Kapen nga policia 42 emigrantë në një kamion në Maqedoninë e Veriut

Policia në Maqedoninë e Veriut thotë se ka zbuluar 42 emigrantë në një kamion në pjesën juglindore të vendit pranë kufirit me Greqinë. Një makinë patrulle policie e ndoqi kamionin të shtunën pranë qytetit Star Dojran, 160 kilometra (100 milje) në jug të kryeqytetit të Shkupit, me qëllim që ta ndalonte dhe ta inspektonte.

Para se ta bënin këtë, shoferi i kamionit dhe një pasagjer u hodhën jashtë ndërsa automjeti ishte në lëvizje. Më pas kamioni u kthye dhe goditi makinën e patrullës së policisë. Punonjësit e policisë nuk janë lënduar.

Policia zbuloi 41 emigrantë nga Siria dhe një nga Bangladeshi në kamion. Asnjëri prej tyre nuk u lëndua. Grupi u transferua në një strehë emigrantësh në qytetin kufitar të Gjevgjelisë, në pritje të deportimit në Greqi, nga ku policia beson se ata vinin.

Policia tha se ky ishte grupi i parë i madh i emigrantëve i zbuluar në Maqedoninë e Veriut në gjashtë muajt e fundit.

Vendet e vogla ballkanike janë një rrugë kryesore për emigrantët që dëshirojnë të shkojnë në vendet më të pasura të Evropës. Por që nga pandemia e COVID-19 dhe kontrollet më të rrepta kufitare, Shqipëria është bërë vendi i dëshiruar për emigrantët që kalojnë nga Greqia në rrugën e tyre drejt Europës qendrore dhe veriore.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here