Një person i armatosur plagos katër persona universitetin e Heidelberg në Gjermani

Një person i armatosur ka vdekur dhe katër persona janë plagosur nga të shtënat në universitetin e Heidelberg.

Policia e Manheim tha se “katër persona” u plagosën, duke shtuar se disa kishin pësuar lëndime të rënda. Ata thanë në Twitter se aktualisht “nuk ka asnjë rrezik”, dhe se “autori ka vdekur”. Ata besojnë se ai ka vepruar i vetëm. Personi i armatosur hapi zjarr në një sallë leksionesh në fakultetin e mjekësisë të Universitetit të Heidelberg rreth orës 12:35 të së hënës, raportoi për mediat policia.

Mediat gjermane raportuan se personi i armatosur kishte vrarë veten dhe se ai duket se nuk kishte asnjë motiv fetar apo politik. Sipas burimeve të PDSH-së, burri ishte student. Policia dukej qartë, por nuk dha detaje se si vdiq sulmuesi. Më shumë detaje duhet të dalin të hënën në mbrëmje në një konferencë për shtyp. Më herët gjatë ditës, policia tha se personi i armatosur kishte përdorur një “armë të gjatë”. Një operacion i madh policor filloi në kampusin e universitetit Neuenheimer Feld.

Policia tha se “nuk ishte në dijeni të ndonjë deklarate që merr përgjegjësi”, pasi i bëri thirrje publikut që të shmangë spekulimet.

Heidelberg është një qytet piktoresk universitar në shtetin e Baden-Württemberg, me një popullsi prej rreth 160,000 njerëz. Universiteti i Heidelberg, i themeluar në vitin 1386, është universiteti më i vjetër i Gjermanisë dhe një nga më të cilësorët në Evropë.

Gjermania është goditur vitet e fundit nga një varg sulmesh, kryesisht të kryera nga xhihadistët ose militantët e ekstremit të djathtë. Megjithatë, të shtënat në shkolla janë relativisht të rralla në Gjermani, një vend me disa nga ligjet më të rrepta të armëve në Evropë. Në vitin 2009, një ish-nxënës vrau nëntë studentë, tre mësues dhe tre kalimtarë në një shkollë me armë zjarri në Ëinnenden, gjithashtu në Baden-Württemberg. Më pas autori i armatosur vrau veten. Në vitin 2002, një ish-nxënës 19-vjeçar, me sa duket për t’u hakmarrë për përjashtimin, vrau 16 persona, duke përfshirë 12 mësues dhe dy nxënës në një shkollë në qytetin qendror të Gjermanisë, Erfurt. Më pas edhe ai vrau veten. Të dyja masakrat u kryen me armë të ligjshme dhe e nxitën Gjermaninë të shtrëngonte ligjet e saj për mbajten e armëve. Vendi aktualisht kërkon që kushdo më i ri se 25 vjeç të kalojë një provim psikiatrik përpara se të aplikojë për një licencë për armë. Në një tjetër incident në vitin 2016, nëntë persona u vranë kur i armatosuri David Ali Sonboly u inatos në një qendër tregtare në Mynih.

Të shtënat e fundit ndezën debate të reja nëse Gjermania duhet të vendosë kufizime të mëtejshme për zotërimin e armëve.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here