Studimi: Nën 5 orë gjumë kur jeni mbi 50 vjeç shton rreziqet për shëndetin

Jeni mbi 50 vjeç dhe flini pesë orë ose më pak në natë? Ky mund të jetë një problem për shëndetin tuaj afatgjatë, paralajmëron një studim i publikuar këtë javë.

Studiuesit në Evropë zbuluan se 5 ose më pak orë gjumë në natë mund t’i vendosë individët në një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve të shumta kronike si sëmundjet e zemrës, depresioni, kanceri ose diabeti.

Studimi i rishikuar nga kolegët shqyrtoi pothuajse 8,000 punonjës të shërbimit civil britanik gjatë një periudhe mesatare 25-vjeçare, në moshat 50, 60 dhe 70 vjeç, dhe zbuloi “kohëzgjatja e shkurtër e gjumit të lidhur me fillimin e sëmundjeve kronike dhe multimorbiditetit“, pra dy ose më shumë sëmundje kronike në të njëjtën kohë.

Studimi u publikua të martën në revistën PLOS Medicine, nga ekipe kërkimore nga University College London dhe Université Paris Cité.

Ai zbuloi se në moshën 50 vjeç, ata që flinin pesë orë ose më pak kishin 30% më shumë gjasa të diagnostikoheshin me sëmundje të shumta kronike me kalimin e kohës, krahasuar me bashkëmoshatarët e tyre që flinin shtatë orë, tha autorja kryesore Severine Sabia, një studiuese epidemiologjie dhe e shëndetit publik për The Washington Post.

Në moshën 60 vjeçare, ata që flinin pesë orë ose më pak kishin një rrezik 32% më të madh dhe në moshën 70 vjeçare një rrezik 40% më të madh, krahasuar me ata që flinin shtatë orë, shtoi ajo.

Ndërsa njerëzit moshohen, zakonet e tyre të gjumit dhe struktura e gjumit ndryshojnë. Sidoqoftë, rekomandohet të flini 7 deri në 8 orë në natë”, tha Sabia në një deklaratë të veçantë.

Më shumë se gjysma e të moshuarve tani kanë të paktën dy sëmundje kronike. Kjo po rezulton të jetë një sfidë e madhe për shëndetin publik, pasi multimorbiditeti shoqërohet me përdorimin e lartë të shërbimit shëndetësor, shtrimet në spital dhe paaftësinë”, tha ajo.

Studimi pranon se ka disa kufizime. Ai u mbështet në të dhënat e vetë-raportuara për gjumin, dhe pjesëmarrësit ishin të gjithë nëpunës civilë, kryesisht në Londër, me vetëm një “përqindje të vogël të pjesëmarrësve jo të bardhë“, thuhej aty.

Cilado qoftë mosha, puna apo prejardhja juaj, ekspertët e gjumit pajtohen se marrja e sasisë së duhur të gjumit për ju është e rëndësishme – dhe se anasjelltas, shqetësimi i tepërt për gjumin tuaj mund të jetë kundërproduktiv.

Nuk ka asnjë masë magjike që i përshtatet të gjitha orëve të gjumit”, tha Neil Stanley, konsulent gjumi dhe autor i “Si të flemë mirë”, për Washington Post të mërkurën. “Ne duhet të kërkojmë orët e duhura për ne.”

Gjumi i mirë është thelbësor për shëndetin fizik dhe mendor dhe nevojat për gjumë janë në një farë mase “të përcaktuara gjenetikisht” si gjatësia ose madhësia e këpucëve, tha Stanley, duke u lutur njerëzve që të mos ndihen të shqetësuar për arritjen e një numri të caktuar orësh.

Cilësia është gjithashtu e rëndësishme, shtoi ai, me trurin tonë që duhet të hyjë në fazën e thellë, restauruese të gjumit të njohur si gjumi me valë të ngadalta. Ndihmon proceset njohëse të tilla si konsolidimi i kujtesës, zgjidhja e problemeve dhe largimi i toksinave që mund të çojnë në Alzheimer ose çmenduri.

Nevojat për gjumë gjithashtu ndryshojnë me moshën, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Foshnjat nën një vjeç mund të kenë nevojë për deri në 16 orë gjumë në ditë, ndërsa adoleshentët kanë nevojë për deri në 10 orë dhe të rriturit dhe të moshuarit kanë nevojë për shtatë ose më shumë orë në natë.

Autori i studimit Sabia këshilloi se higjiena e mirë e gjumit mund të nxisë një gjumë më të mirë të natës. Zakone të tilla mund të përfshijnë sigurimin e dhomës tuaj të gjumit të qetë, të errët dhe me një temperaturë të rehatshme, heqjen e pajisjeve elektronike dhe shmangien e vakteve të mëdha para se të flini.

Aktiviteti fizik dhe ekspozimi ndaj dritës gjatë ditës mund të nxisin gjithashtu gjumë të mirë,” shtoi ajo.

Për ata që vuajnë nga pagjumësia dhe ata me vështirësi për të ulur kokën – Stanley sugjeron që të mos i “komplikoni shumë” gjërat. Qeniet njerëzore e kanë vënë veten në gjumë për “miliona vjet – ne kurrë nuk kemi pasur nevojë për kremra, ilaçe apo libra vetëndihmës për të rënë në gjumë“, bëri shaka ai.

Kryesisht njerëzit kanë nevojë vetëm për një dhomë të qetë dhe një “mendje të qetë” për të fjetur mirë, shtoi ai. “Vendosni shqetësimet tuaja në shtrat përpara se të futeni në të.”

Profesori i neuroshkencës cirkadiane dhe autori Russell Foster pajtohet se gjumi është “jashtëzakonisht i rëndësishëm” dhe u bën thirrje atyre që shqetësohen për numrin e orëve që po marrin të pranojnë se ka “ndryshime individuale” në zakonet dhe kohëzgjatjen e gjumit. Testi i acidit është me të vërtetë se sa mirë performojmë kur jemi zgjuar, tha ai për The Post.

Nëse jemi në gjendje të funksionojmë, të zgjidhim problemet dhe të reflektojmë vetë, atëherë ka të ngjarë të flemë mjaftueshëm, tha Foster. Nëse keni nevojë të vendosni alarme të shumta, ndiheni të lodhur, nervozë ose impulsiv, keni dëshirë për dremitje ose kafeinë ose keni vënë re sjellje të ndryshuara, atëherë ato janë tregues të zakonshëm që nuk po flini mjaftueshëm.

Ndonëse mund të ekzistojë një “numër i përgjumur i artë”, ka të ngjarë të bazohet në individ, shtoi ai, dhe “do të varet dhe ndryshojë me kalimin e moshës”.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here