Cili është “Personi i Vitit” sipas Financial Times?

Presidenti i Ukrainës mishëron qëndrueshmërinë e popullit të tij dhe është bërë një standard i demokracisë liberale.

Nëntë muaj në një luftë brutale për mbijetesë kombëtare kundër pushtuesve rusë, Volodymyr Zelenskyy duket i lodhur, me rrathë të errët poshtë syve. Ajo që ai do të donte të bënte në vend që të përballej me një pushtues të pamëshirshëm është të peshkonte me djalin e tij. “Unë thjesht dua të kap një krap në lumin Dnipro,” tha ai.

Për një shije të jetës normale, presidenti i pazakonshëm mund të ketë ende një pritje të gjatë, pavarësisht nga vargu befasues i sukseseve në fushën e betejës për forcat e Ukrainës. Por mesazhi popullor është karakteristik për një lider që ende e përshkruan veten si një njeri me shije modeste dhe një ndjenjë të thellë humanizmi, cilësi që i kanë dhënë atij admirimin e ukrainasve dhe mbështetësve të tyre jashtë vendit.

Është imazhi i pasqyrës së djaloshit të zakonshëm imagjinar të kthyer në president që ai luajti në një serial televiziv satirik dhe e ngriti famën e tij në qiell. Është gjithashtu antiteza e presidentit rus Vladimir Putin, i fshehur në Kremlin, obsesioni i të cilit për rindërtimin e një perandorie i ka kushtuar dhjetëra, ndoshta qindra, mijëra jetë.

I perceptuar nga shumë ukrainas përpara pushtimit të shkurtit si një shaka që i kishte ndodhur vendit të tyre, një amator që përpiqet të përballet me sfidën e postit të lartë, 44-vjeçari Zelenskyy ka fituar një vend në histori për shfaqjen e tij të jashtëzakonshme të lidershipit dhe qëndrueshmërisë.

Ukraina befasoi botën duke shmangur sulmin rus në Kiev dhe me kundërsulmimet e saj në provincat Kharkiv dhe Kherson. Ajo ka rimarrë gjysmën e territorit që trupat e Moskës kishin pushtuar këtë vit. Forcat e Zelenskyy-t tani po ecin përpara në jug dhe në lindje, edhe me fillimin e dimrit, me synimin për të çliruar të gjithë territorin ukrainas, duke përfshirë rajonin e Donbasit dhe Krimenë.

Ashtu si Winston Churchill shkoi në radio për të mbledhur vendin e tij gjatë Blitz-it, Zelenskyy ka përdorur mediat sociale për të bërë fushatë të pamëshirshme për mbështetjen ushtarake dhe financiare perëndimore, duke e kthyer gjendjen e vështirë të popullit të tij në levë morale mbi udhëheqësit në Evropë dhe SHBA. Ai i ka bindur evropianët që të përballojnë kostot e mëdha të qëndrimit ndaj Putinit dhe t’i ofrojnë Kievit një rrugë drejt anëtarësimit në BE.

Gjatë rrugës, ai është bërë një bartës standard i demokracisë liberale në garën më të gjerë globale me autoritarizmin që mund të përcaktojë rrjedhën e shekullit të 21-të.

Zelenskyy ka arritur gjithashtu të mishërojë guximin dhe qëndrueshmërinë e popullit ukrainas në luftën e tyre kundër agresionit rus. Është për këto arsye që Financial Times ka zgjedhur Zelenskyy si personin e vitit.

Në një intervistë me Financial Times, Zelenskyy kujton ditët e para të pushtimit dhe thotë se nuk është vërtet i guximshëm: “Unë jam më i përgjegjshëm se sa i guximshëm. . . Unë thjesht e urrej të zhgënjej njerëzit.”

Shefi i fuqishëm i shtabit të Zelenskyy, Andriy Yermak, kujton se si tre vjet më parë ai i tha një grupi gazetarësh perëndimorë se “presidenti ynë do të jetë lideri më i famshëm dhe më i fortë i kohës së tij“. Ai shton: “Nuk do të them që ju thashë, por kisha të drejtë”.

Një telefonatë e vështirë
Vendimi i Zelenskyy për të qëndruar në Kiev në fillim të pushtimit në vend që të pranonte ofertën e SHBA-së për evakuim ishte një nga momentet më të rëndësishme në luftë, duke nxitur ushtrinë e Ukrainës dhe popullin e saj për të rezistuar. Ishte një surprizë për ukrainasit dhe aleatët perëndimorë, të cilët kishin pritshmëri të ulëta nga liderët politikë të vendit.

Pak ditë para pushtimit, Zelenskyy dukej se mohonte perspektivën e një sulmi gjithëpërfshirës rus ndaj vendit të tij. “Unë jam presidenti i Ukrainës dhe jam i bazuar këtu dhe mendoj se i di më mirë detajet këtu”, u tha ai gazetarëve pasi foli me presidentin amerikan Joe Biden.

Kur pushtimi filloi 10 ditë më vonë, ishte e paqartë nëse Zelenskyy do të mbijetonte atë ditë. Ai ishte duke fjetur pranë gruas së tij, Olena Zelenska, në pallatin presidencial në Kiev, ndërsa raketat e para goditën dhe tanket ruse kaluan përtej kufirit. Rusia, do të thoshte më vonë presidenti, e kishte shënuar atë “objektivin numër një” dhe familjen e tij “objektivin numër dy“.

Ndërsa Olena dhe fëmijët e tyre u evakuuan në një vend të panjohur, presidenti u zhvendos me stafin dhe truprojat në një bunker nëntokësor në pallat. Menjëherë pas kësaj, forcat speciale ruse u hodhën me parashutë. Bashkëpunëtorët lokalë, të cilët ishin infiltruar në radhët e shërbimit të sigurisë ukrainase dhe ishin zhvendosur në heshtje në shtëpitë e sigurta afër lagjes së qeverisë, u përpoqën të sulmonin zyrën e tij. Ata ishin të pasuksesshëm, por ishte një veprim që i zuri ngushtë.

Udhëheqësit e BE-së u tmerruan kur Zelenskyy u tha atyre me lidhje video se mund të ishte hera e fundit që ata e shihnin atë të gjallë. Por më vonë atë natë Zelenskyy, duke qëndruar në ambient të hapur pranë zyrës presidenciale dhe i rrethuar nga këshilltarët e tij më të afërt, dërgoi një mesazh me video selfie që miliona ukrainas kishin dashur ta dëgjonin: “Presidenti është këtu. Ne jemi të gjithë këtu. Ushtarët tanë janë këtu.”

Nëntë muaj më vonë, forcat ruse janë larguar prej kohësh nga Kievi – megjithëse ato vazhdojnë të kërcënojnë kryeqytetin me sulme javore me raketa kundër rrjetit të energjisë, duke zhytur miliona në errësirë. Në pallatin presidencial, askush nuk po rrezikon: pozicionet e qitjes me thasë rëre janë vendosur përgjatë korridoreve sikur forcat speciale ruse mund të sulmojnë përsëri ndërtesën.

Jeta imiton artin

Zelenskyy lindi në një familje ukrainase-hebre në Kryvyi Rih, një qytet prodhues çeliku në Ukrainën jug-qendrore. Në vitet 1990 post-sovjetike, ishte një lloj vendi ku një i ri si Zelenskyy duhej të bënte fatin e tij, por edukimi i tij ishte relativisht i rehatshëm. Nëna e tij është inxhiniere dhe babai i tij profesor i shkencave kompjuterike. Ai ishte i përkëdheluri i mësuesve në shkollë, tha ai, sepse ishte shumë i besueshëm dhe qesharak. “Të gjithë më donin. Unë isha energjia e çdo grupi”, tha ai.

Zelenskyy u takua me Olenën në shkollë dhe u afruan në universitet, ku ai studioi drejtësi dhe ajo studionte arkitekturë. Ata formuan një trupë komediane dhe kompani prodhimi jashtëzakonisht të suksesshme. I emëruar sipas distriktit ku ata u rritën, Kvartal 95, grupi bëri turne në Ukrainë dhe Rusi, përpara se të prodhonte një serial televiziv hit që nisi karrierën e Zelenskyy në politikë.

Ai shpalli kandidimin e tij presidencial në natën e Vitit të Ri në 2018, me një platformë anti-qeveritare dhe kundër korrupsionit jashtëzakonisht të ngjashme me atë të personazhit që luajti në TV. Më pak se katër muaj më vonë, ai mundi presidentin aktual Petro Poroshenko me një fitore dërrmuese, duke fituar me 73% të votave.

Fillestari politik trashëgoi një vend që kishte qenë në luftë me Rusinë që kur ajo pushtoi për herë të parë në 2014 dhe ai u zotua të sillte paqen. Ukrainasit, të lodhur nga premtimet e thyera të Poroshenkos dhe qëndrimi militant, e panë Zelenskyy, një rusishtfolës që supozohej se shihej më pozitivisht në Moskë, si dikush që mund të ishte në gjendje të arrinte një marrëveshje për t’i dhënë fund gjakderdhjes. Putini doli se nuk ishte i hapur për asnjë kompromis.

Në fronte të tjera, rekordi i Zelensky gjatë dy viteve të para e gjysmë të presidencës së tij ishte i përzier në rastin më të mirë. Ai kaloi reforma të rëndësishme, duke përfshirë shitjen e tokës, por bëri pak përparim në trajtimin e korrupsionit ose reduktimin e ndikimit të oligarkëve të Ukrainës.

Ai qeveriste nëpërmjet një klike të vogël togerësh të besuar, por shpesh të pakualifikuar, shumë prej tyre miq ose bashkëpunëtorë të vjetër nga karriera e tij në biznes. “Ka shumë njerëz të çuditshëm rreth tij, shumë vendime të çuditshme,” tha një ish-anëtar i qeverisë së tij.

Disa e akuzuan Zelensky për një brez autoritar. Ai shkarkoi zyrtarët për dështimin për të prodhuar rezultate të menjëhershme. Një ligj anti-oligark i miratuar në vitin 2021, edhe pse ndoshta me qëllim të mirë, në fakt i dha presidentit kompetenca arbitrare për të ndjekur hakmarrje personale ose politike. Përpjekja e tij për të ndjekur penalisht për tradhti paraardhësin e tij Poroshenko, një manjat i ëmbëlsirave, u denoncua nga kryeqytetet perëndimore.

Edhe disa nga stafi i Zelenskyy pranojnë se ai mund të jetë me lëkurë të hollë. Ai vetë thotë një gjë që ka mësuar që nga shkurti është “mos u ofendoni nga gjërat e vogla“. Diplomatët që kanë ndjekur presidencën e tij thonë se ai nuk u beson motiveve perëndimore dhe ende i frikësohet tradhtisë.

Fati na ka zgjedhur
Dyshimet rreth përshtatshmërisë së Zelenskyy për të udhëhequr kombin e tij në luftë u zhdukën me sulmin e Rusisë. Presidenti dukej se hyri në një rol të ri – së bashku me veshjen e re kaki.

Iuliia Mendel, e cila shërbeu si sekretare e shtypit e Zelenskyy, thotë se atij i mungonte përvoja dhe disiplina për të qenë një udhëheqës i madh në kohë paqeje, por ishte më i përshtatshëm për të udhëhequr gjatë trazirave të luftës. “Ai është një person i kaosit,” tha ajo. “Në luftë është kaos. Ai ndihet si në shtëpinë e tij.”

Ruslan Stefanchuk, kryetar i parlamentit ukrainas dhe një aleat i ngushtë politik, vuri në dukje ndryshimin në mbledhjen e parë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes më 24 shkurt. “Ai ishte në një humor shumë, shumë, do të thoja, luftarak. Dhe ai tha, shikoni, historia na ka zgjedhur. Fati na ka zgjedhur. Dhe tani ne duhet të jetojmë me këtë.”

Nuk ishte vetëm ushtria që duhej të mobilizohej, por i gjithë shteti. Zelenskyy racionalizoi vendimmarrjen midis zyrës së tij, qeverisë dhe parlamentit. Ai gjithashtu mësoi të merrte vendime me shpejtësi, duke e identifikuar atë si çelësin e suksesit dhe të delegonte detyra, duke u besuar të tjerëve për t’i kryer ato. Vendimet operacionale iu lanë komandantëve ushtarakë, duke i lejuar forcave fleksibilitetin për të reaguar shpejt ndaj kushteve në fushën e betejës.

Por janë komunikimet e pafundme të Zelenskyy ato që kanë qenë më të shquara. Video-mesazhet e tij të natës dhe postimet në Telegram kanë qenë një tonik për një popullsi të lodhur. Një mesazh drejtuar Moskës në shtator – “Pa dritë apo pa ty? Pa ty” – u kthye në një thirrje në rrjetet sociale për shumë ukrainas.

Zelenskyy u është drejtuar parlamenteve, konferencave dhe ngjarjeve të panumërta – nga çmimet Grammy deri te Festivali Glastonbury. Çdo herë ai ia ka përshtatur mesazhin audiencës, shpesh duke u bërë thirrje zemrave dhe mendjeve të njerëzve mbi qeveritë e tyre. Ai e ka përdorur foltoren e tij për të shtyrë – dhe ndonjëherë turpëruar – qeveritë që të ofrojnë sasi të mëdha armësh.

Në një fjalim në Bundestag në mars, ai kundërshtoi liderët gjermanë për vendosjen e interesave të tyre ekonomike përpara sigurisë, duke thënë se ata po i shtonin gurë Murit të ri të Berlinit që Rusia po ndërtonte në të gjithë Evropën. Zyrtarët perëndimorë me raste zbuluan se marrëveshjet e diskutuara privatisht u transmetuan menjëherë në mediat sociale nga presidenti ose stafi i tij, duke mos u dhënë partnerëve hapësirë për t’u tërhequr.

Komunikimi i tij rrallëherë ka shkuar keq, ndonëse ka qenë i grindur me disa aleatë. Një përjashtim nga mesazhet e sigurta të Zelenskyy ishte këmbëngulja e tij se një sulm me raketa që vrau dy persona në Poloni më 15 nëntor ishte vepër e Rusisë. Megjithëse zyrtarët polakë dhe amerikanë thanë se kishte të ngjarë të kishte qenë një raketë kundërajrore ukrainase, Zelenskyy e quajti atë një “përshkallëzim shumë të rëndësishëm” që kërkonte një përgjigje aleate – duke e vënë atë në kundërshtim me Uashingtonin, Varshavën dhe kryeqytetet e tjera evropiane të shqetësuara për të mos u zhytur në luftë.

Një udhëheqës në kohë paqeje?
Mundimi i Ukrainës nuk ka mbaruar. Dëbimi i trupave ruse nga rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia në jug do të jetë mjaft i vështirë, e lëre më nga pozicionet e mbrojtura mirë në Donetsk, Luhansk dhe Krime, zona të pushtuara për tetë vjet.

Megjithatë, ukrainasit tashmë po debatojnë nëse lideri i tyre, ashtu si paraardhësi i tij i shquar britanik, mund të jetë njeriu i duhur për një luftë të mbijetesës kombëtare, por njeriu i gabuar për paqen që pason.

Fitorja nuk do t’i takojë vetëm presidentit të Ukrainës. Disa ukrainas po bëjnë emër në luftë dhe kanë ambicie politike. Mobilizimi i habitshëm i shoqërisë civile ukrainase që nga shkurti mund të pritet ta bëjë vendin më kërkues ndaj liderëve të tij.

Kur luftimet përfundimisht të marrin fund, Zelenskyy do të përballet me pyetje të vështira në lidhje me dështimin për të përgatitur mjaftueshëm Ukrainën për një pushtim të plotë. Shërbimet e sigurisë nuk hodhën mina apo hodhën në erë ura përgjatë vijave të sulmit të Rusisë nga veriu dhe jugu, duke bërë që pjesë të mëdha të territorit të kapeshin shpejt dhe lehtë nga trupat e Putinit.

Zelenskyy thotë se pavarësisht paralajmërimeve publike nga zyrtarët perëndimorë, Kievit nuk iu dha asnjëherë inteligjenca mbi të cilën mund të vepronte për sulmin e afërt rus.

Askush nuk na tregoi material specifik duke thënë se do të vinte nga ky apo ai drejtim,” tha ai.

Zelenskyy u përpoq vazhdimisht të telefononte Putinin në prag të pushtimit. Ai donte t’i thoshte se do të ishte një “gabim i madh, një tragjedi e madhe“, por udhëheqësi rus nuk i pranoi thirrjet e tij. “Ne po luftojmë kundër njerëzve të çmendur”, tha Zelenskyy për udhëheqjen ruse. Ai është i bindur se Ukraina duhet të çlirojë të gjitha territoret e saj nga pushtimi rus, përndryshe lufta thjesht do të rifillojë në një datë të mëvonshme.

Por suksesi i kundërsulmimeve të Ukrainës do të varet nga sasia e armatimit të avancuar që mbështetësit e saj dhe, mbi të gjitha, SHBA-ja janë të gatshme të ofrojnë.

Interesat e Kievit dhe të perëndimit mund të ndryshojnë. Vdekja, shkatërrimi dhe zemërimi për krimet ruse të luftës kanë ngurtësuar opinionin publik ukrainas kundër kompromiseve me Moskën. Disa aleatë kanë frikë se një përpjekje e Ukrainës për të rimarrë Krimenë mund të çojë në një përshkallëzim të rrezikshëm nga Putini, ndoshta me armë bërthamore.

Tashmë ka thirrje të zbehta për negociata me Rusinë, apele që Zelenskyy i refuzon. “Bota nuk është një mjek me përvojë të gjerë, nuk është doktor i Putinit dhe Putin nuk është një pacient i kësaj bote.”

Pavarësisht “të keqes absolute” të luftës së Rusisë, ish-aktori komik gjen ende momente për humor, ashtu si miliona ukrainas gjejnë ndihmë duke shpërndarë meme dhe shaka për sulmuesit e tyre rusë në mediat sociale. “Nëse ndonjëherë nuk buzëqeshni për shkak të këtyre njerëzve, ju hyni në depresion dhe nuk mund të merrni vendime kur jeni në depresion”, tha ai.

Javën e kaluar, sulmet me raketa ruse lanë miliona ukrainas dhe zona të vendit, përfshirë kryeqytetin, pa ujë të rrjedhshëm për më shumë se 24 orë pasi u ndërpre energjia. Zyra e Presidentit nuk ishte përjashtim. Zelenskyy kujton me një të qeshur se si një vizitor në zyrën e tij kishte kërkuar të merrte hua tualetin e tij. “Unë refuzova. I thashë: ‘E di se si do të jetë për disa orë.’ Ishte shumë qesharake.

Burimi: Financial Times
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here