Nju Jorku mund të ketë deri në 15 ditë përmbytje në vitin e ardhshëm, ndërsa niveli i detit rritet

Nju Jorku mund të përballet me deri në 15 ditë përmbytje të valës së lartë në vitin e ardhshëm, duke nënvizuar nevojën e qytetit për t’u përgatitur për një kërcënim në rritje të përmbytjeve potencialisht vdekjeprurëse të lidhura me rritjen e nivelit të detit.

Përmbytjet që ndodhin si rezultat i valëve të stuhisë tani ka të ngjarë të ndodhin gjatë një hëne të plotë ose me një ndryshim të rrymave ose erërave mbizotëruese, thanë zyrtarët e Administratës Kombëtare të Atmosferës Oqeanike të martën, kur njoftuan parashikimin e saj. Vitin e kaluar qyteti përjetoi 13 ditë përmbytjeje, tha agjencia.

Shpesh të referuara si përmbytje “telash” ose “ditë me diell“, dukuri të tilla do të bëhen më të zakonshme pasi ndryshimet klimatike dhe faktorë të tjerë shkaktojnë rritjen e nivelit të detit, thanë zyrtarët e NOAA. Në shtator, mbetjet e uraganit Ida sollën më shumë se tre centimetra shi në Nju Jork në një orë, duke përmbytur stacionet e metrosë, duke zhytur apartamente në bodrum dhe duke vrarë më shumë se një duzinë njerëz.

Jashtë pesë bashkive, NOAA tha se disa pjesë të vendit thyen rekordet e përmbytjeve të valës së lartë, një trend që pritet të vazhdojë nëse komunitetet nuk punojnë për të forcuar mbrojtjen e tyre nga përmbytjet.

Bregjet lindore dhe të Gjirit kanë përjetuar tashmë dy herë më shumë ditë përmbytjesh nga baticat e larta në krahasim me vitin 2000, duke përmbytur brigjet, rrugët dhe bodrumet dhe duke dëmtuar infrastrukturën kritike”, tha Nicole LeBoeuf, drejtore e Shërbimit Kombëtar të Oqeanit të NOAA.

Rekordet e përmbytjeve u vendosën në Delaware, Karolinën e Jugut dhe Ishujt Marshall. Në Reedy Point, Delaware, pati gjashtë ditë me përmbytje me diell. Pranë Myrtle Beach, Karolina e Jugut, kishte 11 ditë, ndërsa në Ishujt Marshall të Paqësorit, katër. Njëzet e dy vjet më parë, këto vende do të vërshonin vetëm diku nga zero deri në dy ditë në vit.

Me shkallën aktuale të rritjes së nivelit të detit, NOAA vlerëson se Nju Jorku mund të shohë 60 deri në 85 ditë përmbytje në vit deri në vitin 2050.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here