Krishtlindjet e Familjes Mbretërore

Krishtlindjet me mbretërit! Anëtarët e familjes mbretërore britanike kanë disa tradita për festat e fundvitit. Sipas një burimi mbretëror, Princi William dhe Dukesha Kate, të cilët kanë djemtë Princin George dhe Princin Louis dhe vajzën Princeshën Charlotte, u japin përparësi traditave familjare, duke përfshirë festimin me Mbretëreshën Elizabeth II në pronën 20,000 hektarë të monarkut në Norfolk, Angli.

Kartolinat e Krishtlindjeve

Mbretëresha dhe Princi Philip dërgojnë afërsisht 750 kartolina Krishtlindjesh çdo vit për familjen, miqtë, anëtarët e familjes mbretërore dhe zyrtarët e qeverisë britanike. William dhe Kate publikojnë tradicionalisht një foto të re familjare edhe për festat e fundvitit.

Dekorimet

“Mbretëresha nuk është luksoze, kështu që dekori është minimal,” tha ish-kuzhinieri i mbretëreshës Darren McGrady për Good Housekeeping në 2016. “Familja mbretërore ka një pemë të madhe Krishtlindjesh dhe një pemë të madhe artificiale argjendi në dhomën e ngrënies, e cila është rreth 30 vjeç.” Anëtarët e familjes, duke përfshirë stërnipërit e mbretëreshës, ndihmojnë për të bërë prekjet e fundit në pemë në prag të Krishtlindjes.

Dhuratat

Familja mbretërore shkëmben dhuratat në prag të Krishtlindjeve pas çajit të pasdites. Mbretëresha gjithashtu u shpërndan personalisht dhurata anëtarëve të familjes së saj mbretërore në Pallatin Buckingham dhe Kështjellën Windsor. Plus, ajo i jep pudinga për Krishtlindje stafit të saj! Në mëngjesin e Krishtlindjes, familja zgjohet me çorape të mbushura me dhurata të vogla dhe fruta në këmbët e shtretërve të tyre.

Ushqimet

Familja ka një darkë zyrtare në prag të Krishtlindjeve, e cila shpesh përfshin karkaleca Norfolk, mish qengji dhe një tatin tarte ose sufle. Ndërsa mbretëresha sinjalizon se është koha që gratë e familjes të shkojnë në shtrat në orën 22:00. pas darkës, burrat tradicionalisht shijojnë një port ose raki me Filipin. Në mëngjesin e Krishtlindjes, grupi ha një mëngjes tradicional anglez, i cili zakonisht përbëhet nga proshutë, salcice dhe vezë. Pas kishës, familja shijon vaktin e tyre kryesor, një drekë Krishtlindjesh. Ndërsa pjata kryesore është gjeldeti i pjekur, vakti përfshin disa pjata anësore dhe puding të Krishtlindjeve. Një burim më parë ka thënë se anëtarët e familjes “peshohen para dhe pas drekës së Krishtlindjes”. Tradita u nis nga Henriku VII.

Shërbesa e Krishtlindjeve

Familja shkon në kishën e Shën Marisë Magdalena në mëngjesin e Krishtlindjeve çdo vit. Mbretëresha e konsideron sezonin festiv si një rast thellësisht fetar.

Transmetimi i Mbretëreshës

Familja sintonizohet në fjalimin vjetor të Krishtlindjeve të Mbretëreshës Elizabeth II në TV në orën 15:00.

Gjuetia

Një ditë pas Krishtlindjeve, familja shijon një festë tradicionale përpara se të marrë pjesë në një gjueti të Ditës së Hapjes së Dhuratave.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here