“Jam ende këtu,” thotë Zelensky sfidues mes luftimeve në rrugët e Kievit

Volodymyr Zelensky ka dhënë një mesazh sfidues pasi refuzoi një ofertë evakuimi dhe mbetet në rrugët e Kievit.

Duke denoncuar dezinformimin se ai kishte ikur nga kryeqyteti ukrainas, presidenti i saj tha: “Unë jam këtu. Ne nuk do t’i ulim armët. Ne do të mbrojmë shtetin tonë, sepse armët tona janë e vërteta jonë”.

Z. Zelensky iu kërkua të evakuohej me urdhër të qeverisë amerikane, por hodhi poshtë ofertën e tyre, duke i thënë Amerikës: “Lufta është këtu; kam nevojë për municione, jo për një udhëtim”.

I veshur me veshje të stilit ushtarak të gjelbër ulliri dhe në dukje i lodhur, por i vendosur, ai deklaroi: “E vërteta jonë është se kjo është toka jonë, vendi ynë, fëmijët tanë dhe ne do t’i mbrojmë të gjitha këto.

“Kjo është ajo që doja t’ju thoja. Lavdi Ukrainës!”

Trupat ruse po godasin kryeqytetin e Ukrainës pasi zymtësisht, presidenti parashikoi se konflikti së shpejti do të intensifikohej.

Ushtria e Ukrainës tha të shtunën se kishte zmbrapsur një sulm rus në një nga rrugët kryesore të Kievit.

Mes raporteve për qindra viktima – duke përfshirë bombardimet që u prenë në një ndërtesë apartamentesh në Kiev dhe u goditën ura dhe shkolla – kishte gjithashtu shenja në rritje se Rusia mund të kërkojë të përmbysë qeverinë e Ukrainës, për të cilën SHBA thotë se është objektivi përfundimtar i Putinit.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here