Kina po përdor drone që mbjellin shi për t’i dhënë fund thatësirës në Sichuan

Kina po përdor dy drone masive për të mbjellë retë e shiut në provincën Sichuan në përpjekje për t’i dhënë fund një thatësire shkatërruese që ka ulur prodhimin e energjisë dhe ka ndërprerë zinxhirët e furnizimit të gjigantëve globalë si Apple Inc. dhe Tesla Inc.

Administrata Meteorologjike e Kinës lëshoi drone në Sichuan verior dhe juglindor të enjten në mëngjes dhe avioni përfundimisht do të mbulojë një sipërfaqe prej 6,000 kilometra katrorë në operacionin që do të zgjasi deri të hënën, raportoi CCTV në pronësi të shtetit.

Mbjellja funksionon duke hedhur një agjent akull-formues si jodid argjendi në një re që tashmë përmban lagështi të bollshme. Pikat e shiut mblidhen rreth agjentit, duke fituar peshë derisa të fillojnë të bien. Kina ka një histori të gjatë të përdorimit të teknologjisë për të ujitur fushat e mbjella, për të freskuar qytetet me flluska dhe për të siguruar që qielli të jetë i pastër për ngjarje si Lojërat Olimpike.

Qeveritë vendore në Sichuan dhe Chongqing kanë zbatuar ndërprerje të energjisë elektrike për impiantet industriale dhe familjet pasi rajoni po përballet me nxehtësinë dhe thatësirën e madhe, e cila ka rritur përdorimin e ajrit të kondicionuar ndërkohë që ka varfëruar rezervat e energjisë hidrike nga të cilat varet rajoni.

Megjithëse kufizimet e energjisë elektrike në Sichuan ishin planifikuar të përfundonin deri të premten, prodhuesi i plehrave Sichuan Lutianhua Co. tha se do të mbetet i mbyllur si rezultat i vapës së vazhdueshme, raportoi China Business News, duke cituar kompaninë. Fabrika e Honda Motor Co. në Chongqing do të mbetet e mbyllur gjatë kësaj jave pasi qeveria lokale zgjati kufizimet e energjisë, tha prodhuesi i automjeteve të enjten.

Temperaturat në Chengdu, kryeqyteti i Sichuan, parashikohet të bien në 31 gradë Celsius të premten, sipas administratës meteorologjike. Shiu i dendur goditi pjesë të provincës të enjten mbrëma, duke detyruar zyrtarët të zhvendosin rreth 30,000 njerëz që jetojnë në zona të rrezikshme, raportoi CCTV në pronësi të shtetit.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here