Mosbalancimi i hormoneve tek gratë: Të 40-at mund të jenë vite të mrekullueshme!

Cila është shenja më e mirë për të mbushur 40 vjeç?

Pavarësisht se sa i avancuar teknologjikisht është njerëzimi, ndryshimi i moshës nuk është në duart tona.

A është plakja kaq e keqe? Ata thonë se 40 është 20 e re, jeta fillon kur je 40, mosha është vetëm një numër…. të bën të ndihesh mirë! Por pse më dhemb kaq shumë pjesa e poshtme e shpinës?

Të 40-tat sjellin me vete një sërë çështjesh që duhen trajtuar. Bilanci i punës dhe jetës, rritja e familjes, çekuilibri i hormoneve, shtimi i pashpjegueshëm i peshës, cikli i parregullt menstrual, metabolizmi i ngadaltë, frikësimi i papritur i shtatzënisë, kontrolli i reduktuar i fshikëzës, rrallimi i flokëve, perimenopauza, osteoporoza, mjegulla e trurit, mungesa e vitaminave dhe kalciumit… lista vazhdon…

Trupi i një gruaje pëson shumë ndryshime pas 40 vitesh. Pak përgatitje fizike dhe mendore është gjithçka që i duhet një gruaje për t’i kthyer të 40-at në vite të mrekullueshme!

Mosbalancimi i hormoneve tek gratë – shenjat dhe simptomat
Nga menarka në menopauzë, hormonet sundojnë mbi jetën e një gruaje. Nivelet e reduktuara të estrogjenit dhe progesteronit bëjnë kërdinë kur një grua mbush 40 vjeç. Shumica e këtyre çekuilibrave të hormoneve ndodhin për shkak të plakjes natyrale.

1. Shtim i pashpjegueshëm i peshës
Cila është gjëja më e keqe e të qenit mbi 40 vjeç?

Shumica e grave do të pajtoheshin me mua kur them shtim në peshë të pashpjegueshme dhe të padëshirueshme (edhe në vende të papërshtatshme)!

Dëshirat tuaja për ushqime të padëshiruara, varësia ndaj ëmbëlsirave marrin një goditje të madhe sapo të mbushni 40 vjeç. Thjesht imagjinata e barkut të zgjatur të bën të ikësh nga akullorja!

Pas të 40-ave, femrat humbasin masën muskulore – e cila është përgjegjëse për djegien e kalorive në trup. Me metabolizëm më të ngadaltë, humbja e peshës është dy herë më e vështirë se sa ishit të rinj! Shtimi në peshë është pjesërisht edhe për shkak të luhatjeve të niveleve të hormoneve që e bëjnë trupin të mbajë ujë para ovulacionit ose ciklit menstrual. Një grua nuk mund të pushojë!

Si mund të humbni peshë pas të 40-tave?

 • Përfshini në dietën tuaj proteina pa yndyrë si peshku, pula, thjerrëzat, fasulet, qumështi me pak yndyrë dhe kosi.
 • Hani karbohidrate komplekse që ushqejnë energji si frutat, perimet, bizelet dhe drithërat.
 • Zvogëloni madhësinë e racionit tuaj.
 • Thuajini JO pije alkoolike.
 • Mos e anashkaloni mëngjesin.
 • Nëse stërvitja nuk është pjesë e rutinës suaj të përditshme, tani është koha për të vepruar! Ecja e rregullt e shpejtë ju ndihmon të ndërtoni muskuj dhe të luftoni yndyrën.
 • Trajnimi i forcës ju ndihmon të humbni peshë. Nëse keni kohë në dispozicionin tuaj, shkoni në palestër!
 • Mos bini viktimë e ndonjë diete të modës. Ata ju bëjnë më shumë dëm sesa mirë.
 • Humbja e peshës nuk ndodh brenda natës. Kini durim, vendosmëri dhe përkushtim.

Mbani mend, pas të 40-ave fokusi juaj duhet të jetë në të qenit në formë se sa i dobët! Mënyra ideale për të kontrolluar humbjen e peshës është duke matur centimetrat e belit se sa kilogramët! Nëse humbisni centimetra dhe nuk ka ndryshim të rëndësishëm në peshën tuaj, kjo do të thotë se po humbisni yndyrë dhe po fitoni muskuj. Të jeni të sigurt, jeni në rrugën e duhur!

2. Perimenopauzë
Perimenopauza është faza kur trupi juaj përgatitet për menopauzë, zakonisht fillon 8-10 vjet para menopauzës. Gjatë perimenopauzës, vezoret ngadalë fillojnë të mbeten pa vezë. Perimenopauza sjell ndryshime të rëndësishme në jetën e një gruaje:

 • Menstruacionet e çrregullta – Gjakderdhja juaj menstruale mund të jetë e rëndë; periodat mund të vijnë më afër ose larg njëra-tjetrës.
 • Privimi i gjumit, lodhja, ankthi, ndryshimet e humorit janë simptoma të zakonshme të perimenopauzës.
 • Vaposja, djersitja gjatë natës, ndjeshmëria e gjoksit, rënia e flokëve, thatësia vaginale, mungesa e përqendrimit dhe ulja e dëshirës seksuale janë çështje të tjera të zakonshme me të cilat përballen gratë gjatë paramenopauzës.
 • Ruajtja e peshës së shëndetshme, një dietë e ekuilibruar e pasur me kalcium dhe vitamina, gjumë të rregullt, lënia e duhanit dhe alkoolit, dhe stërvitja e rregullt ndihmojnë në reduktimin e problemeve të paramenopauzës.

3. Osteoporoza
Osteoporoza është një gjendje ku kockat bëhen të dobëta dhe të brishta, pra të prirura për fraktura edhe në shkakun më të vogël. Si burrat ashtu edhe gratë humbasin densitetin e kockave pas moshës 30 vjeç. Gratë mbi moshën 50 vjeç janë më të rrezikuara nga osteoporoza. Puna për kockat pa fraktura duhet të fillojë që në moshë të re.

 • Një dietë e shëndetshme e pasur me kalcium është thelbësore për të ruajtur densitetin e kockave.
 • Përfshini produktet e qumështit me pak yndyrë, bajamet, farat e kungullit, farat e susamit dhe qumështin e sojës për të rritur nivelet e kalciumit në mënyrë natyrale.
 • Sigurohuni që trupi juaj të thithë vitaminën D, ekspozimi ndaj dritës natyrale të diellit është mënyra më e mirë për ta bërë këtë.
 • Ushtrimet për heqjen e peshës me intensitet të ulët si ecja e shpejtë, vrapimi ndihmojnë në uljen e rrezikut të osteoporozës.
 • Bëni pushime të shkurtra gjatë orarit të punës dhe lëvizni.
 • Duhanpirësit kanë densitet të ulët kockor, kështu që lëreni duhanin.
 • Reduktoni konsumin e alkoolit dhe pijeve me kafeinë pasi ato ndikojnë në sasinë e kalciumit të përthithur nga trupi.
4. Sindroma premenstruale (PMS)
Çfarë është më e rrezikshme? Një vullkan i gjallë apo një uragan?

Asnjëra! Është një grua me PMS! E ngathët dhe e paparashikueshme!

Mos na fajësoni, janë hormonet!

Nivelet e estrogjenit bien gjatë gjysmës së dytë të ciklit menstrual duke çuar në sindromën premenstruale. Ndërsa vitet kalojnë, PMS përkeqësohet gjithashtu. Ndjenjat tuaja duken të jenë në kufi; mund të mos keni nevojë për ndonjë arsye për të qarë dhe për të qenë emocionalë. Fryrja e barkut dhe dhimbjet menstruale ju bëjnë nervoze. Lodhja, ankthi dhe ndryshimet e rënda të humorit e bëjnë atë edhe më të vështirë. Uria dhe dëshirat tuaja për ushqim mund të rriten.

Së bashku me estrogjenin, nivelet e hormoneve të serotoninës bien gjithashtu gjatë PMS. Serotonina funksionon si një stabilizues i humorit.

Si të lehtësoni simptomat e PMS në mënyrë natyrale?

 • Hani një dietë të ekuilibruar të pasur me fibra dietike për të lehtësuar simptomat e kapsllëkut me të cilat shumica e grave përballen disa ditë para ciklit menstrual.
 • Reduktoni marrjen e kripës për të parandaluar fryrjen. Pini shumë ujë.
 • Hani pjesë të vogla të ushqimit në intervale të shpeshta për të reduktuar ndjenjën e ngopjes.
 • Flini mjaftueshëm gjumë.
 • Joga dhe meditimi ndihmojnë për të qetësuar mendjen tuaj dhe për të reduktuar nivelet e stresit.
 • Studimet sugjerojnë se 8 javë ushtrime aerobike reduktojnë simptomat e PMS.

Disa gra mund të mos gjejnë ndonjë lehtësim edhe pas ndryshimit të stilit të jetesës dhe dietës. Është jetike të konsultoheni me mjekun tuaj në raste të tilla.

5. Metabolizmi i ngadaltë
Ndërsa plakeni, dikush mund t’ju dëgjojë të thoni më shpesh “Unë nuk do ta ha darkën, kam pasur drekë të rëndë“. Ju filloni të humbisni ditët kur mund të gëlltisni një picë të tërë dhe të arrini tek ëmbëlsirat. Duket sikur organet tuaja të tretjes nuk po punojnë në nivelet e tyre optimale.

Çfarë është metabolizmi?
Reaksionet kimike që ndodhin në qelizat e trupit tonë për të kthyer ushqimin në energji është metabolizmi. Ne kemi nevojë për këtë energji për të vazhduar me aktivitetet tona të përditshme. Ndërsa plakemi, humbasim masën muskulore e cila luan një rol vendimtar në djegien e kalorive, prandaj kaloritë digjen me një ritëm të ngadaltë duke rezultuar në metabolizëm të ngadaltë.

Si mund ta përmirësoni metabolizmin?

 • Sa më aktiv fizikisht të jeni, aq më i lartë është shkalla e metabolizmit. Përfshini ushtrimet e rregullta në rutinën tuaj të përditshme.
 • Në vend të vakteve të bollshme, konsumoni 5-6 vakte të vogla në ditë të cilat rritin metabolizmin tuaj.
 • Numëroni kaloritë tuaja.
 • Pirja e ujit është e rëndësishme që funksionet e tretjes të funksionojnë siç duhet. Ndaj pini më shumë ujë!
 • Ngrënia e ushqimeve të pasura me proteina, ushqimet pikante, çaji jeshil ndihmon në rritjen e metabolizmit tuaj.

6. Stresi dhe dhimbjet e ankthit
Të jesh në të 40-at sigurisht nuk është e lehtë. Balancimi i punës, menaxhimi i shtëpisë dhe rritja e familjes mund t’ju dëmtojë, si fizikisht ashtu edhe emocionalisht. Kujdesi për nevojat e fëmijëve në rritje dhe përmbushja e afateve të zyrës mund të jetë stresuese.

Stresi mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj. Privimi i gjumit, humbja e oreksit, lodhja, nervozizmi dhe shtimi në peshë janë disa nga shenjat që tregojnë se trupi juaj nuk po përballon stresin fizikisht dhe emocionalisht.

Si të menaxhoni nivelet tuaja të stresit?

 • Joga dhe meditimi reduktojnë nivelet e stresit.
 • Formoni një grup të ngushtë mbështetës miqsh ose familjarësh. Drejtohuni tek ata për këshilla ose mbështetje emocionale.
 • Mos shkoni përtej kufijve tuaj. Ndonjëherë, të thuash ‘Jo’ është e rëndësishme.
 • Mësoni t’i lini gjërat të shkojnë dhe jini më falës.
 • Mësoni të doni veten! Tani është koha e duhur për të filluar vetë-kujdesin.
 • Jini të sjellshëm, të dhembshur dhe optimist. Shpresa buron në përjetësi!

Konkluzionet
Përqafoni të 40-at me një mentalitet pozitiv.

Me pak ndryshim mund t’i ktheni në vite të mrekullueshme të jetës suaj! Mësoni të balanconi hormonet dhe jetën tuaj!

Në fund të fundit, gjithçka është hormonale!

Burimi: Aloha Hormones
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here