Italia do të mbajë zgjedhje të parakohshme më 25 shtator pas dorëheqjes së Draghi

Italia do të mbajë zgjedhje të parakohshme më 25 shtator, me një koalicion të qendrës së djathtë që aktualisht kryeson në sondazhe.

Presidenti Sergio Mattarella thirri zyrtarisht votimin dhe shpërndau parlamentin të enjten, pasi Mario Draghi dha dorëheqjen si kryeministër më herët gjatë ditës. Një bllok i udhëhequr nga Vëllezërit e Italisë së Giorgia Melonit mund të ketë një shumicë të qartë, sipas sondazhit më të fundit.

Rënia e qeverisë së Draghit tronditi tregjet. Ekonomia e tretë më e madhe e eurozonës përballet me muaj pasigurie politike pasi përballet me inflacion rekord, ngadalësim të rritjes dhe mungesa të energjisë pas pushtimit rus të Ukrainës. Draghi i dobësuar do të mbetet kryeministër i përkohshëm derisa të marrë pushtetin një qeveri e re.

Ligjvënësit — tani pa disiplinën e vendosur nga ish-bankieri qendror Draghi — do të luftojnë për të rënë dakord mbi reformat e kërkuara për të zhbllokuar 200 miliardë euro (205 miliardë dollarë) në ndihmën e Bashkimit Evropian.

Në një fjalim të shkurtër pasi shpërndau parlamentin, Mattarella u kërkoi partive të punojnë së bashku me qeverinë në largim për të adresuar sfidat e shumta të Italisë, nga inflacioni deri te kriza energjetike.

Koha në të cilën jetojmë nuk na lejon të ndalemi në veprimin vendimtar të qeverisë,” tha Mattarella. “Ne duhet të përmbajmë ndikimin e luftës së Rusisë në Ukrainë.”

Fushata e ngutshme
Votimi do të jetë i pari i mbajtur në vjeshtë në historinë e vendit, pasi është periudha kur parlamenti zakonisht përgatit buxhetin vjetor.

Me një afat të shkurtër kohor përpara, partitë do të nxitojnë të përgatisin fushatat e tyre për të tërhequr votuesit, të cilët do të largohen me pushime për një pjesë të verës. Zgjedhjet pasojnë vendimin e Draghit për t’u përkulur pasi humbi mbështetjen nga tre prej aleatëve të tij kryesorë gjatë një votëbesimi të mërkurën.

Zgjedhjet e reja nuk do të thotë se Italia do të ketë një qeveri të re së shpejti.

Ndërsa koalicioni i qendrës së djathtë pritet të fitojë shumicën e vendeve, negociatat brenda aleancës që përfshin Vëllezërit e Italisë së Melonit, Ligën e Matteo Salvinit dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit mund të duhen javë për t’u zgjidhur.

Vëllezërit e Italisë dhe Partia Demokratike e qendrës së majtë janë ballë për ballë në sondazhin e parë të kryer pas dorëheqjes së Draghit. Por Vëllezërit e Italisë del si partia kryesore në koalicionin e qendrës së djathtë, gjë që do ta bënte Melonin liderin me më shumë fjalë për një qeveri të re, sipas sondazhit të kryer nga Lab210.

Liga dhe Forza Italia vlerësohen përkatësisht me rreth 17% dhe 6% të votave, sipas sondazhit.

Megjithatë, zgjedhjet nuk do të çojnë domosdoshmërisht në një fitore të qendrës së djathtë, tha udhëheqësi demokrat Enrico Letta për Bloomberg TV, pasi votuesit mund të zgjedhin të ndëshkojnë politikanët që i kthyen shpinën Draghit. Fushata “do t’i bëjë votuesit të kuptojnë se kush ishte përgjegjës dhe kush jo,” tha Letta, një ish-kryeministër.

Në Itali ju e dini se si fillojnë fushatat zgjedhore, por jo si përfundojnë ato,” tha anketuesi i YouTrend, Lorenzo Pregliasco, i cili ka mbuluar mbi 30 prej tyre në Itali.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here