Kryeministri polak kërcënohet pas atentatit ndaj homologut sllovak

Kryeministri polak Donald Tusk njoftoi të enjten se ka marrë kërcënime pas atentatit ndaj homologut të tij sllovak, kryeministrit Robert Fico. Si përgjigje, masat e sigurisë së Tusk thuhet se po rriten, sipas një media.

Kryeministri Fico u qëllua pesë herë nga një distancë e afërt të mërkurën, një akt që ka shkaktuar dënim të gjerë ndërkombëtar dhe thirrje për uljen e tensioneve politike. Tusk ndau një postim në platformën e mediave sociale X duke shfaqur një koment kërcënues ku thuhej: “Sot, sllovakët na dhanë një shembull se çfarë duhet bërë me Donald Tusk nëse ai nuk arrin të kryejë investime në një aeroport të madh në Poloninë qendrore“.

Klima politike e Polonisë ka qenë shumë e ngarkuar vitet e fundit, e shënuar nga ngjarje të tilla si vrasja e kryebashkiakut liberal të Gdansk në vitin 2019, një kritik i qëndrimit anti-imigrues të partisë në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS).

Faqja e internetit polake Wp.pl raportoi të enjten se siguria e Tusk do të forcohet pas tentativës për të vrarë Fico. Shërbimi Shtetëror i Mbrojtjes, përgjegjës për mbrojtjen e individëve më të rëndësishëm të Polonisë, nuk pranoi të komentonte mbi specifikat e veprimeve të tyre, duke përmendur konfidencialitetin.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here