Ja se si do të duket bota në vitin 250002018

250 milionë vjet nga tani

Për ne njerëzit, forma dhe vendndodhja e oqeaneve dhe kontinenteve duket fikse. Por kjo është vetëm sepse jeta jonë është kaq e shkurtër.

Nëse ekzistenca jonë do të zgjaste qindra miliona vjet në vend të vetëm një grushti dekadash, ne do të shihnim masat tokësore që vazhdimisht bashkohen dhe shpërbëhen përsëri, vallëzimi i tyre rreth tokës i fuqizuar nga një “orgji” pothuajse e vazhdueshme tërmetesh dhe shpërthimesh vullkanike.

Të paktën disa herë tashmë, të gjitha pjesët e thata të planetit tonë janë bashkuar për të formuar një ishull të vetëm gjigant në një det të vetëm gjigant. Afërsisht 200 milionë vjet më parë, Pangea ishte përsëritja e fundit e këtij superkontinenti. Ajo histori e thellë do të përsëritet. Në 250 milionë vite të tjera, ne do të kemi superkontinentin e ardhshëm. Ne e kemi marrë tashmë emrin: Pangea Proxima.

Ja si do të duket bota jonë në atë kohë: Amerika e lidhur me Afrikën në veri dhe Antarktida në jug; Afrika u përplas me Evropën dhe Lindjen e Mesme; dhe Australia u ngjit në lindje të Azisë. Kontinenti gjigant është i përqendruar rreth mbetjeve të Oqeanit Indian, tani një det i brendshëm që pasqyron ish-Mesdheun, me një Indi të ngjashme me çizmet që paraqitet si një zëvendësues i Italisë.

Aty ku kontinentet janë përplasur, janë ngritur vargmale të reja malore. Pika e re e lartë e botës nuk ndodhet më në Himalaje, por në vargmalin ende të paemëruar që ka lindur aty ku Florida dhe Gjeorgjia janë përplasur me Afrikën e Jugut dhe Namibinë.

Nuk ka gjasa që të ketë njerëz përreth për të dëshmuar ribashkimin e masave tokësore të botës – ne do të jemi me fat që të mbijetojmë shekullin e ardhshëm, e lëre më mijëvjeçarin aktual – por megjithatë harta përfshin disa qytete të sotme, për orientimin tuaj… ose më shumë gjasa, për çorientimin tuaj.

Në Pangea Proxima, Cape Town dhe Mexico City janë vetëm një ditë larg me makinë. Lagos është në veri të Nju Jorkut, dhe të dyja janë afër Detit Atlantik, mbetja e tkurrur e ish oqeanit. Dhe ju mund të udhëtoni nga Sidnei në Shangai dhe në drejtim të Tokios pa pasur nevojë të kaloni një trup të vetëm uji.

Evropa është bashkuar me Afrikën dhe Britania – pavarësisht Brexit – i është bashkuar Evropës. Një gjë ka mbetur e njëjtë: Zelanda e Re është ende një vend i izoluar, përgjithmonë që kërcënon të bjerë nga pjesa e poshtme e djathtë e hartës.

Burimi: Free Think
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here