Irani var një protestues në ekzekutimin e parë të njohur në lidhje me demonstratat masive

Irani ka ekzekutuar një burrë për plagosjen e një oficeri paraushtarak në ekzekutimin e parë të njohur të lidhur me protestat që kanë përfshirë vendin që nga shtatori, njoftoi media shtetërore të enjten.

Mizan Online, një agjenci lajmesh e lidhur me gjyqësorin e Iranit, dhe agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Tasmin, të dy e quajtën protestuesin si Mohsen Shekari. Ai thuhet se u dënua për “shpalljen e luftës kundër Zotit” për therjen me thikë të një anëtari të forcës paraushtarake Basij në një protestë në Teheran më 23 shtator.

Shekari u dënua me vdekje më 23 tetor dhe u ekzekutua me varje mëngjesin e së enjtes, sipas Mizan Online. Ishte ekzekutimi i parë i lidhur me protestat që u raportua publikisht nga media shtetërore.

Irani Human Rights, një organizatë jofitimprurëse e të drejtave që ka anëtarë brenda dhe jashtë vendit, ka bërë thirrje për një përgjigje të fortë ndërkombëtare ndaj ekzekutimit.

Ekzekutimi i tij duhet të përballet me kushtet më të forta të mundshme dhe me reagime ndërkombëtare. Përndryshe, ne do të përballemi me ekzekutime të përditshme të protestuesve që po protestojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut”, tha drejtori i grupit Mahmood Amiry-Moghaddam për CNN.

Amiry-Moghaddam tha se Shekari u ekzekutua pa ndonjë proces të rregullt ligjor ose pa akses tek një avokat i zgjedhur prej tij në një “gjykim të shfaqjes” nga Gjykata Revolucionare.

Ish-presidenti i Iranit, Mohammad Khatami, i kërkoi të martën qeverisë aktuale që të jetë më e butë me protestuesit.

Në një mesazh përpara Ditës së Studentëve më 7 dhjetor – që shënon përvjetorin e vrasjes së tre studentëve të universitetit nga policia iraniane nën regjimin e Shah Mohammad Reza Pahlavi në vitin 1953 – ish-udhëheqësi reformist tha se qeveria duhet të dëgjojë demonstruesit përpara se të jetë shumë vonë.

Figura të tjera publike iraniane gjithashtu i kanë bërë thirrje së fundmi qeverisë që të ndërmarrë veprime për të dëgjuar dhe mbrojtur protestuesit.

Kleriku i shquar sunit iranian Molavi Abdolhamid Ismaeelzahi i bëri thirrje të martën gjyqësorit të vendit që të hetojë dhe ndjekë penalisht individët që abuzojnë me gratë në burgje.

Disa iranianë janë dënuar me vdekje me ekzekutim gjatë protestave mbarëkombëtare, të cilat u shkaktuan nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini pasi ajo u kap nga policia morale e shtetit për dyshimin se nuk e mbante hixhabin siç duhet.

Vdekja e saj preku një nerv në Republikën Islamike, me figura të shquara publike që dolën në mbështetje të lëvizjes, duke përfshirë aktoren e lartë iraniane Taraneh Alidoosti. Që atëherë, protestat janë bashkuar rreth një sërë ankesash me regjimin autoritar.

Sipas Amnesty International, që nga nëntori, autoritetet iraniane po kërkojnë dënimin me vdekje për të paktën 21 persona në lidhje me protestat.

Të paktën 458 njerëz janë vrarë në trazirat që nga shtatori, sipas Human Rights Iran me qendër në Norvegji.

Që nga fillimi i demonstratave, autoritetet kanë nisur një goditje vdekjeprurëse, me raporte për ndalime të detyruara dhe abuzime fizike që janë përdorur për të shënjestruar grupin e pakicës kurde të vendit.

Në një hetim të fundit të CNN, dëshmitë e fshehta zbuluan dhunë seksuale kundër protestuesve, përfshirë djem, në qendrat e paraburgimit të Iranit që nga fillimi i trazirave.

Ndërkohë, Udhëheqësi Suprem i Iranit ka lavdëruar Basij – një krah i Gardës Revolucionare të Iranit – për rolin e tij në goditjen, duke e përshkruar lëvizjen e protestës si “rebelë” dhe “banditë” të mbështetur nga forcat e huaja.

Në fund të nëntorit, Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut tha se Irani ishte në një “krizë të plotë të të drejtave të njeriut” dhe bëri thirrje për një hetim të pavarur për shkeljet e të drejtave të njeriut në vend.

Burimi: CNN
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here