinj”, tha 21-vjeçarja.

Ka një profesor të vjetër dhe mezi ecën, por sa herë që vjen ai paguan për të kaluar kohë me të gjitha vajzat menjëherë.”

Megjithatë, rreziqet janë të dukshme. Një tjetër kolege e saj thotë se shumë prej grave janë sulmuar ose grabitur nga klientët e tyre. Një vrimë e hapur dhe e rrumbullakët në derën e përparme të bordello-s fajësohet për një sulm nga pronari i një shtëpie publike rivale.

Përkeqësimi i situatës ekonomike të grave gjithashtu i inkurajon ato që të angazhohen në seks të pambrojtur me kërkesë të klientëve të tyre, ndërsa disa thonë se shkëmbejnë seks me ushqim me shitësit vendas kur shtëpia publike është e qetë.

Pavarësisht nga një dëshpërim i tillë, Sri Lanka nuk e ka arritur ende fundin. Ranil Wickremesinghe, kryeministri i ri i vendit, paralajmëroi qytetarët që të përgatiten për “muajt më të vështirë të jetës së tyre” – çmimet e ushqimeve, karburanteve dhe ilaçeve pritet të rriten më tej.

Keqmenaxhimi i madh ekonomik nga Rajapaksas ka rezultuar që Colombo t’i detyrohet më shumë se 27 miliardë paund debitorëve dhe të ketë më pak se 1 milion £ në bankë. Thjesht nuk mund të përballojë të importojë një gamë të gjerë gjërash thelbësore.

Të paktën 14 barna që shpëtojnë jetë nuk janë të disponueshme, përfshirë vaksinat kundër tërbimit. Këtë javë, një baba i dy fëmijëve vdiq pranë Kolombos, pasi spitaleve iu mbarua një ilaç i zakonshëm i sulmit në zemër.

Pensionistët që dëshmuan pavarësinë e Sri Lankës nga Britania e Madhe në vitin 1948 po mbijetojnë me një grusht oriz në ditë dhe thonë se po vdesin ngadalë nga uria. Çmimi i ushqimeve bazë, si domatet dhe qepët, është rritur gjashtëfish që nga janari.

Mungesa e karburantit është aq e rëndë sa shkollat u mbyllën në mbarë vendin të premten për të ruajtur furnizimet e mbetura. Shoferët duhet të qëndrojnë në radhë jashtë pompave të karburantit deri në 24 orë, duke fjetur gjatë natës në automjetet e tyre, për të mbushur serbatorët e tyre.

Të martën, ndërsa qëndroja jashtë një stacioni karburanti në Katunayake, një ushtar dukshëm emocional i Sri Lankës, i vendosur aktualisht për të ruajtur paqen, u lut: “Çfarë do të bëhet me ne dhe vendin tonë?

Colombo i është drejtuar Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) për një paketë shpëtimi; ajo zyrtarisht dështoi në shlyerjen e borxhit të saj një javë më parë. Ndërsa FMN-ja mund të sjellë lehtësim afatgjatë, ka pak oreks të brendshëm për uljen afatshkurtër të kostove.

Ndërkohë, protestat antiqeveritare vazhdojnë të tërbohen në mbarë vendin dhe durimi është i pakët. Demonstruesit kanë arritur tashmë të bëjnë presion ndaj kabinetit të Sri Lankës për të dhënë dorëheqjen, duke përfshirë Mahinda Rajapaksa, ish-kryeministren.

Megjithatë, Gotabaya Rajapaksa, vëllai i tij, mbetet në pushtet si president dhe po refuzon të lëvizë pavarësisht thirrjeve mbarëkombëtare që ai të japë dorëheqjen.

Z. Wickremesinghe, zëvendësuesi i tij, ka qenë pesë herë kryeministër dhe shumë protestues antiqeveritar e shohin atë si një aleat historik të Rajapaksës.

Ushtria e Sri Lankës është vendosur në rrugë, e armatosur rëndë, pasi protestuesit antiqeveritar dogjën shtëpitë dhe bizneset e Rajapaksas dhe aleatëve të tyre më 9 maj si ndëshkim për një sulm pro-qeveritar ndaj demonstruesve paqësorë, dhuna kërcënon të shpërthejë në çdo moment.

Ndërkohë në Katunayake, telefoni i zonjës Silva nuk pushon kurrë së rëni. Me një buzëqeshje të hidhur, ajo thotë se kurrë nuk ka marrë kaq shumë telefonata nga gratë që kërkojnë të punojnë në industrinë e seksit.

Ajo tha: “Sapo më morrën dy vajza nga rruga në veriperëndim të Sri Lankës, të cilat kërkonin këtu. Ato thjesht nuk kanë asnjë mundësi për shkak të krizës. Vajzat që hyjnë në këtë industri janë njerëz të pafuqishëm, dhe unë po i mbaj larg rrugëve.”

Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here