Lula mposht Bolsonaron, fiton mandatin e tretë si president

Ish-presidenti brazilian Luiz Inácio Lula da Silva, një ikonë e së majtës së Amerikës Latine, mundi Presidentin Jair Bolsonaro të dielën për të fituar një mandat të tretë në krye të vendit më të madh të rajonit, tha Gjykata e Lartë Zgjedhore, duke mbyllur një rikthim të jashtëzakonshëm politik më pak se tre vjet pas ai doli nga një qeli burgu.

Lula mori 50.90% të votave, kundrejt 49.10% të Bolsonaros, me 100% të votave të numëruara të dielën mbrëma, duke u rikthyer në pushtet me zotimet për të mbrojtur demokracinë, për të rivendosur drejtësinë sociale dhe për të shpëtuar pyllin tropikal të Amazonës.

Unë do të qeveris për 215 milionë brazilianë, dhe jo vetëm ata që votuan për mua,” u tha Lula mbështetësve në São Paulo. “Nuk ka dy Brazil. Ne jemi një popull, një komb i madh.”

Ja çfarë tjetër duhet të dini tjetër:

  • Me fitoren e tij, Lula bashkohet me një mori liderësh të majtë që kanë marrë pushtetin vitet e fundit në të gjithë rajonin, nga Kolumbia në Kili në Peru. Triumfi i tij gjithashtu i jep fund garës presidenciale më të rëndësishme dhe më të tensionuar të Brazilit në dekada.
  • Bolsonaro i krahut të djathtë, një aleat i vendosur i ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, u mbështet nga një koalicion që ngriti pretendime të pambështetura për mashtrime zgjedhore. Ishte e paqartë nëse ai do ta pranonte humbjen. Pas mesnatës me orën lokale ai nuk kishte komentuar publikisht për rezultatin e zgjedhjeve.
  • Protestat e lokalizuara u shfaqën të dielën mbrëma, me raportet e lajmeve lokale që tregonin se demonstruesit pro Bolsonaro po bllokonin disa rrugë.
Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here