Hollanda sërish në “lock down”. Rregullat e reja

Shtetet në të gjithë Evropën filluan sërish të rivendosin masa më të ashpra për të frenuar një valë të re infeksionesh COVID-19 të nxitur nga varianti shumë i transmetueshëm i Omicron, me Holandën që kryeson rrugën duke vendosur një bllokim mbarëkombëtar.

Të gjitha dyqanet, baret dhe restorantet jo thelbësore në Holandë do të mbyllen deri më 14 janar duke filluar nga dita e dielë, tha kryeministri në detyrë Mark Rutte në një konferencë shtypi të organizuar me nxitim të shtunën mbrëma. Shkollat dhe universitetet do të mbyllen deri më 9 janar, tha ai.

Kushtet e bllokimit përfshijnë gjithashtu festimeve private, të cilat me siguri do të provojnë një zhgënjim të madh. Banorëve do t’u lejohen dy vizitorë, përveç Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, kur do të lejohen katër, sipas Rutte.

Nuk janë vetëm holandezët që kërkojnë të ngadalësojnë përhapjen e Omicron. Ministrat e alarmuar në Francë, Qipro dhe Austri shtrënguan kufizimet e udhëtimit. Parisi anuloi fishekzjarrët e Vitit të Ri. Danimarka ka mbyllur teatrot, sallat e koncerteve, parqet argëtuese dhe muzetë. Irlanda vendosi një orë 20:00. Shtetrrethimi në bare dhe frekuentim i kufizuar në ngjarje të brendshme dhe të jashtme.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here