Një skulpturë e Vladimir Putin është shfaqur në një shesh lojrash në Central Park të Nju Jorkut

Presidenti rus Vladimir Putin u shfaq në një shesh lojrash në Central Park të Nju Jorkut të hënën mbrëma.
Epo, jo saktësisht – një skulpturë e kuqe e ndezur e Putinit u ngrit atje nga artisti francez James Colomina.
Colomina mori meritat për skulpturën, e cila përshkruan Putinin të ulur mbi një tank lufte në miniaturë, në një postim në Instagram.
Kjo skulpturë synon të denoncojë absurditetin e luftës dhe të nxjerrë në pah guximin e fëmijëve kur përballen me situata të dhunshme, katastrofike të shkaktuara nga të tjerët”, shkruante Colomina.Ai postoi disa foto të fëmijëve duke bashkëvepruar me lojëra me skulpturën.

Colomina është i njohur për skulpturat e tij të kuqe të ndezura në rrugë, shpesh të instaluara në mënyrë të fshehtë në vende publike pa ndonjë paralajmërim paraprak. Në prill, ai vendosi një skulpturë tjetër me një mesazh kundër luftës: një fëmijë ushtar që mbante një pushkë që shndërrohet në trëndafil, e vendosur në Francë.

Dhe vitin e kaluar ai ngriti dy skulptura në ngjyrën e kuqe që është kthyer në simbolin e firmës së tij në Berlin si koment për 32 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, sipas grupit të galerive në pronësi franceze Galeries Bartoux.

Instalimi i Colominës vjen më shumë pas pesë muajve të pushtimit rus të Ukrainës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të enjten, se Rusia ka shkaktuar sulme shkatërruese në Ukrainë, “të papara që nga Lufta e Dytë Botërore“.
Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here