23.5 C
Tirana, AL
Monday, May 20, 2024
Kreu Etiketimet #ukraina

Etiketim: #ukraina

Berlusconi fajëson Zelensky-n për luftën në Ukrainë

Kush është përgjegjës për luftën në Ukrainë? Jo Vladimir Putin por Volodymyr Zelensky, sipas ish-kryeministrit italian Silvio Berlusconi. “Gjithçka që duhej të bënte Zelensky ishte...

Ukrainë – Jeta në qytetin fantazmë të Kharkiv

Kur predhat ruse filluan të binin si shi mbi Saltivka në shkurt, jeta në blloqet e banesave të numëruara të lagjes u bë si...

Udhëheqësit e BE-së i japin Ukrainës dhe Moldavisë statusin e anëtarit...

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord në një samit të enjten për të bërë Ukrainën dhe Moldavinë kandidate për t'u bashkuar me bllokun, një veprim...

Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e G7 vendosin sanksione të rënda...

Presidenti Biden dhe liderët e G7-ës u takuan me Presidentin Zelenskyy të Ukrainës për të përforcuar angazhimin e përbashkët për të forcuar pozicionin e...

Pesë zhvillime kryesore pasi rusët u detyruan të tërhiqen nga zonat...

Trupat ruse po përgatiten për një sulm të madh në rajonin Luhansk të Ukrainës lindore, paralajmëruan zyrtarët të hënën mbrëma, duke kërkuar evakuim masiv. Megjithatë,...

Bota tmerrohet nga imazhet në Bucha

Dënimi global i Rusisë u rrit kur u shfaqën imazhe nga Bucha, një qytet në periferi të Kievit, që Ukraina tha se tregonte civilë...

Lajmet e fundit nga Ukraina: Zelensky i bën thirrje Papa Franceskut...

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky i ka bërë thirrje Papa Françeskut të ndërmjetësojë konfliktin, ndërsa shefi i financës gjermane propozoi një “Plan Marshall” për...

Ukraina duhet të pranojë se nuk do të jetë kurrë pjesë...

Volodymyr Zelensky tha se Ukraina duhet të pranojë se nuk do të bashkohet kurrë me NATO-n. Komentet e presidentit ukrainas ndezën spekulime se ai mund...

Lufta Rusi – Ukrainë: Çmimet e naftës po rriten dhe aksionet...

Çmimet e naftës u rritën dhe aksionet u fundosën gjatë tregtimit të ethshëm të hënën, pasi rreziku i një ndalimi të SHBA-së dhe Evropës...

Olena Zelenska, Zonja e Parë e Ukrainës, dhe arma e saj...

Është e qartë se gruaja e presidentit është e afërt me ata, jetët e të cilëve po shkatërrohen nga lufta – dhe rrjetet e...

Elon Musk bën rekomandimin i cili do të ketë efekt negativ...

Postimi i Musk në Twitter që bën thirrje për më shumë prodhim të karburanteve fosile u ripostua rreth 20,000 herë në 30 minuta. Bashkëthemeluesi dhe...

Thirrja e Zelensky-t për vullnetarë për të mbrojtur Ukrainën u mor...

Ambasadat e vendit kanë qenë të mbingarkuara nga njerëz që regjistroheshin për t'u bashkuar në luftën kundër Rusisë. Slavko, një 55-vjeçar ukrainas, pronar i një...

Çfarë do të thotë rënia e Khersonit për Ukrainën?

Mbrëmë vonë, forcat ruse pushtuan qytetin e parë të madh në Ukrainë. Pas disa ditë luftimesh, banorët e Khersonit dhe kryetari i saj u mposhtën. Trupat...

Ukraina dhe Rusia bien dakord për armëpushim të përkohshëm për të...

Ukraina dhe Rusia thuhet se kanë rënë dakord për një armëpushim të përkohshëm lokal në disa zona civile për të krijuar atë që ata...

Policia e Moskës arreston “kriminelët” e vegjël për vendosjen e luleve...

Pesë fëmijë të moshës 7 deri në 11 vjeç me shenja paqeje në duar mbahen për orë të tëra në rajon, ndërsa dy gra...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!