Heronjtë e Ukrainës: Njerëzit e zakonshëm që luftojnë për jetën e tyre përballë agresionit rus

Në të gjithë Ukrainën, njerëzit e zakonshëm po marrin armët dhe po demonstrojnë trimëri mbresëlënëse përballë agresionit rus.

Ndërsa pushtimi vazhdon, me civilët në kryeqytet duke u nxitur nga zyrtarët ukrainas që të përgatisin kokteje molotov, ne po shohim shfaqjen e heroizmit të përditshëm – nga ushtarët që refuzojnë të tërhiqen në ishullin e gjarpërinjve te njeriu që hoqi dorë nga jeta e tij duke hedhur në erë një urë për të parandaluar një kalim rus.

Këtu, ne u bëjmë homazhe ukrainasve që luftojnë për jetën dhe liritë e tyre në mes të konfliktit:

Një grua ukrainase është filmuar duke shprehur zemërimin e saj ndaj ushtarit rus

Një grua ukrainase që i thotë një ushtari rus të fusë farat e lulediellit në xhepin e tij në mënyrë që lulet të rriten kur ai të vdesë në tokën e Ukrainës, është shfaqur si një nga skenat e jashtëzakonshme të kundërshtimit nga vijat e para të pushtimit rus.

Gruaja e paidentifikuar u filmua duke shprehur zemërimin e saj ndaj një ushtari që bllokonte një rrugë në një zonë rezidenciale të qytetit port të Henichesk në Ukrainën jugore, e cila, sipas raportimeve të mediave lokale, është pushtuar nga ushtria ruse që ka ngritur postblloqe.

Videoja e publikuar në Twitter nga llogaria “Ukraina World” tregon gruan duke qëndruar rreth një metër larg ushtarit të armatosur dhe duke kërkuar llogari me zemërim pse është atje.

“Ju jeni pushtues, jeni fashistë!” thotë ajo ndërsa ai përpiqet të pretendojë se është pjesë e një stërvitjeje ushtarake. Ajo shton: “Merri këto fara dhe futi në xhep që të paktën kur të vdesësh të mbijnë luledielli këtu.”

“Vendosi farat e lulediellit në xhep, të lutem. Ti do të pushosh këtu bashkë me farat. Ti erdhe në tokën time, a e kupton? Ju jeni pushtues. Ju jeni armiq.”

Luledielli janë lulja kombëtare e Ukrainës.

Tweet-i i videos u bë viral, me 88,000 pëlqime dhe më shumë se 27,000 retweet brenda pak orësh, dhe shumë bënë thirrje për të lavdëruar guximin e gruas.

“Ukrainasit janë të fortë,” komentoi një përdorues i Twitter. “Kjo grua është heroi im,” tha një tjetër.

13 rojet kufitare ukrainase u vranë duke refuzuar t’i dorëzoheshin marinës ruse

Një video rrëqethëse u shfaq nga ishulli i gjarpërinjve në Detin e Zi, ku një garnizon i tërë prej 13 rojesh kufitare ukrainase u vranë pasi refuzuan t’i dorëzoheshin Marinës Ruse.

Një ushtarak ukrainas transmetoi drejtpërdrejt sulmin në një klip të shkurtër prej disa sekondash, ku zhurma e armatimit të rëndë mund të dëgjohet në sfond përpara se të bjerë në tokë.

Ishulli i gjarpërinjve të vegjël, i njohur gjithashtu si ishulli Zmiinyi, është rreth 30 milje larg brigjeve të Ukrainës dhe shënon skajin e ujërave të tij territorialë.

Akti i fundit i rezistencës së garnizonit është bërë një thirrje për publikun pasi Volodymyr Zelensky, presidenti ukrainas, tha se ata “kishin vdekur heroikisht” ndërsa përpiqeshin të mbronin ishullin.

“Të gjithë rojet kufitare vdiqën heroikisht, por nuk u dorëzuan. Atyre do t’u jepet titulli Hero i Ukrainës pas vdekjes,” tha Zelensky.

Një klip më vete i audios, i postuar në Facebook nga Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të brendshëm ukrainas, duket se transmeton një shkëmbim midis një oficeri të marinës ruse dhe ushtarëve, në të cilin atyre u thuhet të dorëzohen për të “shmangur gjakderdhjen” ndërsa luftanija afrohet.

Në shkëmbimin audio, i cili nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur, oficeri rus thotë: “Kjo është një luftanije ushtarake. Kjo është një luftanije ushtarake ruse. Unë ju sugjeroj të lini armët dhe të dorëzoheni për të shmangur gjakderdhjen dhe viktima të panevojshme. Përndryshe, ju do të bombardoheni”.

Një ushtar ukrainas përgjigjet: “Anija luftarake ruse, shko ** veten”.

Shtetasi tenton të ndalojë një autokolonë të forcave ruse

Në ditën e dytë të luftimeve, një tjetër hero i paidentifikuar doli kur një shtetas ukrainas u përpoq të bllokonte kalimin e një kolone ruse.

Ai u filmua duke qëndruar përpara tankeve teksa po kalonin rrugën nëpër vend.

Vitaly Skakun, i cili dha jetën për të hedhur në erë urën Henichesky

Vitaly Skakun sakrifikoi jetën e tij për të hedhur në erë urën Henichesky afër Kievit, në një përpjekje për të bllokuar kalimin e ushtarëve rusë.

Z. Skakun i tha lamtumirë njësisë së tij pasi ai doli vullnetar për të shpërthyer urën, e cila ishte minuar.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here