Negroni Sbagliato “ndez” porositë për Campari

Drizly, Campari dhe një distileri me bazë në Bruklin po shohin interes të shtuar pasi Emma D’Arcy – e cila luan Princeshën Rhaenyra Targaryen në House of Dragons të HBO – tha se ishte “pija e tyre e zgjedhur”.

Kur gruaja e Louie Catizone i tregoi atij një TikTok viral, ai nuk mendoi shumë për këtë.

Në postimin viral, Emma D’Arcy – e cila luan Princeshën Rhaenyra Targaryen në “House of Dragons” të HBO – tha se “pija e tyre e zgjedhur” ishte një Negroni Sbagliato, një variant i pijes tradicionale që ndërron xhinin tradicional të koktejit me Prosecco.

Catizone, i cili zotëron distileri me bazë në Bruklin, St. Agrestis, prodhon bitter që përdoret në Negronis, si dhe në pijet e parapërgatitura Negroni.

Pas postimit të videos, numri personal i celularit të Catizone – i cili është i listuar në Google Maps për biznesin e tij – filloi të kumbonte me pyetje rreth Negroni Sbagliato. Klientët e tij me pakicë po kërkonin arka. Catizone ka marrë “dhjetëra” mesazhe në Instagram, duke dyfishuar normën e zakonshme.

Pra, Catizone përfitoi: Të enjten, St. Agrestis lëshoi një botim të kufizuar, të përgatitur paraprakisht të Negroni Sbagliato me paketime tetë-she. Pija mori “qindra” porosi – më e shumta që uebsajti ka marrë ndonjëherë në një ditë të vetme, tha ai. Këtë javë, Catizone dhe St. Agrestis do të bëjnë një sasi prej 2,000 litrash të produktit të përgatitur paraprakisht – me gjasë sasia më e madhe ndonjëherë, vlerëson ai.

Sipas të dhënave të siguruara nga Drizly, një shërbim i shpërndarjes së alkoolit, porositë e Prosecco dhe Campari u rritën me më shumë se 40% fundjavën pas TikTok.

Por popullariteti i pijes nuk ka ndalur këtu.

Julka Villa, CMO e Campari Group me bazë në Itali, e cila zotëron bitter-in e njohur gjerësisht për Negroni dhe Negroni Sbagliato (si dhe marka të njohura si SKYY Vodka) tha për Entrepreneur se ata kanë parë rritje “masive” të kërkesës që nga postimi në TikTok i videos.

Asnjëherë nuk ka qenë një person më i drejtpërdrejtë, i qartë dhe më tërheqës. Kjo është fuqia e viralitetit,” shtoi Villa.

Çfarë është një Negroni Sbagliato?
Një Negroni tradicional ka tre përbërës në pjesë të barabarta: xhin, bitter, (më shpesh Campari italian) dhe vermut të ëmbël.

Prosecco e lehtë, i jep një shije të lehtë, tha Catizone, së bashku me “shijen e tokës dhe barishteve nga vermuti dhe freskinë e aperitivit të kuq nga bitter“.

Pse Negroni Sbagliato u bë virale?
HBO debutoi House of Dragons në fund të gushtit. Në një klip interviste të postuar më 1 tetor, D’Arcy dhe Olivia Cooke (e cila luan rolin e Mbretëreshës Alicent Hightower në shfaqje) iu përgjigjën pyetjeve nga letrat, duke përfshirë “Cila është pija juaj e zgjedhur?” Emma D’Arcy tha: “Një Negroni… Sbagliato… me Prosecco në të.”

Cooke përgjigjet, me një theks të anglishtes veriore, “Oh, mahnitëse“.

Është e pabesueshme se sa efektive ishte ajo video”, tha Villa. “Unë mendoj se Emma D’Arcy e interpretoi natyrën e këtij kokteji në një mënyrë që nuk do të ishte e mundur nëse ato do të ishin parapërgatitur.

Aktorja tregoi intrigën dhe natyrën e relaksuar që ato përpiqen të përcjellin me markën Campari/Negroni, me “vetëm gjashtë fjalë“, shtoi Villa.

D’Arcy, ndërkohë, ka thënë që janë “aq në siklet” që u bënë meme.

Video së pari fitoi popullaritet në LGBTQ TikTok (D’Arcy është jobinare) dhe u shfaqën video me shaka se pija po bëhej e njohur në baret lezbike. Banakierja me kohë të pjesshme, Sib Irizarry, e cila gjithashtu punon në botën e modës, pa që interesimi për pijen filloi të rritej pothuajse menjëherë në South Beach Bar and Grill në East Orange, NJ.

Ne nuk shesim as Negronis”, thanë ata.

Por tani, po. Bari duhej të porosiste arka me Campari dhe Prosecco. Irizarry tha se ata kanë bërë ndoshta tre herë më shumë Negroni dhe variantet e tij deri më tani në tetor sesa gjatë gjithë shtatorit.

Edhe baret e tjera po ndiejnë zhurmë.

Hank Tolley, një banakier me kohë të plotë në Midnights, një bar në Brooklyn, New York, tha për Entrepreneur se ai kishte bërë “gati ndonjë” Negronis ose ndonjë variant të tij në shtator. Tani, ai bën gjashtë deri në dhjetë në javë dhe tha se nuk është ngadalësuar.

Kjo funksionon për të, sepse i pëlqen të shohë njerëzit të provojnë kokteje të tjera.

Kam parë njerëz që rënkojnë për të sikur është një gjë e keqe, por Sbagliato është një pije klasike dhe e shijshme,” tha Tolley. “Është pothuajse më e lehtë për t’u bërë sesa një negroni,” sepse kërkon më pak përzierje, shtoi ai.

Villa tha se shitjet e Campari janë rritur gjatë viteve të fundit dhe se kompania ka dyfishuar marketingun në SHBA që nga viti 2013 me ngjarjen e saj të Javës Negroni. Java u rrit nga rreth njëqind bare në mijëra vitin e kaluar.

TikTok ishte “një lloj qershie mbi tortë“, tha Villa.

Burimi: Entrepreneur
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here